Miro Toman: Vražda novinára ohrozuje demokraciu (aj novinári a politici v pozícii vyšetrovateľov a sudcov)

Blog
33 /

Úkladná vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej je veľkou tragédiou pre ich najbližších a tvrdou ranou pre celé Slovensko. Obaja si zaslúžia našu úctu a pietu.

Aj preto som bol v pondelok podvečer s hŕstkou Bystričanov na Námestí SNP, aby som im obom zapálil kahanec pod sochou Panny Márie, držal na ich počesť symbolickú minútu ticha a na pamiatku sa zapísal do kondolenčnej listiny.

Už na pietnom námestí  ma z tichého rozjímania vyrušilo vystúpenie neznámeho pána, ktorý si miesto pocty zavraždeným mladým ľuďom vylial zlosť na vláde a zapolitikárčil si pred ich podobizňami. To pokračovalo aj na druhý deň, tentoraz od niektorých novinárov a opozičných politikov.  

V čase, keď je v plnej „bojovej“ pohotovosti polícia s prokuratúrou a dôkladne vyšetrujú príčiny dvojnásobnej vraždy, pracujúc s viacerými verziami, začal pohon na vládnych politikov. U viacerých novinárov zo SME či Denníka N to nie je nič nového, ani  plamene nenávisti vychádzajúce najmä z úst predstaviteľov SaS a OĽaNO. Len sa pýtam, prečo tak rýchlo podliehajú pokušeniu zneužiť smrť novinára s jeho priateľkou a s horúcimi hlavami tiahnu na politické barikády?

Oni už vedia, že motívom vraždy Jána Kuciaka je jeho rozpracovaný článok o pôsobení talianskej mafie na Slovensku v súvislosti s eurofondmi a styky jej predstaviteľov s vládnymi politikmi Smeru. Zrazu sa niektorí novinári a opoziční politici menia na vyšetrovateľov a sudcov. Ale veď to musia azda najskôr dokázať vyšetrovatelia, ktorí na tom intenzívne pracujú aj v spolupráci so svojimi kolegami zo zahraničia!

Počúvam, že treba zvrhnúť túto vládu, „popraviť“ premiéra s jeho spolupracovníkmi, ministra vnútra aj s policajným prezidentom a keď sa rýchlo nespamätá, aj generálneho prokurátora. Tak sa v duchu pýtam, či im vôbec záleží na tom, aby polícia vyriešila tento bezprecedentný prípad alebo im slúži ako bič na vládu, v ktorej by sa niektorí už radi videli? Stále konajú v duchu svojho bojového hesla „Lebo Fico“. 

Aký to paradox, že redakcia portálu Aktuality.sk aj s vydavateľom Ringier Axel Springer Slovakia, pre ktorých Ján Kuciak pracoval, sa správajú uvážlivo a odhodlane, s hlbokou pietou nad stratou svojho redaktora. Im by sa nikto nemohol čudovať, keby zverejnili všetko, na čom Ján Kuciak pracoval a boli tvrdší, ako ostatní. POdľa mojich informácií úzko spolupracujú s vyšetrovateľmi, aby sa čo najskôr podarilo odhaliť a zadržať páchateľov ohavnej vraždy. Rovnako s nadhľadom sa vyjadrujú aj skúsení novinári zo zahraničia. To, čo robia niektorí naši novinári s opozičnými politikmi, však v skutočnosti sťažuje prácu orgánom činným v trestnom konaní.

 Počul som aj často opakovaný výrok, že na Slovensko sa vracajú deväťdesiate roky, keď za vlády Vladimíra Mečiara bola štátna moc prerastená s mafiou. Ako pamätník si dovolím proti tomuto účelovému zavádzaniu a politikárčeniu, ktorého cieľom je medzi ľuďmi vyvolať hystériu a chaos. Práve v ňom sa často darí predrať sa na vrchol aj tým, čo nevedia získať moc voľbami. Qui bono?

