Divadlo z Pasáže na cestách

KULTÚRA
1 /

Profesionálne mestské komunitné divadlo, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku pracuje s ľuďmi s mentálnym postihnutím, sa vybralo na cesty. Divadlo z Pasáže vo svojej činnosti prepája kultúrnu, umeleckú a sociálnu oblasť. V Banskej Bystrici pôsobí už od roku 1995.

Bohatá vyše 20 – ročná činnosť divadla

Od svojho vzniku naštudovali 24 inscenácií, natočili dva celovečerné filmy, hraný film Z denníka jedného vagóna a dokumentárny film z turné po USA Chránené územia, natočili 4 televízne dokumenty, zorganizovali 6 ročníkov medzinárodného bienálneho divadelného festivalu komunitného umenia a 1. ročník festivalu Akcent.

Vytvorili vlastný systém umeleckého vzdelávania pre ľudí s mentálnym postihnutím. Podieľali sa na vzniku neziskovej organizácie DOM, ktorej poslaním je vytvorenie chráneného bývania pre ľudí s mentálnym postihnutím. V roku 2009 získali ocenenie Euro občan ako jediná organizácia zo Slovenska a v januári 2010 sa stali Mestským divadlom.

Najbližšie Divadlo z Pasáže odohrá 24. októbra o 19:00 hod. svoje najnovšie predstavenie Malý princ v priestore Divadla Malá scéna STU v Bratislave. V tom istom priestore sa v doobedňajšom čase uskutoční aj predstavenie pre študentov, v rámci projektu „Teória a prax v chápaní práv ľudí s mentálnym postihnutím“, ktorý podporilo Ministerstvo zahraničných vecí SR.

Projekt počíta s predstaveniami Divadla z Pasáže v šiestich mestách Slovenska (Bratislava, Lučenec, Prešov, Nitra, Košice, Trenčín). Prioritne je zameraný pre študentov rôznych odborov s cieľom vzdelávať ich v oblasti práv ľudí s mentálnym postihnutím.

Projekt chápania mentálne postihnutých ľudí

Tento rok to bude 27 rokov, čo v našej krajine skončil režim, ktorý ľudské práva nepovažoval za základ zdravej a vyspelej spoločnosti. Postavenie ľudí s mentálnym postihnutím v tejto spoločnosti nebolo jednoduché. V podstate ich právo sa minimalizovalo na možnosť prežiť svoj život v izolácii od verejnosti pod kontrolou inštitúcie bez prístupu k vzdelaniu, bez možnosti rozhodovať o svojom živote a normálneho začlenenia sa do spoločnosti.

Väčšinová spoločnosť stratila kontakt s ľuďmi s mentálnym postihnutím a zmena situácie, ktorá nastala po revolúcii, našu spoločnosť zastihla nepripravenú. Začali vznikať nové organizácie, iniciatívy a zákony, ktoré postupne menia postavenie a práva ľudí s mentálnym postihnutím.

Máme zákony, ktoré legislatívne riešia práva, postavenie a integráciu ľudí s mentálnym postihnutím. Stačí sa však naučiť poučky, definície a zákony? Pomôže nám to prijať ľudí s mentálnym postihnutím, priznať im práva, ktoré im patria? Pochopiť ich? Prax nám na tieto otázky dáva jednoznačnú odpoveď. Nie!

„Hlavným cieľom tohto projektu je umožniť študentom stredných a vysokých škôl spoznať ľudí s mentálnym postihnutím a ich práva. Myslíme si, že teoretické informácie, ktoré študenti získavajú prostredníctvom školského vzdelávania musia byť doplnené osobnou skúsenosťou,“

hovorí umelecká riaditeľka Divadla z Pasáže Eva Ogurčáková

Ako budúcich profesionálov ich chce Divadlo z Pasáže lepšie pripraviť na situácie, v ktorých sa budú konfrontovať s ľuďmi s mentálnym postihnutím, na situácie v ktorých budú mať možnosť ovplyvňovať ich postavenie a fungovanie v spoločnosti, a hlavne dodržovanie ich práv. Hovoríme o študentoch rôznych odborov. Od učiteľov, vychovávateľov a sociálnych pracovníkov cez právnikov, lekárov či ekonómov.

Zdroj: Divadlo z Pasáže, Foto: ilust.