V nedeľu bude Čaj  o piatej v altánku mestského parku  

KULTÚRA
2 /

Chcete sa v letnú nedeľu stretnúť s priateľmi na umeleckom čaji? Príležitosť k tomu budete mať už 14. augusta v altánku mestského parku na Čaji o piatej.

Čaj o piatej s UFS Mladosť

Čulý spoločenský ruch, ktorý v minulosti pulzoval v mestskom parku, má šancu opäť ožiť. Priamo v strede parku kedysi slúžil drevený altánok ako hudobný pavilón.

Mesto Banská Bystrica pripravilo na túto nedeľu o 17:00 pre všetkých Bystričanov tanečno – spoločenskú zábavu v parku  – Čaj o piatej. O dobrú náladu sa postará Komorný orchester Univerzitného folklórneho súboru Mladosť a jeho sólisti pod vedením Mgr. art. Martina Urbana, PhD. vysokoškolského učiteľa, metodika, choreografa, režiséra a umeleckého šéfa UFS Mladosť. Podávať sa bude, ako inak, čaj.

Revitalizácia mestského parku

Mestský park na Tajovského ulici bol považovaný za miesto oddychu, príjemných prechádzok a posedení, stretávania sa rodín i romantických schôdzok milencov. Počas nedieľ a sviatkov vítal obyvateľov mesta na koncertoch vojenských hudieb, mnohokrát bol dejiskom ľudových zhromaždení. Oáza pokoja, ako staršie ročníky zvyknú park nazývať, ponúkala aj občerstvenie v neďalekej reštaurácii.

Chceme do parku pritiahnuť čo najviac Banskobystričanov, preto oživujeme tradíciu promenádnych koncertov nielen pre skôr narodených obyvateľov mesta. Vítané sú všetky vekové kategórie. Podujatia tohto typu by sme chceli v altánku realizovať pravidelne a v  zimných mesiacoch ich presunúť do Robotníckeho domu,“

prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík

K zvýšeniu atraktivity tohto priestoru by mohla pomôcť jeho revitalizácia. Samospráva má ambíciu mestský park rekonštruovať z európskych štrukturálnych fondov. Celý zámer obnovy parku by vychádzal z filozofie jeho pôvodnej figúry okružno – lúčovitých alejí v kontraste s trávnatými plochami.

Našim cieľom je skvalitniť zeleň, presvetliť park, doplniť mobiliár, osvetlenie a podobne. Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, každý zásah a činnosť musíme odkomunikovať s Krajským pamiatkovým úradom,“

dodáva Gajdošík.

Užite si teda príjemnú nedeľu a zrelaxujte medzi šumiacimi stromami pri peknej muzike. Skvelé umelecké zloženie účinkujúcich je tou najlepšou pozvánkou. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie presunie na iný termín.

Univerzitný folklórny súbor Mladosť

Základ pre činnosť a vôbec vznik univerzitného súboru Mladosť bol položený v školskom roku 1959/60, keď sa otvoril v Banskej Bystrici Pedagogický inštitút. Na ňom sa po prvý raz v histórii Banskej Bystrice umožnilo štúdium hudobnej výchovy pre učiteľov ZDŠ.

Tu Dezider Strmeň založil a úspešne viedol spevácky zbor PEDAGÓG, ktorý sa stal základom záujmovej umeleckej činnosti na škole. V školskom  roku 1960/61 bol založený aj tanečný súbor. Tanečná zložka pracovala pod vedením PhDr. Boženy Kovaľovej, bývalej členky súborov Lúčnica a Technik.

V tomto období bol založený aj orchester, ktorý viedol Eduard Gábor. Keď sa k speváckemu zboru pridružili ďalšie umelecké zložky, tento hudobno – spevácko – tanečný súbor vystupoval pod názvom BUDÚCNOSŤ.

Katedra hudobnej výchovy mala a má širokú pôsobnosť pri rozvíjaní záujmovej činnosti poslucháčov. Z iniciatívy tejto katedry vznikol 12. 10. 1971 vysokoškolský folklórny súbor MLADOSŤ, ktorý nadviazal na predchádzajúce obdobia. Postupom času sa súbor vyprofiloval do štyroch  zložiek: dievčenskej speváckej skupiny a potom mužskej speváckej skupiny,  ľudovej hudby a tanečnej zložky.

Súbor postupne rástol a zaznamenával úspechy, najmä pod vedením Mgr. art. Mariana Čupku. Každý rok sa zúčastňoval súťaže vysokoškolských folklórnych súborov na medzinárodnom festivale Akademická Nitra a  Akademický Zvolen, pričom v roku 2002 získal opäť hlavnú cenu a titul „Laureát Akademickej Nitry“ za tanečný blok „Šumiacka svadba“.

Vtedy začala aj intenzívnejšia spolupráca súboru a jeho zriaďovateľa – Univerzity Mateja Bela. Mariána Čupku v roku 2009 odmenila rektorka Univerzity Mateja Bela za jeho prínos k rozvoju súboru striebornou medailou. Od roku 2010 ho vystriedal  na pozícii umeleckého vedúceho Mgr. art. Martin Urban, PhD., ktorý priniesol nový štýl práce s dôrazom na autentickosť prejavu, pre súbor tvorí nové tance.

Zdroj: mesto BB a UFS Mladosť, Foto: ilust.