Blížia sa preteky psích záprahov na Králikoch Visegrad Cup 2018

ŠPORT
5 /

MG_3109

Už onedlho, v dňoch 27. – 28. januára 2018, opäť ožije Lyžiarsky štadión na Králikoch a okolité trate zápolením najlepších musherov a ich psov v pretekov psích záprahov VISEGRAD CUP 2018. Organizovanie musherských pretekov na bielych stopách medzi Králikmi a Tajovom má šestnásťročnú tradíciu.

Na tratiach, ktoré pripravuje mestská organizácia ZAaRES, budú spolu s domácou slovenskou špičkou súťažiť najmä českí, maďarskí a poľskí musheri. Organizátori, ktorými sú Mesto Banská Bystrica, obec Králiky, ZAaRES Banská Bystrica a Občianske združenie GO!  očakávajú účasť asi  60 pretekárov z krajín V4. Vstup je voľný.

„Tento rok okrem slovenských očakávame účasť najmä poľských, maďarských a českých musherov. Bežia sa dva šprintérske okruhy 8 a 12 km s tým, že v sobotu sa odbehne prvé kolo a v nedeľu druhé kolo pretekov. Súčet časov určí víťazov jednotlivých kategórií psích záprahov.“

hovorí riaditeľ pretekov Branislav Slaný.

Štart prvého kola je po slávnostnom otvorení podujatia v sobotu o desiatej, druhého kola v nedeľu tiež o desiatej hodine. Vyhodnotenie pretekov s udeľovaním cien najlepším pretekárom bude v nedeľu o 15:30 hod.

Maďarská federácia usporiada v rámci Visegrad Cup 2018 na Králikoch aj svoje národné majstrovstvá v pretekoch psích záprahov. Počas oboch víkendových dní organizátori zabezpečili na štadióne od 12:00 hod.  pre návštevníkov kultúrny program a občerstvenie.

 „Máme kategórie jednotlivcov tzv. skjoring, keď bežkára ťahá pes. Záprahové kategórie so saňami sa delia podľa počtu psov. Sú dvoj a štvorzáprahy, samostatnú kategóriu tvoria päť a viaczáprahy. Vo všeobecnosti je štartovné pole rozdelené na dve časti. V prvej spolu súťažia severské plemená – aljašské malamuty, sibírske husky, grónske psy a samojedy. V otvorenej kategórii môžu štartovať akékoľvek psy, teda aj krížence,“

dodáva Slaný. 

Medzi slovenskými reprezentantmi budú aj Bystričania – viacnásobní majstri Európy Roman Reistetter a jeho dcéra Karla. Medzinárodná účasť sľubuje dobrú konkurenciu a kvalitné výkony. Zatiaľ sú na Králikoch dobré snehové podmienky, ktoré by mohli vydržať aj do posledného januárového víkendu, takže diváci by mali mať z pretekov kvalitný športový zážitok.

Návštevníci môžu počas posledného januárového víkendu využiť kyvadlovú autobusovú dopravu. Tá bude zabezpečená zo zastávky na parkovisku pri štadióne na Štiavničkách až do areálu Ski Králiky a späť. Cestovný poriadok s ďalšími aktuálnymi informáciami bude aktuálne zverejnený na webe a facebooku podujatia.

plagat psie zaprahy

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová 2017