Podomoví energetickí šmejdi v Sásovej

SPRÁVY
3 /

Okrem klasických šmejdov, ktorí lákali ľudí na akcie, za ktoré potom najmä starší ľudia museli zaplatiť vysoké čiastky, sa začali objavovať aj v Banskej Bystrici energetickí šmejdi. Vo pondelok popoludní úradovali na Beskydskej ulici v Sásovej.

Podomoví podvodníci

Ide o nekalé praktiky podomových predajcov energií.  Stredoslovenská energetika  registruje množstvo podnetov od svojich zákazníkov, ktorým zaklopali na dvere obchodníci a predstavili sa pod falošnou identitou. Na zvýšenú opatrnosť upozorňuje odberateľov taktiež Regulačný úrad.

Podomoví predajcovia energií majú často pri sebe falošné doklady, ktorými sa preukazujú a zákazník má malú šancu si overiť ich pravosť. Tvária sa, že prichádzajú údajne s lepšou ponukou, akú máte od vášho dodávateľa elektriny či zemného plynu. Chcú vidieť vašu poslednú faktúru, vraj aby sa presvedčili, koľko platíte a oni vám ponúknu výhodnejšiu zmluvu. Cieľom je zostiť číslo odberného miesta a vaše ďalšie údaje.

Faktom je, že takto energetické firmy so svojimi zákazníkmi nekomunikujú. Keď by sa s vami mal niekot z firmy stretnúť, tak sa na tom najskôr s vami dohodne a nie že vám znenazdajky zazvoní pri dverách a chce od vás doklady s tým, že by ste mali s ním hneď podpísať novú zmluvu.

Konkrétne v pondelok v Sásovej na Beskydskej otravovala majiteľov bytov vo vchodoch bytového domu skupina mladých mužov a žien, ktorí sa vydávali za zástupcov SSE a SPP. Ponúkli „výhodné“ zmluvy pri určitom odbernom množstve elektriny a plynu, k čomu potrebovali vidieť fakturačné údaje ľudí. Keďže ide o bytovku s mnohými dôchodcami, asi to nebola náhodná návšteva.

Pokiaľ si niekto nedal pozor a uveril im, nedajbože podpísal s nimi novú zmluvu a splnomocnil ich zrušiť tú pôvodnú, môže na to onedlho doplatiť. Toto sú energetickí šmejdi.

Na čo si treba dávať pozor pri podomových predajcoch elektriny

Podvodníci si zámerne vyberajú starších a dôverčivých ľudí, pri ktorých je najpravdepodobnejšie, že nevýhodnú zmluvu podpíšu. Praktiky podomových predajcov často obsahujú polopravdy, zavádzajúce informácie či „prifarbené“ ceny konkurencie. Stredoslovenská energetika ponúkame vám niekoľko rád, ako sa vystríhať pred podvodníkmi.

Ak vám pri dverách zazvoní predajca, mal by sa predovšetkým zrozumiteľne predstaviť a predstaviť aj spoločnosť, ktorú zastupuje. V prípade akéhokoľvek podozrenia si neváhajte vypýtať preukaz. Predajca by mal ďalej informovať o dôvodoch svojej návštevy. Tradiční dodávatelia energií majú podomový predaj a jeho pravidlá podrobne prepracované a väčšinou sa so zákazníkom na stretnutí vopred telefonicky, prípadne inou formou, dohodnú.

Jedným z hlavných pravidiel, ktoré by sme si mali všetci uvedomiť je to, že podomový predajca elektriny a plynu nemôže a nesmie od nikoho žiadať hotovosť. Peniaze v hotovosti nikomu nedávajte!
Nechajte si čas na rozmyslenie a nikdy nepodpisujte zmluvu bez toho, aby ste si ju podrobne preštudovali. Buďte zvedaví a vyžiadajte si všetky dostupné podklady a cenníky, aby ste si ponuku mohli porovnať a dôkladne zvážiť. Ideálne je, ak vám predajca priamo u vás v obývačke prepočíta, koľko môžete ušetriť oproti vašej aktuálnej dodávke.
Ponuky dodávateľov energií sa môžu líšiť nielen cenou, ale aj množstvom dodatočných služieb, ktoré odberateľ automaticky získava. Overte si, či váš potenciálny dodávateľ poskytuje kvalitný zákaznícky servis, ku ktorému patria zákaznícke centrá a tiež zákaznícka linka. Po preštudovaní zmlúv odporúčame overiť si ponuku u potenciálneho dodávateľa a porovnať ju aj s ponukou Vášho súčasného dodávateľa, či už telefonicky, online alebo osobne v zákazníckom centre.
Pri študovaní návrhov zmlúv si dávajte pozor na skryté poplatky a dĺžku viazanosti služby.
Ak sa rozhodnete pre podpis novej zmluvy, dbajte na to, aby ste boli písomne upozornení  na svoje právo odstúpiť od zmluvy do 14 pracovných dní. Predajca musí uviesť meno a adresu alebo názov a sídlo osoby, u ktorej môže toto právo uplatniť. V prípade, že už dva týždne ubehli a vy ste sa od zmluvy rozhodli odstúpiť z dôvodu nátlaku alebo zavádzania pri podpise, požiadajte o pomoc Úrad pre reguláciu sieťových odvetví alebo Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Zmluvu vždy vypĺňajte modrým perom.

Na ďalšie nekalé praktiky podomového predaja upozorňuje aj Stredoslovenská energetika na https://www.sse.sk/domacnosti/podomovy-predaj-energii?page_id=232. Tu nájdete ďalšie praktické rady, na čo všetko si pri komunikácii s podomovými predajcami dávať pozor a tiež konkrétne skúsenosti zákazníkov s týmto typom predaja.

Takto to napríklad vyzeralo pred časom v Handlovej:

 

 

 

Zdroj: (tom) a SSE, Foto: ilustračné