Apríl pre dospelých v Bábkovom divadle na Rázcestí

KULTÚRA
1 /

bdnr

Aprílové predstavenia pre dospelých v Bábkovm divadle na Rázcestí ulahodia najmä milovníkom a milovníčkam literárnej klasiky. No sklamaní nebudú ani tí, ktorým knižná klasika nie je príliš po chuti! Klasika pre dospelých je v BDNR už tradične netradične ošatená! Kolotoč zdanlivo známych textov, v prekvapivom spracovaní a aktuálnych súvislostiach začína v BDNR už budúci týždeň.

Divadelné dosky ožijú textami ruských, slovenských a českých autorov a autoriek

Adaptácia prózy Nikolaja Vasilieviča Gogoľa BLÁZNOVE ZÁPISKY mala v Bábkovom divadle na Rázcestí premiéru 24. 4. 2015. S hereckým tímom ju naštudoval režisér a umelecký šéf BDNR Marián Pecko. Hrdinom Gogoľovej predlohy je prostý človek, idealista a rojko, ktorého túžby a predstavy sú skúšané nekompromisnou realitou. Túžbu po láske a ideáloch spravodlivosti zomelie mašinéria byrokracie a úspech prevalcuje nedostatočnosť spoločenského postavenia. Každodenný boj medzi snom a skutočnosťou, túžbou a realitou dovedú Aksentija Ivanoviča Popriščina až k pomätenosti zmyslov.

Dráma úradníka Popriščina je tradične inscenovaná ako monodráma. Marián Pecko predlohu spracoval ako farebnú psiu operu, vizuálne a hudobne pôsobivú, so speváckymi výstupmi, nechýbajú však ani bábky. Za necelý rok inscenácia účinkovala nielen doma, ale aj na zahraničných divadelných festivaloch a bola priaznivo prijatá laickou verejnosťou aj divadelnou kritikou. Vy ju máte možnosť vidieť poslednýkrát v aktuálnej divadelnej sezóne  v stredu 19. apríla o 19:00 hod.

V piatok 7. apríla mala v BDNR slávnostnú premiéru inscenácia BABIE LETO. Nová inscenácia pre dospelých vznikla v spolupráci so ženským divadelným štúdiom T.W.I.G.A. a pokračuje v zobrazovaní skúsenosti žien rôzneho veku. Tentoraz so zameraním na ženy – seniorky. Pri interpretácii témy ženského starnutia sa tvorivý tím inšpiroval legendárnym románom Boženy Němcovej Babička, ktorého rozprávkové ladenie vstupuje do konfrontácie s realitou životov dnešných senioriek. Babička sa stala intertextuálnym podnetom na vyjadrenie sa k modelom starnutia, prezentovaných v dnešnom, najmä mediálnom svete.

„Cez osobný príbeh jednej ženy (možno viacerých, čo žijú tak isto) skúmame modely starnutia. Všímame si idealizované predstavy o starobe, spoločenské očakávania a predstavy, mýty o starobe v spojení s každodennou realitou. Starnutie a staroba žien je dlhodobým tabu, alebo udalosťou plnou mýtov a poloprávd. Radšej to nevidieť a nevedieť. Je to prvýkrát v našom divadle, čo tematizujeme starnutie žien,”

hovorí o téme Babieho leta režisérka Iva Š. Druhá verejná repríza inscenácie BABIE LETO sa uskutoční v utorok 25. apríla o 19:00 hod.

Záverečným aprílovým zážitkom pre dospelých sa v BDNR stane dramatizácia dvoch diel slovenských realistiek. Autobiografické prózy Eleny Maróthy Šoltésovej Moje deti a Boženy Slančíkovej Timravy Za koho ísť?, dostali v BDNR spoločný názov VARIÁCIE LÁSKY. Jedna z divácky najúspešnejších inscenácií divadla hovorí o večne živej a večne ľudskej téme, existujúcej v nespočetných farbách.

Babie leto

Od dievčenskej a chlapčenskej lásky nerozvážnej, či vášnivej, cez triezvu lásku manželskú, po radosti a úskalia lásky rodiča k dieťaťu. Inscenácia skúma  rámce a normy, rôzne polohy lásky, starostlivosti, nádejí a túžob, tak ako fungovali včera, fungujú dnes a budú fungovať aj zajtra. Variácie lásky uvádza BDNR  v stredu 26. apríla o 19:00 hod. v divadelnom Teátriu.

Všetky predstavenia sa uskutočnia v budove Bábkového divadla na Rázcestí, na Skuteckého ulici č. 14. Rezervácia vstupeniek je možná telefonicky: 048/412 55 13, mailovo vstupenky@bdnr.sk alebo online na www.bdnr.sk a www.ticket-art.sk.

 

Zdroj: Monika Tatarková, Foto: BDNR