Fedor Gál predstaví knihu Ešte raz a naposledy v Banskej Bystrici

KULTÚRA
0 /

fedor gal1

Do nových priestorov kníhkupectva Artforum na Hornej Striebornej 10 príde už v piatok 22. septembra výrazná tvár Nežnej revolúcie, sociológ a intelektuál Fedor Gál. Spolu s novinárom Karolom Sudorom predstavia novú knihu rozhovorov Ešte raz a naposledy.

Koniec príbehu, ktorú Gál označil za svoj testament. Fedor Gál patrí k najznámejším intelektuálom na Slovensku a v Česku, ktorý sa už desaťročia razantne vyjadruje k veciam verejným. Teraz vychádza takmer tristostranová kniha rozhovorov s množstvom archívnych fotografií o celom jeho živote s názvom Ešte raz a naposledy. Koniec príbehu.

On sám ju označil ako svoj testament s tým, že je čas posunúť štafetu iným. Fedora spovedal novinár, víťaz štyroch Novinárskych cien v kategórii Najlepší rozhovor, Karol Sudor. Výsledkom je materiál, v ktorom sa Fedor, okrem iného, prvýkrát v živote vyjadruje aj k veciam, o ktorých vždy mlčal – k súkromiu, vlastným trápeniam, pochybnostiam a zlyhaniam, ale aj k svojim trinástym komnatám.

 

Rozsiahle state sú venované aj revolúcii v roku 1989 a obdobiu po nej, kde Fedor detailne vysvetľuje vnútorné spory a pnutia vo Verejnosti proti násiliu, alebo dôvody, pre ktoré revolucionári nemohli postupovať inak. Kniha Ešte raz a naposledy s podtitulom Koniec príbehu podrobne reflektuje celý jeho život po vojne, v uvoľnených 60. rokoch minulého storočia, ktoré v roku 1968 zastavil vstup okupačných vojsk do krajiny, vedecké začiatky v 70. rokoch, úspechy a neúspechy, odchod do politiky až po útek z nej.

Nevyhýba sa ani témam dneška, s Karolom Sudorom debatujú o extrémizme, multikulturalizme, národovectve, o populizme, o hraniciach medzi privátnym a verejným, o dnešných politikoch, o tom, či bol rozpad Československa chybou, o Rusku, náboženstvách či o médiách.

Beseda s Fedorom Gálom a Karolom Sudorom o knihe rozhovorov Ešte raz a naposledy. Koniec príbehu (vydavateľstvo N Press 2017) sa bude konať 22. septembra 2017 o 19:00 hod. v banskobystrickom kníhkupectve Artforum na Hornej Striebornej 10. Partnermi podujatia sú Vydavateľstvo N Press, Artforum Banská Bystrica a Literárna bašta.

fedor gal obalka

Autor: Slavo Sochor, Foto: ilustračné