Linda Luptáková spojila ľudový tanec s parašutizmom

ROZHOVOR
0 /

Bystričanka Linda Luptáková sa profesionálne venuje folklórnemu tancu. Jej druhou láskou sa stal parašutizmus a aktuálne sa podieľa na príprave nultých Majstrovstiev SR v pilotovaní vysokorýchlostných padákov, ktoré sa uskutočnia 30. júla 2016 na letisku Očová.

Linda Luptáková sa narodila v Banskej Bystrici, kde žila s rodičmi až do svojho odchodu na vysokú školu. Od útleho detstva sa venovala folklórnemu tancu, až láska k nemu a ľudovým tradíciám v nej prerástla natoľko, že sa rozhodla zvoliť si tento umelecký smer za svoje povolanie.

Študovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, odbor pedagogika ľudového tanca, ktorý úspešne absolvovala a v ktorom profesionálne pôsobí dodnes. Počas štúdií a ešte niekoľko rokov po nich účinkovala v umeleckom súbore Lúčnica.

Okrem tanečných sól v Lúčnici bol v jej tanečnej kariére mimoriadnym úspechom natočenie filmu Tanec medzi črepinami, kde stvárnila jednu z hlavných ženských postáv po boku herca a režiséra Mareka Ťapáka. Film mal premiéru v našich kinách v júni 2012 a môžete ho vidieť aj vo vysielaní RTVS.

Po ukončení svojho pôsobenia v Lúčnici ostalo na chvíľku v jej živote prázdno. Až do dňa, kým si neskočila svoj prvý tandemový zoskok. Aj o tom je náš rozhovor s Lindou Luptákovou.

Linda poznáme Ťa ako profesionálnu tanečnicu, účinkovala si aj vo filme Tanec medzi črepinami, ako si sa dostala k parašutizmu

Na moje 30. narodeniny som si od svojej rodiny zaželala darček, na ktorý by som tak skoro nezabudla – tandemový zoskok. Prvý krát som skočila v apríli pred rokom a ani nie o dva mesiace na to som nastúpila na parašutistický kurz. Tak veľmi ma ten zážitok pohltil.

Čo okrem nesporného umenia spája tieto dve disciplíny?

Krása, búšenie srdca, poetizmus, sloboda. Voľný pád je v podstate tancom vo vzduchu (smiech).

Ako dlho sa venuješ tomuto adrenalínovému športu?

Je to iba niečo vyše roka. Som len na začiatku cesty objavovania jeho krás.

Aký je rozdiel medzi klasickým parašutizmom a pilotovaním vysokorýchlostných padákov?

Parašutizmus má mnoho disciplín. Klasický parašutizmus asi ako všeobecný pojem neexistuje. Sú v ňom skôr klasické a moderné disciplíny. Medzi tie klasické patrí napríklad presnosť pristátia (na väčších, pomalších padákoch s odlišnou konštrukciou). Reprezentantom tých moderných je pilotovanie vysokorýchlostných padákov tzv. canopy piloting. Je to jedna z najadrenalínovejších disciplín, kde sú padáky malé a naozaj rýchle. Športovec pri ich pilotovaní dosahuje miestami rýchlosť až 120 km za hodinu, ktorú sa samozrejme snaží využiť v správnu chvíľu vo svoj prospech.

Na letisku v Očovej sa posledný júlový deň uskutočnia Majstrovstvá SR v pilotovaní vysokorýchlostných padákov, prečo majú označenie nulté?

Nultými ich nazývame preto, lebo sú po prvý krát organizované pre verejnosť. Veríme, že atraktívnosť tejto disciplíny má návštevníkom čo ponúknuť. Načasovanie Majstrovstiev, program, celý letiskový priestor – to všetko bude uspôsobené návšteve verejnosti. Parašutisti budú skákať a lietať priamo pred ich očami.  Bude to rozhodne nevšedný deň.

Súťažiť sa bude v troch disciplínach – vzdialenosť, rýchlosť a presnosť, o čo ide?

Pri vzdialenosti musí parašutista svojím telom preletieť vstupnou bránou, ktorá je umiestnená na začiatku trate a je široká 10 m. Na vstupnej bráne je vo výške 150 cm umiestnený optický snímač. Cieľom je preletieť najväčšiu vzdialenosť od vstupnej brány, pričom prvých 50 m nesmie parašutista vyletieť nad 150 cm, počas celého letu nesmie vybočiť mimo trate a musí pristáť na trati.

