Na oblohe padajú Perzeidy, maximum zo štvrtka na piatok

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

So sviatkom svätého Vavrinca (10. augusta) sa na nočnej oblohe odohráva zaujímavé divadlo. Padajú Perzeidy nazývané aj slzičky svätého Vavrinca.

Padajúce hviezdy na augustovej oblohe

Padajúce hviezdy vážia iba okolo jedného gramu a do atmosféry vstupujú v roji ktorý žiari na oblohe. V asi stokilometrovej výške narazia na riedky vzduch, ktorý ionizujú odtrhnutím elektrónov od jadier, čo vyvolá typický záblesk pozorovateľný zo Zeme Pri tomto procese dosiahnu meteory teplotu až vyše 1.500 ?C , vďaka čomu sa vyparia a nedopadnú na Zem (to by boli meteority).

Tento týždeň v noci zo štvrtka na piatok dosiahnu meteorické roje Perzeíd maximum a podľa astronómov  budú mať veľkú intenzitu. Preto sa oplatí sledovať nočnú oblohu, pokiaľ to dovolí počasie. Pri pozorovaní padajúcich hviezd pochádzajúcich zo súhvezdia Persea je potrebné pozerať na severovýchod.

„Meteorológovia predpovedajú, že Perzeíd bude tento rok dvojnásobok z vlaňajška v noci z 11. na 12. augusta. Ak budú podmienky dobré, mohli by sme pozorovať až 200 meteorov za hodinu,“

uviedol vo svojej správe Bill Cooke z NASA.

Slovenské planetáriá pri tejto príležitosti 12. augusta organizujú pozorovanie pri Neziderskom jazere v Rakúsku. Keď sa v noci vyjasní, môžete to skúsiť aj v Banskej Bystrici.

Na sledovanie meteorického roja je lepšie byť mimo mesta resp. ďalej od oblasti s osvetlením. Podľa odborníkov najlepší časom pre pozorovanie roja Perzeíd  je skoré ráno pred svitaním, kedy je žiara z padajúcich hviezd vysoko nad obzorom. A keď už budete pozorovať padajúcu hviezdu na augustovej oblohe , želajte si niečo pekné, vraj sa to zvykne splniť…

Perzeidy 

Ide o kometárny meteorický roj súvisiaci s kométou Swift – Tuttle. Sú viditeľné každý rok v auguste. .Ich najväčšia aktivita je od 8. do 14. augusta. Počas maxima je bežné vidieť za hodinu aj viac než sto meteorov. Ich frekvencia je však variabilná.

Perzeidy patria medzi najobľúbenejšie roje jednak pre svoju výdatnosť (až 95 meteorov za hodinu) a jednak preto, že maximum majú okolo 12. až 13. augusta. Vďaka príjemným letným teplotám ich teda možno ľahko sledovať po celú noc, na rozdiel od výdatnejších Kvadrantíd s maximom na začiatku januára.

Perzeidy patria k najpravidelnejším meteorickým rojom a ľudovo sa nazývajú „slzičky svätého Vavrinca“, pretože sú činné okolo sviatku svätého Vavrinca.

Zdroj: (mt) a wikipedia, Foto: ilust.