Ľubomír Motyčka: Hľadanie chládku

Blog
5 /

Tak to už je. Prišli horúčavy o aké ani nestojíme. Kto musí, potí sa v práci, kto môže uteká k vode. Alebo do hôr?

Ibaže, čo v horách. Aj tam je dosť teplo na nejaké túry. Ibaže, naše hory sa akosi zmenili. Neviem, či je to dobré alebo zlé, v každom prípade ponúkajú nielen mierne osvieženie, ale aj zábavu pre deti. Niekedy to ide dokonca tak ďaleko, akoby horské strediská boli zábavnými parkmi. A opäť sa pýtam. Je to dobé, alebo zlé? V každom prípade viem, že ak majú starí rodičia na starosti vnúčatá, zábava v horách príde vhod.

Boli sme na Fuggerovom dvore. Tam oveľa chladnejšie nebolo. Aj zvieratká sa schovávali pred slnkom, aj na hojdačky pražilo a bolo jasné, že toto miesto bude hojnejšie navštevované, keď sa trochu ochladí.

Špania Dolina je chladnejšia. Aj keď nie studená. Ani len do schodov ku kostolu sa človeku nechce ísť. Zato malé múzeá i šachty zaujmú, rovnako ako miestny orloj. Je tam pekne a návštevníci nechýbajú.

Šachtičky sú poriadne zmodernizované. Vyhliadková veža, malá zoo, detský zábavný park a z lesného chodníka ma ovanul príjemný chládok. Ďalšie krásne a príjemné miesto. Len na Panský diel by ma teraz nikto nedostal.

A čo Donovaly? To je jeden zábavný park. Habakuky – rozprávkový svet Pavla Dobšinského, nové Donovalkovo, skalolezecká stena, Tarzánia, bobová dráha a určite ešte kopa ďalších atraktivít, ktoré som nepostrehol.

Najviac nás aj tak lákala lanovka. Lebo aj na Donovaloch už bolo 25. A na Novej holi? Krásnych 20. Konečne sme sa ochladili.

Prečo o tom všetkom píšem? Prešiel som okolo Banskej Bystrice, prevažne po zariadeniach, ktoré sú súčasťou Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko. V horských strediskách už dávno pochopili, že nielen lyžovaním je človek živý. A napríklad na Donovaloch už hovoria o výborných letných sezónach. Špania Dolina je dokonca v zime prakticky vyľudnená.

Netvrdím, že je to zázrak. Prešiel som, aj s vnúčatami, strediskami, ktoré dokopy poskytujú skoro tisíc pracovných miest. Žijú, zápasia o svoje miesto pod slnkom. A pripomínajú sa nám všetkým, že za oddychom a trebárs i chládkom nemusíme vždy cestovať ďaleko. Dokonca ani k moru, kde je teraz i v Stredomorí obyčajne trochu chladnejšie ako u nás.

 

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: autor

Miro Toman

Miro Toman