Chrípková epidémia vrcholí, v našom kraji počas školských prázdnin poklesla

Zdravie
1 /

Na Slovensku v týchto dňoch vrcholí chrípková epidémia. Počet akútnych respiračných ochorení (ARO) a chrípke podobných ochorení (CHPO) doposiaľ neustále rástol, v Banskobystrickom kraji počas školských prázdnin naopak poklesol.

Odporúčania slovenských hygienikov v boji s chrípkou

 Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas upozorňuje občanov všetkých vekových kategórií, aby sa riadili preventívnymi opatreniami, ktoré odporúča Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ). K nim okrem vyhýbania sa kontaktu s nakazenými osobami patrí aj časté umývanie rúk. Počas chrípkovej epidémie medzi ďalšie preventívne opatrenia patrí zminimalizovanie styku s verejnosťou, preto je vhodné obmedziť návštevu kín, divadiel či vynechať rôzne spoločenské podujatia, kde sa zhromažďuje väčšie množstvo ľudí.

Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenia patrí dodržiavanie zásad osobnej hygieny, konkrétne časté umývanie rúkPo každom kýchnutí, kašľaní a vyfúkaní nosa, vrátane používania jednorazových vreckoviek a ich bezpečného likvidovania.  Samozrejmosťou by malo byť aj častejšie vetranie v domácnostiach, školách či na pracoviskách,“

 hovorí Ján Mikas.

Podľa hlavného hygienika SR je dôležité aj dodržiavanie správnej životosprávy:

„Konzumácia pestrej stravy s dostatkom zeleniny a ovocia, pobyt na čerstvom vzduchu v primeranom oblečení, otužovanie, dostatok spánku a odpočinku.“

Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča aj očkovanie aj počas chrípkovej epidémie:

„Očkovať sa možno aj v čase zvýšenej aktivity chrípky, existuje tu však riziko, že očkovaná osoba môže ochorieť skôr, ako si stihne vytvoriť dostatočné množstvo ochranných protilátok. Tie si organizmus vytvára postupne, a to približne v priebehu 10 až 14 dní po očkovaní.“

Pre chrípku aj akútne respiračné ochorenia platí, že ich treba vyliečiť doma a nechodiť medzi ľudí, čím sa ďalej šíri nákaza. V prípade, že chorá osoba ide k lekárovi, je vhodné, aby si dala na tvár hygienické rúško, aby tak chránila ostatných pacientov.

Situácia v Banskobystrickom kraji

Celková chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o 6,9 percenta. Najviac chorých bolo v Trnavskom kraji, najmenej v Banskobystrickom. Počas minulého týždňa bolo zaznamenaných aj osem prípadov ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI), dvaja pacienti zomreli. Od začiatku chrípkovej sezóny 2017/2018 bolo doteraz nahlásených 23 prípadov ochorenia SARI.

Výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO), ako aj chrípky a jej podobných ochorení (CHPO), v Banskobystrickom kraji v porovnaní s uplynulým týždňom mierne klesol. Dôvodom sú školské prázdniny, čo epidemiológovia aj predpokladali.

V hodnotenom týždni bola v kraji pre zvýšenú chorobnosť prerušená prevádzka v Materskej škole  Bátka v okrese Rimavská Sobota a v MŠ Stará Kremnička v okrese Žiar nad Hronom. Zákaz návštev naďalej trvá v Nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a v Nemocnici s poliklinikou v Brezne,“

konštatovala hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Aktuálne je hlásených 7536 prípadov ARO, čo predstavuje chorobnosť 2265 na 100 tisíc osôb v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Z toho je 890 prípadov CHPO, čo predstavuje chorobnosť 268 na 100 tisíc ľudí.

Najvyšší počet chorých na akútne respiračné ochorenia je v okrese Lučenec, Revúca, Zvolen a Banská Bystrica. V týchto okresoch je i najviac pacientov s chrípkou. Lučenecká nemocnica zákaz návštev zatiaľ neobmedzila. Odborníci naďalej udržiavajú prísnu epidemiologickú bdelosť najmä v súvislosti s návratom detí do školských lavíc a ich rodičov na pracoviská.

 

Zdroj: ÚVZ SR, Foto: ilustračné