Čo ponúka Južná Kórea a dejisko ZOH 2018 Pchjongčchang cestovateľom?

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Lyžiari už brúsia lyže, biatlonisti pilujú streľbu, aby sa začiatkom februára presunuli do Južnej Kórey. Presnejšie do Pchjongčchangu, dejiska XXIII. zimných olympijských hier, ktoré sa uskutočnia od 9. do 25. februára 2018.

Čo ponúka táto zaujímavá krajina cestovateľom? Známeho cestovateľa Ľubomíra Motyčku zaujal článok českej cestovnej kancelárie SEN, z ktorého vyberáme.

Zaujímavý cieľ cestovateľov

O Južnej Kórei ako obľúbenom cieli cestovateľov sa príliš nehovorí. A je to škoda. Krásne paláce, budhistické chrámy, bohatá kultúra, hory a neskutočne dobré jedlo – to je tento zaujímavý štát vo východnej Ázii s 50 miliónmi obyvateľmi. Tí starší Kórejci toho anglicky veľa nenahovoria, mladí ľudia naopak zastavujú cudzincov na ulici a lámanou angličtinou chcú s nimi nadviazať konverzáciu. Všetci sú veľmi ochotní a v prípade núdze vždy pomôžu.

Kórejci neustále hovoria o jedle, nedajú naň dopustiť. Je skutočne vynikajúce a stalo sa neoddeliteľnou súčasťou ich kultúry. Navštíviť reštauráciu je zážitok. Kórejci milujú mäso a radi sa hrajú s chuťami. Jedlo sa nosí na stôl v rôznych miskách: zvlášť mäso, zelenina, šalát, ryža, ryby, rôzne omáčky a napokon kimchi – nakladané kapusta na kyslo, ktoré sa stala národným jedlom.

K tomu všetkému pridajú šálku obľúbeného ženšenového čaju alebo sóju – to je pálený alkohol, ktorý sa vyrába z ryže. Ide o kórejskú verziu japonského saké. V Južnej Kórei domácnosti používajú na jedlo kovové paličky, ktoré sú klzkejšie ako tie drevené. Ceny sú porovnateľné s cenami v európskych reštauráciách.

Južná Kórea patrí medzi najbezpečnejšie krajiny na svete. V  mestách sa turisti môžu túlať aj v noci. Je však potrebné zachovať prirodzenú ostražitosť, vreckári sa môžu objaviť aj tu.

Pchjongčchang a olympiáda

Južná Kórea o usporiadaní olympijských hier veľmi stála. Pchjongčchang sa o to uchádzal už v rokoch 2010 a 2014, ale napokon vyšiel až rok 2018. Olympiáda sa však v Južnej Kórei nekoná prvýkrát – tú letnú Soul hostil v lete 1988.

Juhokórejské mesto Pchjongčchang (PyeongChang, kórejsky 평창) je tretí najväčší okres v štáte. Nachádza sa v severovýchodnej časti územia, v provincii Kangwon-do (강원도), približne 180 kilometrov od hlavného mesta Soul (서울). Rozprestiera sa v horách Tchäbäk-san (태백산), v nadmorskej výške až do 700 metrov nad morom. Okres má ideálne podmienky pre zimné športy. Nachádza sa tu zimné stredisko Jongpchjong (영평) s vrcholom vo výške 1 438 m. n m.

V Pchjongčchangu žije 45 tisíc obyvateľov. Mesto obklopujú hory a päť národných parkov, kde to v zime žije športom. Jedná sa o Seoraksan, Woraksan, Sobaeksan, Chiaksan a Odaesan.

Väčšina olympijských disciplín sa bude konať v horskom stredisku Alpensia a v prímorskej oblasti Gangneung, neďaleko národného parku Odaesan. Tu sa oplatí  navštíviť budhistický chrámový komplex Woljeongsa, ktorý je zároveň jednou z najnavštevovanejších pamiatok Južnej Kórey. Obľúbené sú tu aj prechádzky v parku.

Na ceste medzi strediskami Alpensia a Gangneung sa nachádza ranč plný oviec s názvom Daegwanryeong Yangtte Ranch. Tu môžete  zažiť pravú kórejskú dedinu.

