Veselého Silvestra a šťastný Nový rok 2019 všetkým ľuďom dobrej vôle!

Blahoželanie
1 /

Starý rok 2018 končí a Nový rok 2019 začína. Skúsme si v tejto chvíli trochu zažartovať  s nezabudnuteľným Júliusom Satinským.

Najskôr malá spomienka z televízneho archívu:

Nezadržateľný smiech

Čučoriedky, nezadržujte smiech! Je to zdraviu škodlivé a v istom zmysle aj pokrytecké. Raz sa mal začať kar na počesť zomretého Joža Badányiho. Smútiaci pozostalí sa zhromaždili po pohrebe v salóne reštaurácie Bronx, a keď už sedeli, pre istotu sa vdova po Jožovi Badányim spýtala: „Sme tu všetci?“

A vzadu sa ozval hlas dákeho pozostalého: „Akurát Jožo Badányi zostal na cintoríne!“

Na to sa všetci tak strašne rozosmiali, že ani nemohli začať jesť. Ešte aj čašníci sa prehýbali od náhleho nezadržateľného smiechu ako besní. 

Nie. Tieto namáhavé momenty si musíme zľahčovať. My, čo žijeme, čo sme nespadli, čo sme v poriadku, sa smejme zdravo a slobodne. Ktovie, dokedy to potrvá?

silvester

Moji milí Slováci

Fantazírujem celý život o takomto Silvestri: Poďme sa o polnoci ovoňať! Skúsme vnímať ľudské pachy. Vykašlime sa na reči a buďme ticho. Poďme do seba, ako to robia v Oriente ľudské tvory najbližšie k prírode (už len to ich mnohoženstvo je múdre!).

Skúsme sa zamyslieť nad tým, či zo samých seba nevysúkame nejaký nápad do Nového roku! Tak ako pavúci dostali nápad vyrábať si sami svojim zadkom pavučinu a celý svet už veky uznanlivo pokyvuje hlavou pri pohľade na ich jemnučké, užitočné siete.

Jednoduchý človek tiež nemá „útrapy z rozumu“. Zaspieva si „Sedí sokol na javore…“ alebo sa zahryzne do makovo-jablkovej štrúdle starej mamy a rozplače sa od šťastia! To sú vynálezy! O fujare – trombite ani nehovorím.

Skúste stiahnuť na Silvestra zvuk na televízore, priložiť nos k čerstvému krajcu chleba, k cesnaku a zavrite oči! Natiahnite sa na gauč – možno sa nejaký nápad dostaví.

silvester1

Novoročný vinš

Možno ste aj vy zažili včera taký nezrozumiteľný, romantický, rozprávkový Silvester?

Zo srdca vám želám, aby vám romantika a rozprávkovosť vydržali po celý nový rok! Nemusíte nikomu prezradiť, o koho ide, kde to bolo – veď otázka je, či to vôbec bolo? Či to nebol len taký ten silvestrovský rozprávkový sen?

No tie tri oriešky, ktoré ste našli pri postieľke, si pre istotu schovajte. Čo keď budete zasa potrebovať slniečkové, mesiačikové alebo hviezdičkové šaty? Životy nemusíte rozumieť. Život musíte hrýzť – ako hovoria Čiernohorci na Balkáne. „Jest ja život kušam,“ hovoria. Šťastlivý nový rok a spite ďalej…

satinsky1

Od Júliusa Satinského je aj jeden skvelý aforizmus, ktorý sa hodí do každej doby:

„Človek má päť zmyslov. Koľko má nezmyslov, to sa nedá spočítať.“. 

Dúfame, že ste sa s pánom Satinským naladili na správnu strunu.  Redakcia Bystricovín želá všetkým Bystričanom a Bystričankám veselého Silvestra a v Novom roku  veľa zdravia a šťastia. A nezabudnite, že každý problém sa lepšie rieši s pozitívnou mysľou, aj keď to niekedy na pohľad vyzerá  ťažšie, ako to v skutočnosti je. PF 2019!

pf 2019

Zdroj: Redakcia, Foto: ilustračné