 Zažil som tie roky na vlastnej koži. Tiež som otvorene pátral po špinavostiach, ktoré sa v deväťdesiatych rokoch minulého storočia diali aj v našom meste, ktoré bolo sídlom Černákovcov. Za to ma v roku 1997 dvakrát prepadli pred bytovkou i bytom a iba svojej telesnej konštrukcii môžem ďakovať za to, že som to prežil. Nikdy sa tie prepadnutia nevyšetrili, aj keď viem, kto a prečo stál za nimi. Ibaže som to nevedel dokázať a vtedy o to z oficiálnych miest nebol ani záujem…

 Holým faktom je, či sa to niekomu páči alebo nie, že žijeme v demokratickom členskom štáte Európskej únie, v ktorom sa síce právo a pravda občas ťažko presadzujú, ale to nie sú deväťdesiate roky. Žiaľ k demokracii patria aj také excesy, akou je dvojnásobná úkladná vražda vo Veľkej Mači či iné závažné trestné činy. Toto bol útok na demokraciu a jej sila sa bude merať tým, či a kedy sa podarí vypátrať i usvedčiť vrahov, prípadne aj objednávateľov. Potom môžeme konkrétne zodpovedné osoby označiť za vinných, teraz sú to len špekulácie, aj keď indície kadečo napovedajú. Myslím, že uvážlivosť by bola teraz na mieste.

Stínať hlavy politickým súperom, policajtom, prokurátorom či sudcom ešte len na začiatku vyšetrovania považujem za rovnako nebezpečný útok na demokraciu, akou je vražda novinára  a jeho priateľky. Objektívne – kto iný by mal mať väčší záujem na jej čo najrýchlejšom vyšetrení, ak nie vláda a bezpečnostné zložky tohto štátu? Veď na nás hľadí celý demokratický svet!

 Symbolicky to pripomínam v čase smutného 70. výročia „Víťazného februára“ a komunistického prevratu v našej krajine, pretože čert nikdy nespí…

 Dovetok

Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy v exkluzívnom rozhovore pre MF Dnes uviedol:

„Vieme od polície, že na mieste vraždy nebol žiadny odkaz od mafie, nejako rozmiestnené náboje. Boli tam vystrieľané nábojnice aj nevystrelené náboje. Ale pravdepodobne preto, že mal (vrah) problém s dobíjaním pištole a náboje mu vypadávali, keď dobíjal. Nebol to odkaz v zmysle ´zabijeme ďalších.”

Kuciaka označil ako analytika, ktorý nikdy nešiel do ničoho nebezpečného, do žiadneho stretu:

„Totálne nepravdepodobná vec, že zavraždia analytika. Prečo by zabíjali analytika, ktorý neodhaľuje ‚prúsery‘, on pracoval s otvorenými zdrojmi. Takých chalanov by mali byť stovky na polícii, ktorí budú sedieť a hrabať sa v otvorených zdrojoch. To sú zmluvy so štátom, eurofondy. Nič skryté, investigatívne.“

Bárdy v rozhovere  povedal, že o Talianoch na chudobnom východe už sa písalo, ale nikto nepovedal, kto konkrétne to je. Ján spolupracoval s talianskymi vyšetrovateľmi, bola to podľa neho analytická práca.

Jeho súkromný život som nepoznal, napriek tomu, že sme si boli blízki a bol to môj kamarát, tak reálne tým, že s priateľkou nežili v Bratislave, som nevedel žiadne podrobnosti o ich živote s Martinou. Nemyslím si, že by dôvodom vraždy mohol byť gambling, fet alebo čokoľvek inéh o.Myslím, že jedine  jeho práca,”

dodal Peter Bárdy.

Myslí si, že v kontexte toho, čomu sa Ján Kuciak naposledy venoval, najpravdepodobnejším motívom môže byť spojenie s talianskou mafiou. Hovorí to ale opatrne, nechce na nikoho ukazovať prstom a hovoriť, že je vrah. Možno si mohli Taliani myslieť, že Ján zistil niečo, čo ich mohlo ohroziť. Nič také však podľa Bárdyho nebolo…

 

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné

Miro Toman

Miro Toman