Legendárny Elán začne oslavovať svoju polstoročnicu na bystrickom amfiteátri

KULTÚRA
1 /

Fanúšikovia skupiny Elán si ju po rokoch  budú môcť užiť priamo v meste pod Urpínom. Obľúbená rocková kapela tento rok oslavuje svoje 50. výročie.

50 rokov Elánu

Najväčšie oslavy sa začnú 28. augusta 2018, a to veľkým koncertom u nás v Banskej Bystrici. Päťdesiat rokov na hudobnej scéne približujú prostredníctvom videoseriálu členovia kapely Elán svojim fanúšikom už teraz na sociálnych sieťach, kde sa každú nedeľu objavuje jeden diel.

S Vašom sme sa poznali z ľudovej školy umenia, kde sme chodili na klavír. On mal kapelu už predtým, ale nebolo to ono. Založil novú a môj spolužiak Ďuro Farkaš sa ma spýtal, či by som neskúsil hrať s Vašom v kapele. Hneď sme sa stretli, hneď sme sa dohodli a hneď sme hrali,“

hovorí líder kapely Jožo Ráž.

Skupinu Elán založili v roku 1968 spolužiaci zo základnej školy – spevák Jožo Ráž, hráč na klávesové nástroje Vašo Patejdl, gitarista Juraj Farkaš a bubeník Zdeno Baláž. Vtedy možno ani netušili, ako ďaleko to v skutočnosti so svojou skupinou dotiahnu.

elan3

Významný bol príchod Jána Baláža a spolupráca s textárom Borisom Filanom, nehovoriac o nápaditom výtvarnom spracovaní vizualizácie albumov a hudobných projektov.  druhej polovici 80. rokov od skupiny odchádzajú Zdeno Baláž, Vašo Patejdl a Juraj Farkaš. Ján Baláž spolu s Jožom Rážom doplnili zostavu bubeníkom Gabrielom Szabom a klávesistom Martinom Karvašom.

Koncom roka 1989 zo skupiny odišli Szabó s Karvašom. Začiatkom 90. rokov sa Elán obnovuje v zložení Jožo Ráž, Ján Baláž, Peter Farnbauer, Ľubomír Horňák a Juraj Kuchárek. V roku 1996 sa do kapely vracia Vašo Patejdl. Neskôr Jožo Ráž prežil motocyklovú haváriu, ale skupina pokračuje ďalej.

Elán aj v rámci československej hudobnej scény vyprodukoval viacero hitov a má za sebou niekoľko ocenení aj vo verejných anketách popularity, ako sú umiestnenia v ročníkoch československej, či neskôr len slovenskej ankety Slávik. Značka Elán patrí medzi tie, ktoré dodnes dokážu vypredať v Česku a na Slovensku aj najväčšie koncertné pódiá.

Na koncerte na pražskej Letnej bolo v publiku 80 000 ľudí. Dňa 21. septembra 2007 skupina odohrala koncert v prenajatej hale newyorskej Carnegie Hall.  súčasnosti možno povedať, že členmi skupiny Elán sú Jožo Ráž, Vašo Patejdl a Ján Baláž. S touto zostavou striedavo spolupracujú rôzni hudobníci.

Koncertné turné 2018

Tento rok však Elán nielen oslavuje a spomína, ale aj aktívne pracuje na svojom 15. štúdiovom albume. Z neho už v slovenskom éteri zaznel úvodný singel Ľúbim ťa. Autorom skladby je P. Jursa, ktorý sa v minulosti autorsky podieľal aj na iných hitoch kapely (napr. Dresy, Čakám ťa láska, Ja viem či Zaľúbení).

Najväčšie oslavy pre fanúšikov i samotnú kapelu naplno vypuknú koncom augusta, keď legendárna skupina koncertom v Banskej Bystrici odštartuje turné „ELÁN 50 rokov tour 2018“. Kapela odohrá takmer tri desiatky skladieb zo všetkých období svojej existencie.

elan plagat

Pôvodne čisto halové turné dostalo aj nečakaný úvod. Kapela sa predstaví na troch open air koncertoch na známych a obľúbených amfiteátroch. Pre Banskú Bystricu to bude ich prvý koncert po 22 rokoch. ELÁN 50 rokov tour 2018 nadviaže na divácky úspešné a pozitívne prijaté koncerty predošlého turné „Živých nás nedostanú”.

Pripravených je aj niekoľko prekvapení, ktoré kapela zatiaľ nechce prezradiť. Vstupenky na turné ELÁN 50 rokov tour 2018 sú stále v predaji.

Autor: (dem), Foto: ilustračné