V Rooseveltke budú ako jediní na Slovensku robiť aj transplantácie pankreasu

Zdravie
4 /

Banskobystrické transplantačné centrum v Rooseveltovej nemocnici začne od budúceho roka  transplantácie pankreasu Pacienti zo Slovenska  tak už nebudú musieť v zahraničí podstupovať tento chirurgický zákrok.

Prvé transplantácie pankreasu na Slovensku

Primárka II. internej kliniky Rooseveltovej nemocnice Eva Lacková na tlačovej besede v Bratislave uviedla:

„Máme sformovaný tím odborníkov vyškolených v zahraničí, ktorý už od začiatku roka 2019 bude realizovať transplantácie pankreasu ako jediný na Slovensku. Do programu sa zapojilo viac ako 100 lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov. Tiež pripravujeme čakaciu listinu pacientov na túto operáciu.“

eva lackova

Pacienti s takto transplantovaným orgánom majú výrazne lepšiu kvalitu života a až 72 percent z nich žije s novým pankreasom aj viac ako desať rokov. Na to sú však potrební darcovia orgánov čo potvrdil Kongres Slovenskej transplantologickej spoločnosti s medzinárodnou účasťou.

operacia1

Transplantačný tím v Rooseveltke

Skrýva v sebe okrem excelentnej odbornosti, obrovskú súdržnosť a nasadenie vyše stovky zdravotníkov, bez ktorých by takýto náročný medicínsky program nemal šancu na kontinuálne fungovanie.

Rok 2018 je zároveň okrúhlym, desiatym výročím, odkedy tento život zachraňujúci výkon môžu absolvovať pacienti doma na Slovensku. Program transplantácii pečene je jedným z úspešných príbehov Slovenského zdravotníctva. Začal sa v roku 2008 vo FNsP F.D.Roosevelta a dodnes tu úspešne funguje ako v jedinej nemocnici v SR. 

„Zdravotnícke zariadenie, ktoré je schopné poskytovať takúto zdravotnú starostlivosť, musí mať absolútne dokonale zvládnutú logistiku všetkých procesov a čo je dôležitejšie, obetavý personál, v mnohých prípadoch uprednostňujúci poslanie zdravotníka pred osobným životom, aj vlastnou rodinou,“

hovorí Miriam Lapuníková, generálna riaditeľka FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica.

miriam lapunikova

Keď dá transplantačný koordinátor vedieť, že majú darcu, rozbieha sa kolotoč a boj o čas. V tom istom čase, na tom istom mieste sa pri záchrane ľudského života stretáva práca hepatológa, nefrológa, kardiológa, intenzivistu, chirurga, hematológa, inštrumentárok, koordinátorov, laborantov v krvnej banke, laboratórnych diagnostikov, šoférov sanitiek, pilotov helikoptér,  ale aj sanitárov a upratovačiek.

„Každý jeden z nich vie presne čo má robiť a nikto z nich nesmie zlyhať. Najpodceňovanejšia nevyhnutná podmienka fungujúceho programu transplantácií je súdržnosť ľudí,”

prezrádza tajomstvo úspechu programu transplantácii pečene Ľubomír Skladaný, prednosta II. Internej kliniky Rooseveltovej nemocnice a  jeden z vedúcich členov tímu.

lubomir skladany

FNsP F. D. Roosevelta je jedným zo štyroch transplantačných centier na Slovensku. Venujú sa koordinátorskej činnosti darcovského programu, odberu orgánov a transplantáciám obličiek a pečene, od budúceho roka aj pankreasu. Vedúcou centra je MUDr. Eva Lacková, PhD.

transplantačný team rooseveltky1

Bez orgánov niet transplantácií

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre transplantácie Zuzana Žilinská pripomenula:

„Bez darcov orgánov niet transplantácií. Darcovstvo je veľmi aktuálne v celej Európe, kde denne zomiera 12 pacientov, ktorí sa nedožijú transplantácie. Náš darcovský program je veľmi dôležitý, no viazne na nedostatku darcov. Máme protransplantačný zákon, avšak často sa stáva, že rodina mŕtveho nedá súhlas na transplantáciu orgánov. Je to teda aj etický problém. Máme veľa čakajúcich pacientov, ktorí zomierajú pre nedostatok potrebného orgánu pre život. Aj preto existuje program Sedem životov, aby si ľudia uvedomili, že transplantácia sa netýka len zdravotníkov, ale celej verejnosti.“

 Kampaňou Sedem životov STS sa snaží vzdelávať verejnosť o téme darcovstva a transplantácií orgánov. Od januára 2018 sa na Slovensku uskutočnilo 164 transplantácií.

rooseveltova-nemocnica

V porovnaní s rovnakým minuloročným obdobím je to o dve viac a s rokom 2016 vzrástol počet až o 21 transplantácií. Na čakacej listine je v súčasnosti evidovaných 328 pacientov, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život. Najviac – až 277 pacientov čaká na transplantáciu obličky, 29 na srdce, 20 na pečeň a dvaja pacienti na pľúca.

„Darcovstvo je základom všetkých aktivít v poskytovaní zdravotnej starostlivosti i našej existencie, pretože nikdy nevieme, kedy nejaký orgán budeme potrebovať. Až 97 percent orgánov je odoberaných od mŕtvych ľudí. Výrazne sa zlepšila situácia v oblasti transplantácií sŕdc. Väčšina darcov v minulosti totiž nevyhovovala kritériám pre tento transplantačný program. Zatiaľ čo v roku 2015 boli len v bratislavskom regióne zo 16 realizovaných odberov vhodné a akceptované iba tri srdcia, v tomto roku bolo zo 16 odberov transplantovaných až 14 sŕdc,“

dodal hlavný transplantačný koordinátor Ľuboslav Beňa.

Na Slovensku sa transplantácie vykonávajú od roku 1990. Uskutočnilo sa 3196 transplantácií obličiek, 307 pacientom transplantovali srdce a 285 pacientom pečeň. Za ostatných 28 rokov lekári na Slovensku vďaka darcovstvu orgánov a ich transplantácií zachránili a dali nádej na nový život 3788 pacientom.

zlava eva lackova, zuzana zilinska a luboslav beno

Zdroj: (TASR) a Ružena Maťašeje), Foto: ilustračné