Druhý ročník festivalu horských filmov Hory a mesto Banská Bystrica už čoskoro

Kino
0 /

V dňoch 7. – 10. novembra 2018 sa v kinosále Múzea SNP uskutoční 2. ročník festivalovej prehliadky horských a dobrodružných filmov Hory a mesto Banská Bystrica.

Tak ako minulý rok, aj tento rok sa návštevníci môžu tešiť okrem výberu najlepších filmov z 19. ročníka bratislavského festivalu Hory a mesto aj na viacero prednášok zaujímavých hostí.

juraj koren

Festivalová prehliadka začne už v stredu podvečer environmentálne ladeným blokom, počas ktorého bude diskusia s filmármi, českým režisérom Janom Svatošom a slovenským kameramanom a ochranárom Karolom Kaliským, ktorý príde aj s ochranárom Jergušom Tesákom a spolu budú reprezentovať OI My sme les.

jan svatos

Vo štvrtok pozvanie organizátorov prijali bežci Ján HazuchaKatka Lovrantová, svoje aktivity v oblasti budovania bicyklových trás v neďalekých Bojniciach prídu prezentovať zástupcovia OZ Hornonitrianske stopy. Piatok bude patriť skialpinizmu, kedy budú svoje zážitky z extrémnych lyžiarskych zjazdov rozprávať skialpinisti Miro a Rasťo Peťovci. Okrem toho sa v piatok doobeda opäť budú konať aj dve premietania pre školy.

mr-petovci-2V sobotu je program nabitý – doobeda je pripravený kratší blok filmov pre rodinky s deťmi, k vytvoreniu ktorého organizátorov inšpiroval slovenský film „S deťmi cez hory“, ktorého autori prídu aj porozprávať pár slov. Popoludnie bude patriť slovenským filmom od Rasťa Hatiara aj za jeho osobnej účasti a filmu „Pavúk“ Ľubomíra Slivku, ktorý príde uviesť Pavúkov častý spolulezec Rudolf Hajdučík.

Večerný blok filmov o lezení bude spestrený prednáškami lezca Joža Krištoffyho o lezení na Sardínii a paraglidistu Juraja Koreňa o výstupe a následnom zletení vrcholu na Antarktíde v rámci projektu Seven Virgin Summits s Mišom Sabovčíkom.

„Srdečne všetkých pozývame na festival a pevne veríme, že sa pomaličky vytvorí tradícia a druhý novembrový víkend bude v Banskej Bystrici patriť horským filmom a hosťom z tejto oblasti, ako pekná bodka za letnou sezónou a tiež inšpirácia pred nastávajúcou zimnou. Budeme veľmi radi, ak vás niečo z programu zaujme a prídete sa pozrieť,“

odkazujú organizátori festivalu Hory a mesto Banská Bystrica.

jozef kristoffy

Počas celej doby trvania festivalu bude vo foyer pred kinosálou opäť umiestnená výstava fotografií a tiež bude pripravených niekoľko stánkov s občerstvením. Na sobotu dopoludnia je ako sprievodné podujatie pripravený bežecký tréning – workshop s naším hosťom, bežkyňou Katkou Lovrantovou, ktorý bude kombináciou teoretickej časti, zábavných bežeckých cvičení a na záver krátkeho prebehnutia sa s uvedením naučeného do praxe.

katarina lovrantova

Viac o programe sa dozviete na facebookovom profile podujatia Hory a mesto Banská Bystrica, na web stránke www.horyamesto.sk/banska-bystrica a aj na plagátoch v meste.

Oficialny_plagat_Hory_a_mesto_BB_2018

Zdroj: Hory a mesto BB, Foto: ilustračné