Matovičovci s aktivistami si v Banskej Bystrici opäť pomýlili oslavy SNP s protivládnym mítingom

Blog
20 /

Už vlani sa hnutie OĽaNO s aktivistami zachovalo k celonárodným oslavám SNP neúctivo, keď si jeho predseda rezervoval Námestie SNP aj 29. augusta k protestom proti vláde Roberta Fica. Teraz urobili niečo podobné.

 Vlani matovičovcom primátor práve kvôli oslavám SNP určil miesto ich mítingu na Námestí slobody, s posunutým začiatkom protestnej akcie po ukončení oficiálneho programu osláv v areáli Pamätníka SNP, aby sa dve akcie blízko seba navzájom nerušili. Vtedy OĽaNO vehementne protestovalo, hoci zjavne išlo o politické zneužitie osláv SNP v čase, keď v Banskej Bystrici boli tisícky ich návštevníkov.

 Zvykne sa vravieť, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. To však neplatí pre OĽaNO a „občianskych“ aktivistov. Tak ako pred rokom, aj teraz prišla do Banskej Bystrice skupina prívržencov tohto opozičného hnutia zaprotestovať si proti korupcii. Na Námestí SNP sa dopoludnia narýchlo rozdávali protificovské tričká a vyťahovali protestné transparenty zhodou okolností práve v čase, keď tadiaľ prechádzali účastníci osláv 73. výročia SNP do areálu Pamätníka SNP. Nie žeby protestujúci nemali právo slobodne prejaviť svoj politický názor, ale preboha prečo práve počas osláv SNP v srdci Povstania?

 Neznámy chlapík cez megafón povzbudzoval malú, ale o to hlasnejšiu skupinu protestujúcich, aby skandovali protivládne heslá. Tak som sa pristavil a spýtal sa ich, kto sú a prečo robia tento politický míting práve v čase konania pietnej spomienky na SNP, keď je štátny sviatok. Odpoveď bola jednoduchá: „Lebo Fico!“

 Od jedného protestujúceho Bystričana som sa dokonca dozvedel, že v SNP vraždili Slovákov. Hneď som dostal aj nálepku „ficovec“. Pritom o pár metrov ďalej pred budovou, ktorú ovládajú kotlebovci, bolo ticho..

 Aby toho nebolo málo, skupinka protestujúcich sa presunula k Pamätníku SNP, kde najskôr kričali na prichádzajúcich hostí v autách, medzi ktorými okrem prezidenta, vládnych a parlamentných predstaviteľov bolo aj 35 zahraničných delegácií.

 Nevedno prečo sa v tom čase istý pán Uhrík z Banskej Bystrica (OĽaNO) stretol v kaviarni so zástupkyňou tunajšej Sulíkovej kancelárie  SaS a potom prišiel do areálu Pamätníka SNP s poslankyňou NR SR Erikou Jurinovou, s ktorou si urobil spoločnú fotografiu. Čo čert nechcel, videli ho Bystričania s čiernymi tričkami pod pazuchou a tak si ho odfotili. Mal ich rozdávať protestujúcim občanom. Samozrejme bol tam iba čírou náhodou, tak ako sa vlani ocitol na 107. mieste kandidátky OĽaNO v parlamentných voľbách.

 Po pietnom akte kladenia vencov skupinka začala pískať a neslušne kričať aj pri predstavovaní niektorých hostí počas slávnostného zhromaždenia, až ich musel zahriaknuť generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, aby s tým prestali, lebo sú na pietnom mieste. 

 Vo svojom vystúpení sa na nich obrátil aj premiér Robert Fico so slovami: „Nikto nikdy nezneužíval posvätné miesto SNP. Hanbite sa, páni z OĽaNO takýmto hrubým spôsobom zneužiť oficiálne oslavy SNP.”

 Neskôr sa proti tomuto vystúpeniu  ohradilo samotné vedenie hnutia OĽaNO z Bratislavy či Trnavy vyhlásením: „Žiadnym spôsobom sme neorganizovali protestné prejavy v Banskej Bystrici.”

 Igor Matovič asi nevie, že Banská Bystrica je malé mesto a takmer každý každého tu pozná. A tak sa stalo, že Bystričania medzi protestujúcimi v čiernych tričká s protificovskými nápismi poznali ľudia aj prívržencov OĽaNO. A to by neboli matovičovci, keby sa so svojimi „hrdinskými“ činmi nepochválili aj svojim priateľom na sociálnych sieťach.

 Na Facebooku si náš známy pán Uhrík so svojimi „spolubojovníkmi“ po akcii zavesili  spoločné fotografie z Pamätníka SNP i z Námestia SNP , sediac pri občerstvení a potľapkávajúc sa po pleciach, ako šikovne to urobili a že sa stretnú aj nabudúce. Nuž proti gustu žiaden dišputát, ale zasa budú protestovať počas pietnej spomienky na SNP? Chvíľu som sa snažil s protestujúcimi diskutovať na Facebooku, ale oni jednoducho iný názor ako svoj neprijmú. 

 Môžu sa oľaňáci pučiť koľko chcú, ale celonárodné oslavy SNP v Banskej Bystrici s aktivistami opakovane zneužili na svoje politické ciele. Takéto akcie môžu robiť kedykoľvek a kdekoľvek, ale z princípu elementárnej slušnosti a úcty k SNP to v deň štátneho sviatku do nášho mesta, kde  pred 73 rokmi vypuklo Povstanie, naozaj nepatrí.

 Tak sa pýtam sám seba, keďže som kedysi bol v komunálnej i veľkej politike v opozícii proti Mečiarovi až do jeho pádu,  máme my dnes vôbec nejakú štandardnú politickú opozíciu voči súčasnej vláde? Lebo toto pri všetkej úcte na žiadnu serióznu alternatívu nevyzerá. Krikom a kamuflážou sa slušná politika nerobí, tobôž nie na ulici počas osláv SNP… 

 

Autor: Miro Toman, Foto: FB a ilustračné

Miro Toman

Miro Toman