Ľubomír Motyčka: Nedajte sa odradiť negatívnym spravodajstvom

Blog
19 /

Je fakt, že slovenské spravodajstvo je pomerne agresívne a negativistické. Nič nie je radostnejšie, ako uverejniť nejakú znepokojujúcu informáciu. Bez ohľadu na jej význam a pravdivosť.

Negatívne správy o Chorvátsku

Predbehol som Evu Samborskú, majiteľku banskobystrickej cestovnej kancelárie Aquamarin. Už mi sama chcela volať, aby sme s tými nezmyselnými správami niečo robili.

Poďme však pekne po poriadku. Ročne vycestuje na dovolenky cez cestovné kancelárie zhruba 630 000 Slovákov. Z toho cca 330 000 ide na dovolenku lietadlami. Máme tu však aj vysoké percento tých, ktorí cestujú sami, bez pomoci „cestovky“. Najčastejšie do Talianska, Bulharska a Grécka.

No a samozrejme absolútnou jednotkou je Chorvátsko. Ročne tam dovolenkuje približne 400 000 našincov. Cez cestovné kancelárie asi 100 000.

Je jasné, že skutočnou dovolenkovou jednotkou je práve táto balkánska krajina. No a tu sa už dostávame k prehnane negatívnym správam.

Ceny

Od severu na juh, od letoviska k letovisku.Tak ako u nás. No, napríklad v Gradaci sa dá kúpiť káva za 8 kún. To je euro a 10 centov. Iste, na Istrii je všetko zjavne drahšie. Ale, nie dramaticky. A nikdy neporovnávajme drahé hotely s bežnými službami.

Doprava

Vodiči autobusov tvrdia, že dopravná situácia je lepšia ako vlani. Ak sa vyhnú najextrémnejším časom v sobotu/ cca okolo poludnia/, žiadne kolóny ich netrápia. Dokonca ani také ako v Bratislave. Horšie je to s parkovaním. S tým problém je, preto mnohí dovolenkári počas sezóny uprednostňujú cestu autobusmi pred autami.

Počasie

Notoricky sa opakujú informácie o tom, že v Chorvátsku je chladnejšie. Vzduch do 30, voda okolo 25 stupňov. To je chladnejšie? Vari je naozaj pre našinca lepšie ísť tam, kde je 40 stupňov? V Chorvátsku je ideálne leto.

Majstrovstvá sveta a osobné skúsenosti

Chorváti sú vraj posadnutí futbalom, neustále oslavujú a zanedbávajú svoju prácu. Ďalší nezmysel. Všetky služby fungujú úplne normálne. Či skôr lepšie. Chorváti sú plní nadšenia a vlastenectva, sú milší a ústretovejší. Inak, sú nesmierne hrdí na to, že vyrástla nová generácia športovcov, ktorí v detstve zažili vojnu, sú odolní a húževnatí.

Každý môže mať individuálnu skúsenosť. Budem rád keď o nej napíšete. Mojou veľkou skúsenosťou,. A nie novou, je však to, že na každú správu sa treba pozerať skepticky. Nikdy nevieme, koľko pravdy je v nej a akú mieru nadsázky obsahuje.

Bol by som rád, keby sa v diskusii objavili konkrétne skúsenosti z tohto leta.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilustračné

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka