Cynická hra Mgr. Ing. Kotlebu s poslancami a občanmi

Blog
14 /

Vyštudovaný pedagóg a ekonóm by mal mať matematiku v hlave a nie vo vrecku, nemôže si ňou nakladať, ako sa mu zachce. Ale politik Marian Kotleba je ako malé dieťa hrajúce sa s vecami, ktoré deťom do rúk nepatria.

 Jeho prvoplánový návrh pár mesiacov pred voľbami znížiť počet poslancov v krajskom zastupiteľstve aj na úkor Banskej Bystrice, bez diskusie a akýchkoľvek prepočtov mandátov na počet obyvateľov vo volebných obvodoch, nazval jeden z poslancov výstižne ako „matematický nezmysel“.

 Magister a inžinier  aktuálne v pozícii bystrického župana  prišiel na nové rozdelenie mandátov tak, že si vybral výsledky vlaňajších parlamentných  volieb, v ktorých sa jeho ĽSNS dostala do NR SR a vyšlo mu, v ktorých okresoch kraja mal najväčšiu podporu a kde naopak menšiu.  A nápad bol na svete.

 Malým okresom rovnajúcim sa volebným obvodom, kde tuší väčšie percentá hlasov, pridáme počty  poslaneckých mandátov a tým väčším, kde bola podpora ĽSNS menšia, uberieme. Aby to takto politicky nevyzeralo, občanom populisticky povieme, že treba šetriť náklady na administratívu kraja a poslancov je zbytočne veľa. Jeho priaznivcom to na vysvetlenie stačí, s tými ostatnými bude bojovať o svoju pravdu.

 Ibaže nie všetci obyvatelia nášho kraja sú jednoduchí voliči veriaci županovi a predsedovi ĽSNS na slovo. V zastupiteľstve, v ktorom nemá Kotlebova strana jediného poslanca, nenašiel bystrický župan pre svoj „matematický nezmysel“ jediného podporovateľa naprieč politickým spektrom. Vidiac, že neprerazí, stiahol svoj návrh a predloží ho na ďalšie zastupiteľstvo 10. augusta, aby vraj bol čas na diskusiu a aby si presadil aspoň niečo .

 Nič by možno na tom nebolo, keby táto hoc nezmyselná politická hra na mačku a myš ďalej pokračovala a župan sa z nej vytešoval ako malý chlapec, keby tu nebol zákonný termín 11. augusta. Dovtedy musia mať kraje právoplatne schválené počty poslaneckých mandátov v určených volebných obvodoch.

 To už prestáva byť hrou a akákoľvek sranda ide bokom. Čo keď sa v tomto prázdninovom čase nezíde dostatočný počet poslancov alebo župan nepodpíše prijaté uznesenie podľa poslaneckého návrhu ešte v ten deň? Zákon je neúprosný – v Banskobystrickom samosprávnom kraji by sa v takom prípade nemohli uskutočniť regionálne voľby 4. novembra!

 A nielen to. Ktorýkoľvek z kandidátov by sa mohol obrátiť na Ústavný súd, že mu bola odopreté právo byť volený do orgánov BBSK, občanom zasa odopreté právo voliť svojich zástupcov. Veľmi pravdepodobne by padlo trestné oznámenie za marenie prípravy a priebehu volieb. Stojí toto riziko Kotlebovi za to?

 Je smutné, že svojmu samoľúbemu šéfovi nedokáže nikto z vedenia BBSK a ĽSNS odporovať a povedať mu pravdu do očí, keď robí hlúposti. Dokonca ho ešte obhajujú rôznymi pseudoargumetmi, ktoré v skutočnosti nestoja za reč.  A on sa iba detsky naivne usmieva do kamery tárajúc dve na tri, vodiac novinárov i občanov za nos neustálym utajovaním svojej opätovnej kandidatúry.

 Takýto župan je v skutočnosti len na hanbu. Kto to nepochopil za posledné štyri roky, je žiaľ na tom podobne. Problém je, že dôsledky znášajú všetci, aj jeho nevoliči.

 Ohroziť demokratické voľby si dovolia len diktátori. Myslíte si, že Banskobystrický kraj má takého v malom mať? Vypočujme si radšej obráteného “Veľkého diktátora“ Charlieho Chaplina: 

 

Autor: Miro Toman, Zdroj: ilustračné

Miro Toman

Miro Toman