Ľubomír Motyčka: Plážové kúpalisko – záver sezóny

Blog
30 /

Nikto nepochybuje o tom, že Banská Bystrica má jeden z najkrajších areálov na kúpanie sa na Slovensku. A mohol by aj prekvitať. Nebyť opakujúcich sa nedostatkov. Ono totiž, ak niečo ostáva neustále na jednej úrovni a ostatní idú dopredu, narastá pocit zaostávania. A tomu kozmetické úpravy a lacné efekty nepomôžu. Najmä ak pretrvávajú reálne problémy.

Prvé nedostatky som opísal hneď na začiatku sezóny. A potom som o plážovom kúpalisku písal ešte raz. No a povedal som si dosť. Nebudem neustále znechucovať ľudí tým, čo sa mi nepáči a tým, čo je zlé. Kam sa budú ľudia chodiť kúpať?

Počas leta pribudol honosný bufet hneď pri vstupe do areálu od ZAaRESu. Je však priďaleko od bazénov. Takže je jasné, že ide najmä o stánok aj s detským ihriskom a presťahovaným minigolfom pre návštevníkov bowlingu. Raz som si prečítal aj otváracie hodiny – v strede týždňa od 17:00. No, pre pláž to naozaj nie je veľké víťazstvo.

Kávu som si dal raz. Bola tradične mizerná. A potom ešte raz, keď sa na pláži objavila pojazdná kaviareň. To už bolo niečo iné. Nepochopil som, načo je horný bufet. S takou mizernou ponukou? A toalety, ktoré sú tam a mali byť zrekonštruované, ostali rovnako otrasné. Približne v polovici leta sa podarilo odstrániť burinu od schodíkov do tohto bufetu. Hurá?

A zrazu sa ešte niečo stalo. Langoše sa mi zdali byť drahšie, zato však zaručene boli menej kvalitné. Aj žalúdok som si z nich pokazil. Na začiatku sezóny som fotil burinu i na betónových škárach pri niekdajšom ostrovčeku. Na konci sezóny tam kvitla dokonca invazívna zlatobyľ kanadská. Mám pritom sklon byť liberálny, lebo zlatobyľ kvitla vlastne všade. A ozaj, čo sa stalo s grilom pri tej nevkusnej lodi na niekdajšom ostrovčeku?

Už v polovici sezóny mi vnučka odmietla ísť na hojdačky. Jedna strašne škrípe a je nepoužiteľná, jedna bola už vtedy prelomená. A v takom istom stave som si ju odfotil aj na konci augusta.

Nie je samozrejme všetko zlé, ale ja len žasnem nad neschopnosťou vidieť detaily. A to ešte nie sme pri tom najdôležitejšom. Nevhodnými zásahmi sa podarilo dosiahnuť, že jazero stále viac pripomína žaburinu. A bazény? Len jedno konštatovanie. Videl som v živote už veľa bazénov, ale zelené dno len na pláži v Banskej Bystrici. Už ma normálne zaujíma, čo na to vôbec hovorí Úrad verejného zdravotníctva.

Je veľa problémov, s ktorými sa vraj nedá pohnúť. Takým bola aj 30 rokov rozostavaná autobusová stanica alebo Robotnícky dom či fontána pod Barbakanom. Prijme pán Sninský zo strany mesta ponuku na spoluprácu a metodické odstraňovanie nedostatkov? Začne skutočne investovať do toho, čo je potrebné? Mal by, veď len dobré investície prinášajú vyššie zisky. Len zvyšovanie cien nestačí. Alebo sa zmieri s tým, že sa o ňom bude písať tak, ako píšem teraz ja?

Banskobystrické plážové kúpalisko má 60 rokov. Je srdcovou záležitosťou mnohých obyvateľov mesta. Zaslúži si však lepšiu prítomnosť i budúcnosť.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: autor

Miro Toman

Miro Toman