Pri rýchlosti je trať zatočená do ľavej zákruty, na ktorej začiatku a konci sú umiestnené brány s optickými snímačmi. Vstupná a koncová brána zviera uhol 75°. Cieľom je preletieť čo najrýchlejšie svojim telom vzdialenosť od vstupnej brány po koncovú a počas celého letu nevybočiť mimo trate a neprekročiť výšku 150 cm.

Presnosť bude bonusovou disciplínou a jej cieľom po prelete brán trafiť sa do vymedzeného priestoru na trati.

Ako to vyzerá s týmto zaujímavým športom vo svete?

Tento šport sa vo svete teší čoraz väčšej popularite. Zvlášť obľúbený a rozvinutý je v Arabských Emirátoch, kde parašutizmus výrazne podporuje aj samotný Dubajský princ. Každý rok sa pod jeho záštitou v ňom konajú Svetové letecké hry s účasťou najlepších leteckých športovcov z celého sveta. Sme radi, že aj naše Slovensko má na nich v posledných rokoch svoje zastúpenie.

Na čo všetko sa môžu tešiť návštevníci majstrovstiev sobotu 30. júla?

Okrem súťažných zoskokov uvidia leteckú akrobatickú show, letovú ukážku airchopperu, ukážku zoskokov reprezentantov Slovenska v presnosti pristátia či ukážku tandemového zoskoku. V areály letiska budú k dispozícií skákacie atrakcie pre deti, stánky s jedlom a pitím, zmrzlina, posedenie a foto atrakcie. Počas celého dňa budú prebiehať vyhliadkové lety za akciové ceny a v spolupráci s fotolab.sk máme pripravený pre každého aj darček na pamiatku. Záleží nám, aby sa všetci cítili pohodlne a tak sme pre nich vyhradili oddychovú zónu so sedacími vakmi a pokosenou trávičkou. Stačí si priniesť už len deku a hľadieť do neba (smiech).

Keby sa chcel tomuto adrenalínovému športu niekto začať venovať, ako má na to ísť?

Pre začiatočníkov sú dve možnosti. Cesta tandemového zoskoku alebo sólo zoskoku. Tandemový zoskok je zoskok s inštruktorom, z výšky 3.000 m, kde padáte voľným pádom zhruba 30 sekúnd, rýchlosťou 200 km/h. Sólo zoskok ja samostatný výskok tzv. výskok na lano. Skáče sa z výšky 1.200 m, padák sa vyťahuje po opustení lietadla a športovec pri ňom nepadá voľným pádom. Oba tieto zoskoky sa robia na letisku v Očovej a poukazy na ne ako aj bližšie informácie nájdete na www.padaj.sk

Je to aj pre ženy, že sa pýtam?

Jasné, že je! Ženy sú vraj dokonca v kurzoch poslušnejšie a poctivejšie. A následne sa potom môžu nazývať Charlieho, alebo Očovskí anjeli (úsmev).

Ty pôsobíš v Skydiving clube Banská Bystrica o.z., aká je vlastne vaša činnosť?

Naším cieľom je propagácia, rozvoj a podpora parašutizmu v stredoslovenskom regióne. Sústredíme sa na podporu parašutistov, aby sa mohli zúčastňovať súťaží či už doma alebo v zahraničí. No a významnou činnosťou nášho združenia je tiež je propagácia toho športu. Sme otvorení nápadom a uvítame akúkoľvek pomoc, preto v prípade záujmu stať sa členom nášho klubu, nás neváhajte kontaktovať na www.skydivingclub.sk, www.padaj.sk alebo https://www.facebook.com/events/1163650750331859/.

Uvidíme Ťa 30. júla okrem organizátorskej funkcie aj v pretekárskej  pozícii?

Ja som ešte parašutistkou „zelenáčkou“, takže tento rok budem iba v organizátorskej pozícii. Musím ale priznať, že i tá vie byť miestami tiež dosť adrenalínová (úsmev).

A na záver by si azda mohla pozvať našich čitateľov na majstrovstvá do Očovej

To je veru pravda. Všetkých Vás srdečne zvolávame a pozývame! Na Očovej sa 30.júla budú diať nevšedné veci. V nebi i na zemi. Príďte a buďte pri tom ! Tešíme sa na Vás.

Autor: Miro Toman, Foto: archív Lindy Luptákovej