Horúca jeseň v Stredoslovenskom múzeu

História
1 /

Tá pokračuje aj v mesiaci november. Počas tohto mesiaca návštevníkov Thurzovho domu zasvätia do tajomstiev starovekej egyptskej civilizácie slovenské egyptologičky – Silvia Štubňová a Ľubica Hudáková. Výpravy Stredoslovenského múzea do dávnej minulosti pokračujú už 15. a 16. novembra o 17:00 hodine v Thurzovom dome v Banskej Bystrici.

 Výpravy do staroveku

Stredoslovenské múzeum v spolupráci s Katedrou histórie Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici a Nádaciou Aigyptos pripravilo pre milovníkov histórie, priaznivcov starovekých civilizácií a nadšených amatérskych egyptológov cyklus prednášok s názvom „Výpravy do staroveku“.

„Týmito zaujímavými prednáškami popredných slovenských bádateľov, s ktorými naša katedra dlhodobo spolupracuje, by sme chceli spríjemniť širokej banskobystrickej verejnosti dlhé jesenné večery,“

 vysvetľuje spoluprácu so Stredoslovenským múzeom vedúci Katedry histórie na FF UMB Rastislav Kožiak.

„Návštevníci Stredoslovenského múzea sa ešte počas štyroch večerov prenesú do pieskom zaviatej ríše faraónov, spoznajú staroegyptský remeselný kumšt, ale aj pozitíva a tiež úskalia profesie egyptológa v našich zemepisných šírkach,

pozýva riaditeľ múzea Roman Hradecký.

V stredu nielen o staroegyptských mýtoch o stvorení sveta a ľudstva

Dnes už vieme, že planéta Zem je súčasťou Slnečnej sústavy, ktorá sa nachádza v galaxii Mliečna dráha a tá je len jednou z nespočetného množstva galaxií vo vesmíre. Egypťania podobne ako dnes aj my, vnímali okolitý svet na základe astronomických a fyzikálnych poznatkov, ktoré v tom čase mali.

Ako teda vyzeral a z čoho pozostával vesmír starovekých Egypťanov dávno pred vynájdením teleskopu? Čím si vtedajší ľudia vysvetľovali prírodné javy? Ako vlastne vznikol vesmír? Jestvovalo vôbec niečo ešte pred stvorením samotného sveta? Egyptologička Silvia Štubňová, pôvodom z Banskej Bystrice, priblíži návštevníkom Stredoslovenského múzea staroegyptské úvahy o svete, a to už najbližšiu stredu.

Vo štvrtok spoznáme majstrov remesla vo výtvarnom umení starovekého Egypta

Staroegyptské umenie fascinuje ľudí už od nepamäti. Ako ho však chápali jeho samotní tvorcovia a či boli pre nich sochárske výtvory, maľovaná i reliéfna výzdoba umeleckým dielom alebo len remeselníckym výrobkom, o tom všetkom porozpráva návštevníkom  počas  štvrtkovej prednášky ďalšia popredná slovenská egyptologička Ľubica Hudáková.

Zároveň  predstaví účastníkom Výprav do staroveku základné typy výtvarných diel a priblíži ich význam, dobové pracovné postupy, nástroje i materiály. Výskumníčka zároveň odhalí osobité rysy malieb a sôch, ktorými je egyptské umenie tak charakteristické a jedinečné .

Prednášky z cyklu Výpravy do staroveku sa uskutočnia v určených termínoch vždy o 17:00 hodine v reprezentatívnych priestoroch Stredoslovenského múzea, v Thurzovom dome na Námestí SNP.

Dobrodružné  výpravy do staroveku si môžete rezervovať aj v ďalších termínoch

Streda 15. 11. 2017 o 17:00 hod. so Silviou Štubňovou na tému Staroegyptské mýty o stvorení sveta a ľudstva

Štvrtok 16. 11. 2017 o 17:00 hod. s Ľubicou Hudákovou na tému Majstri remesla – výtvarné umenie starovekého Egypta pod lupou

Streda 6. 12. 2017 o 17:00 hod. s Martinom Odlerom na tému Kto postavil pyramídy?

Štvrtok 7. 12. 2017 o 17:00 hod. s Jozefom Hudecom na tému Archeologický výskum na egyptskom Tell el-Retábí.

plagát Výpravy do staroveku

 

Zdroj: SSM BB, Foto: ilustračné