Deň vojnových veteránov

História
0 /

den1

Aj tohto roku si 11. novembra Banská Bystrica, podobne ako množstvo ďalších miest na celom svete, pripomenula Deň vojnových veteránov. Povedzme si niečo o jeho histórii.

Koniec I. svetovej vojny

Dňa 11. novembra 1918 o 11:01 hodine podpísal maršal Foch v železničnom vagóne v lese pri Compiégne vo Francúzsku prímerie s porazeným cisárskym Nemeckom, o 11:11 hod. zaznela posledná salva.

Týmto prímerím bolo prakticky dohodnuté ukončenie 1. svetovej vojny – najväčšej a najstrašnejšej, vojny, akú do tej doby ľudstvo spoznalo Dátum 11. november sa stal na pamiatku obetiam vojny v demokratických zemiach Európy, v USA a Kanade „Dňom vojnových veteránov“.

Deň vojnových veteránov

Dátum 11. november iniciovalo Francúzsko v roku 1919 ako Deň padlých a Deň prímeria. Behom krátkej doby sa spomienka na padlých rozšírila aj v Severnej Amerike ako Deň spomienok a Deň veteránov – v Kanade už ako „Remembrance Day“ na počesť vojakov padlých v oboch svetových vojnách – symbolom 11. novembra sa stal vlčí mak, ktorého papierový kvet si pripínajú ľudia na odev ako spomienku na padlých vojakov.

Ten je odvodený od symbolu tohto dňa, červeného divého maku. Ten použil v básni Na flámskych poliach vojenský lekár, podplukovník John McCrae ako symbol spomienky na hrôzy vojny a zbytočnosť smrti. Dnes je tak možné práve tento kvet vidieť pri spomienkových a pietnych aktoch, ktoré sa viažu k tomuto dňu.

„Treba si uvedomiť, že v I. svetovej vojne zahynulo 17 miliónov ľudí, čo nie je málo. Bola to dovtedy najkrvavejšia vojna, v ktorej boli prvý krát použité zbrane hromadného ničenia, ako otravné plyny, čo vyvolávalo v zákopoch často paniku a vojaci zomierali vo veľkých bolestiach. Takisto nevýslovne trpelo civilné obyvateľstvo, aj keď taká genocída, akú pripravili fašisti v II. svetovej vojne Židom a slovanským národom, to nebola. Musíme si neustále pripomínať tieto vojnové obete,“

hovorí historik a generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.

V sobotu o  11. hodine a  11. minúte si v Banskej Bystrici na evanjelickom cintoríne uctili obete 1. svetovej vojny členovia Slovesnkého zväzu protifašistických bojovníkov, mesta i ďalších inštitúcií . Ocenili tak bojovú činnosť a hrdinstvo vojnových veteránov Slovákov v československých zahraničných jednotkách, ako aj domáci odboj proti fašizmu a ich ľudáckym prisluhovačom  počas  2. svetovej vojny.

„Zároveň sme si pripomenuli vojenské operácie slovenských vojakov  proti medzinárodnému terorizmu v 31 mierových operáciách na troch kontinentoch v 22 krajinách sveta, v ktorých od roku 1993 do roku 2013 zahynulo 57 slovenských vojakov,”

uvádza členka SZPB v Banskej Bysrici a poslankyňa Ľubica Laššáková.

Po skončení spomienkového aktu pokračovala pietna spomienka na obete 1. svetovej vojny v meste Banská Bystrica pri križovatke do Majera, kde vo vojenskom cintoríne bolo pochovaných 1 380 vojakov  ôsmich národností, ktorí zomreli v špecializovanej vojenskej nemocnici. Tento cintorín je v súčasnej dobe v procese revitalizácie.

 

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné a archív