Lukáč et Šufliarsky v Múzeu SNP

Výstava
0 /

Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici a autori Vás srdečne pozývajú na autorskú výstavu LUKÁČ et ŠUFLIARSKY, ktorej vernisáž sa uskutoční v piatok  7. septembra 2018 o 17:00 hod. vo výstavných priestoroch Múzea SNP na Kapitulskej ulici.

Autormi výstavy sú  akademický sochár Milan Lukáč a akademický maliar Juraj Šufliarsky. Kurátorom výstavy je historik umenia Bohumír Bachratý. Hudobnými hosťami na vernisáži výstavy budú Eugen Prochác – violončelo a Rastislav Kašiar – gitara Výstava potrvá do 30. septembra 2018.

juraj sufliarsky3

Sochár Milan Lukáč (1962 Bojnice) a grafik Juraj Šufliarsky (1964 Detva) študovali v 80. rokoch na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Oboch spája ich aj vysokoškolské výtvarné štúdium v Paríži, poznanie a vzťah k výtvarnej moderne Francúzska, Európy i rodného Slovenska. V súčasnosti sú blízke aj ich ateliéry, M. Lukáča v Banskej Štiavnici a J. Šufliarskeho vo Zvolene,“

hovorí manažér Múzea SNP Dalibor Lesník.

Na spoločnej výstave v Múzeu SNP Milan Lukáč prezentuje návrhy k Pamätníku holocaustu v Bratislave, ktorý je mementom i odkazom „zachor – pamätaj “ tragických udalostí druhej svetovej vojny na Slovensku. Jeho súčasnú komornú tvorbu dokumentujú sugestívne kovové skladby – asambláže bizarných figúrok zvierat a vtákov. Sú to diela hravej fantázie, poetiky i filozofie dávneho umenia dadaizmu i novšieho pop – artu európskej kvality, formátu a súvislostí.

milan lukac2

Juraj Šufliarsky je verný svojim domácim a hlavne parížskym inšpiráciám. Tie súvisia s osobnosťou geniálneho sochára Augusta Rodina a s osobnosťou hudobného romantizmu, poľsko-francúzskeho skladateľa a klaviristu  Frédérica Chopina. Grafiky a kresby J. Šufliarskeho, figurálne i pocitovo abstraktné diela zvučia tónmi zviditeľnenej hudby, impresie a expresie krajiny, prírody, ale i snov, spomienok a vízií.

juraj sufliarsky1

Obaja zrelí umelci svojej generácie patria k špičkovým výtvarníkom súčasnosti. Ich dielo má múzické východiská i pozitívne, filozoficko – humanistické hodnoty, výtvarnú epiku i poéziu, stále potrebnú a vzácnu aj v dnešnej dobe a svete umenia i človečiny.

plagat lukac_et_sufliarsky_vernisaz_vystavy

 

Zdroj: Múzeum SNP, Foto: ilustračné