V lyžiarskom stredisku Alpensia je vhodný na oddych krytý vodný park Ocean 700 s niekoľkými bazénmi a tobogánmi. Priamo v prímorskej oblasti Gangneung sa nachádza aj jazero Gyeongpoho, ktoré obopína 4,4 km dlhý turistický chodník. Špecialitou miestnych reštaurácií sú kraby. Na konci jazera sa nachádza najznámejšia mestská pláž Gyeongpo Beach.

Kto sa chce dozvedieť viac o kórejskej histórii, mal by sa vydať do Ojukheonu v časti Gangneung, kde sa okrem tradičnej architektúry a pekného parku nachádza aj múzeum. Potom je možné pokračovať do skanzenu s názvom Gangneung Seongyojang. Návštevníci sa tu dozvedia viac o živote miestnych obyvateľov, prezrieť si môžu tiež ich tradičné obydlia.

Ďalšie zastávky – Soul a demilitarizovaná zóna

Hlavným lákadlom Soulu je kráľovské sídlo dynastie Joseon s názvom Gyeongbokgung, ktoré bolo od konca 14. storočia najväčším palácom krajiny. Tu si prídu na svoje milovníci kórejskej architektúry. V areáli sa nachádza aj múzeum kórejských zvykov.

Za „národné bohatstvo“ je označovaná Sungnyemun, jedna z ôsmich historických vstupných brán do Soulu zo 14. storočia. Cesta k tejto bráne vedie cez najstarší a najväčší trh v Južnej Kórei s názvom Namdaemun.

Pri západe slnka môžete vyjsť lanovkou na rozhľadňu s názvom Soul N Tower. Nakupovať sa chodí do nákupného centra Lotte World Tower v mestskej časti Songpa. Sem sa dá dostať cez známu mestskú časť Gangnam, ktorú preslávila pieseň Gangnam style.Na horskú túru je možné vyraziť v Národnom parku Bukhansan, ktorý leží len hodinu cesty metrom z centra.

Pre Európana je však najsilnejším zážitkom návšteva 60 kilometrov vzdialenej demilitarizovanej zóny so Severnou Kóreou. Jedná sa o pás zeme dlhý 248 km a široký 4 km. Na 38. rovnobežke rozdeľuje Kóreu na severnú a južnú časť. Je to územie, na ktorom sa na základe medzinárodnej zmluvy uskutočnila demilitarizácia – zriadilo územie bez vojenskej prítomnosti. Nie sú tu vojaci ani zbrane, je tu zakázaná akákoľvek aktivita ozbrojených síl, k čomu sa zaviazali obe strany. Je to nejnepriechodnejšia a najstráženejšia hranica na svete.

Denne sa tu organizujú fakultatívne výlety, prípadne sa do oblasti Imnjingak môžu turisti dostať sami a poplatok si zaplatiť až na mieste. Cestovné pasy je nutné mať so sebou!

V Južnej Kórei sa treba pripraviť na odlišnú kultúru. Ľudia z krajín juhovýchodnej a východnej Ázie zbožňujú kórejský pop označovaný ako K-pop, kórejské filmy a hlavne kórejskú módu – tou vás budú prekvapovať hlavne mladšie ročníky. Majte oči na stopkách. Keď k tomu pridáte aj špičkovú kórejskou technológiu vrátane smartphonov a automobilov, zistíte, že Južná Kórea je dokonale vyspelou krajinou, najvyspelejšiou v regióne.

Vstup do krajiny

Slovensko má s Južnou Kóreou bezvízový režim, čo v praxi znamená udelenie 90-dňového turistického víza pri vstupe. V Južnej Kórei sa platí juhokórejským wOne (KRW), ktorý je možné zameniť za eurá priamo na letisku (1 € = 1289.54 KRW). Bežne sa platí aj kreditnou kartou.

 Doprava

Po Soule sa dá ľahko cestovať metrom. Je skvele postavené, prehľadné s nápismi aj v angličtine. Na cestách bývajú zápchy.

Mimo metropolu použite rýchlovlak, ktorý jazdí rýchlosťou cca 250 km/hod. Napríklad 400 km dlhú trasu medzi Soulom a mestom Pusan prejde za 2,5 hodiny. Je možné tiež využiť služby autobusových spoločností, s ktorými je však cestovanie zdĺhavejšie. V Južnej Kórei nefunguje navigácia cez Google Maps.

ZOH 2018

Zdroj: CK Sen, Foto: ilustračné