Festival EMBARGO – METROPOLIS, maják na ostrove pozitívnej deviácie

KULTÚRA
0 /

mensik1

Divadlo, film, diskusie, výstavy, živé knihy a ďalšie podujatia prinesie štvrtý ročník festivalu o ľudských právach, tolerancii a vzájomnom porozumení EMBARGO 2017. Témou tohto ročníka festivalu je migrácia a integrácia.

„Festival sa však netýka „migračnej krízy“ ako ju poznáme z roku 2015, keď bola táto téma zneužitá niektorými politikmi. Migrácia je odveký fenomén ľudstva. Človek začal migrovať odvtedy, keď zliezol zo stromu, a my musíme s týmto faktom počítať aj dnes. Dnes sme však preľudnení a zdá sa, že problémom sú geopolitické hranice, Schengen či tzv. tretie krajiny. Pravdou však je, že najväčším problémom sú hranice kultúrne, jazykové, mentálne, vnútorné, psychické. Problémom je relativita hraníc slobody jedinca a slobody slova v demokracii. Program festivalu sa pozerá práve na tieto hranice. Kým migrácia je prirodzená, hranice nie,“

hovorí dramaturg festivalu Milan Zvada.

Štvrtý ročník festivalu sa nesie pod názvom EMBARGO – METROPOLIS v  nadväznosti na projekt Zasľúbené zeme, ktorého partnerom v rámci programu EÚ Kreatívna Európa je banskobystrická Záhrada – Centrum nezávislej kultúry (CNK).

Centrom diania festivalu, ktorý sa koná od štvrtka 7. decembra do štvrtka 14. decembra, bude Záhrada CNK, no festival vyjde aj do ulíc. V nedeľu 10. decembra (14:00 hod.) sa v najstaršej časti mesta, v priestore Tržnice a Barbakanu, uskutoční happening pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv – Pevnosť Európa/FortressEurope. V ten istý deň je na programe aj Art Walk – Genius Locci (14:00 – 16:00 hod).

V divadelnom programe festivalu Jaro Viňarský & Marek Menšík predstavia fyzické divadlo Animalinside, Divadlo Feste uvedie site – specific performance Václav Havel: Moc bezmocných, Filipa Jekkela uvidíme v monodráme o Andersovi Breivikovi a Dominiku Kňažkovú v monodráme Malala. V scénickom čítaní Metropolis zaznejú krátke dramatické texty Ticho v mase, Popletená melódia a Po tme ich nevidno. A v závere festivalu príde na scénu aj Malý princ (Divadlo z Pasáže).

Filmové dokumenty Džihád za lásku (2007, USA/GB/FR/DE), Identity (2016, SK), Český Alláh (2017, ČR), Profesionálna cudzinka (2016, SK) a Svet podľa Daliborka (2017, ČR) si návštevníci a návštevníčky festivalu môžu pozrieť v dňoch 10. – 12. decembra tiež v Záhrade CNK.

Prvá prednáška sa uskutoční hneď v prvý deň festivalu, vo štvrtok 7. decembra. Róbert Švarc bude hovoriť na tému Európsky akcionizmus a Christoph Schlingensief: Ausländerraus! Prednáška umožní pohľad na európske akčné umenie od 60. rokov minulého storočia až po súčasnosť, pričom hlavným predmetom budú sociálne aspekty a fenomén telesnosti jednotlivých prístupov. Ďalej to budú prednášky Embargo – Rýchlokurz pojmov (Rado Sloboda), Kultúra, náboženstvo, spoločnosť a inakosť (Katarína Šomodiová) či diskusia na tému akceptácie a sociálnej inklúzie menšín a migrantov na Slovensku.

Slovenský reportér Andrej Bán a Igor Čoko z Chorvátska spoločne uvedú prezentáciu fotografií Migrácia v obrazoch. Súčasťou prezentácie bude aj diskusia. Na festivale sa budú prezentovať aj aktivity projektu Terre Promesse – METROPOLIS a chýbať nebude ani Živá knižnica, príbehy „iných“ ľudí o tom, ako vidia Slovensko.

Festival EMBARGO – METROPOLIS počas celého jeho trvania sprevádza vizuálna a objektová inštalácia prác Adama Englera Present Perfect Progressive a vizuálna inštalácia Lucie Devečkovej Slovenský mýtus. Audiovizuálnu performanciu Secretshow v sobotu 9. decembra predstaví Andrea Marinelli (Taliansko).

Cieľom týždňového festivalu EMBARGO – METROPOLIS je vytvárať podmienky pre medzikultúrny dialóg, rozvoj miestnych komunít, boj proti stereotypom, predsudkom, neofašizmu a mylným predstavám o ľuďoch – miestnych i vzdialených. Venuje sa tiež téme propagandy a zobrazovania skutočnosti v médiách. Je majákom na ostrove pozitívnej deviácie, ktorý sa snaží spoločnosť navigovať k solidarite, porozumeniu medzi kultúrami a globálnemu vzdelávaniu.

V rámci festivalu sa uskutoční aj medzinárodné stretnutie Northmeetssouth, ktoré je súčasťou projektu Re-connecting Europe – výzvy a príležitosti lepšej integrácie. Počas troch dní festivalu tak divákov z radov banskobystrickej verejnosti doplní, vďaka podpore programu Európa pre občanov, 40 mladých ľudí z Nemecka, Talianska, Poľska a Srbska.

Organizátormi festivalu sú NIE V NAŠOM MESTE, Záhrada – CNK  a CKO – Centrum komunitného organizovania, partnermi Artforum Banská Bystrica, Literárna bašta, Umelecká škola Paola Grassiho z talianskeho Milána a projekt Terre Promesse (Zasľúbené zeme). Mediálnym partnerom je portál BBonline.sk. Festival podporil program Kreatívna Európa, Fond na podporu umenia, Ministerstvo spravodlivosti SR, program Európa pre občanov.

Vstup na festivalové podujatia je voľný. Viac informácií nájdete na: http://zahradacnk.sk/event/festival-embargo-metropolis/ https://www.facebook.com/events/1890767837619441/.

 

Zdroj: Anna Gudzová, Foto: ilustračné