Výborné štvrté miesto Paulíny Fialkovej vo vytrvalostných pretekoch v Pokljuke

ŠPORT
1 /

Prvé individuálne preteky novej biatlonovej sezóny takmer priniesli Slovensku pódiové umiestnenie. Vo vytrvalostnej disciplíne 1. kola Svetového pohára v slovinskej Pokljuke finišovala biatlonistka banskobystrickej Dukly Paulína Fialková na štvrtom mieste, keď od víťaznej Ukrajinky Juliji Džimovej ju delilo 19,5 sekundy.

Na 15 km trati skončila druhá Poľka Monika Hojniszová (+5,9) a tretia Češka Markéta Davidová (+16,5). Z ďalších Sloveniek obsadili ešte bodové pozície Banskobystričanka Anastasia Kuzminová 25. miesto (+1:48,1), 27. priečka patrí Ivone Fialkovej (+2:05,4).

Pre Paulínu Fialkovú je to druhý najlepší individuálny výsledok v kariére. Druhá bola v pretekoch s hromadným štartom 25. marca 2018 na záver uplynulej sezóny v ruskom Ťumeni.

Anastasia Kuzminová (strelecká bilancia 1-0-1-1) mala pôvodne tieto vytrvalostné preteky vynechať, napokon však odštartovala s číslom 14. Na prvej ‚ležke‘ nesklopila piaty terč, stratu však na najlepšie znížila nielen rýchlym behom, ale aj čistou druhou položkou v stoji. V druhej ‚ležke‘ žiaľ nevybielila tretí terč, v záverečnej ‚stojke‘ posledný a zmarila si nádej na medailové umiestenie.  Pre RTVS a TASR hovorila:

„Môj výkon nevyzeral zle, aj keď som sa trochu obávala, ako to dopadne. Boli to predsa len prvé preteky v novej sezóne. Dosť som zabojovala, ako sa len dalo, no predsa len ešte kondične nie som na tom úplne stopercentne. Potrebujem sa aj strelecky vyladiť, aby tých terčíkov som triafala o čosi viac. Škoda, že som netrafila poslednú ranu na ´stojke´. Snažila som sa udržať na začiatku rovnomerné tempo, príliš sa nehnať, postupne som do toho viac vkladala energiu. Neustále som sa so súperkami porovnávala, čo ma nútilo pridávať. V Pokljuke sa cítim dobre, chodím sem na sústredenia, už som si na ňu rokmi navykla, je tu príjemná atmosféra a rada by som ešte v tomto stredisku výsledky zlepšila.“

Paulína Fialková (1-1-0-0) začala podobne ako Kuzminová, keď netrafila v prvej položke ležmo druhý terč a taktiež si pripísala minútu penalizácie. V druhej streľbe v stoji ju zradil hneď prvý výstrel. Bežecky však bola výborná, navyše ďalšie dve streľby zvládla čisto a na medzičase po poslednej položke figurovala na šiestom mieste, no stihla sa záverečným finišom posunúť dokonca o dve priečky vpred. V cieli sa radovala z druhého najlepšieho výsledku v kariére. Pre RTVS v cieli, keď ešte figurovala v priebežných výsledkoch druhá, uviedla:

„Som prekvapená, nečakala som to s dvoma trestnými minútami. Vôbec som netušila, že pri mojom mene bude svietiť v cieli jednotka. Dobré športovkyne však ešte len za mnou prichádzajú do cieľa, takže by bolo predčasné sa tešiť. Na záverečnej ´stojke´ bola posledná rana veľmi tesná, ale našťastie padla. Začala som opatrne bežecky, ale bola to taktika. Myslím si, že vyšla. Prežila som náročné týždne pred prvými pretekmi. Som však taký typ, že keď ma niekto nahnevá, viem sa zdravo pobiť o dobrý výsledok.“

Po pretekoch pre TASR Paulína povedala:

„Sama seba som milo prekvapila. Uvedomovala som si stratu, ktorú som nabrala na streľbe, preto som sa snažila bežecky zo seba najviac dostať, v každom kole som išla na maximum. S takýmto vstupom do sezóny som veľmi spokojná. Inak to bolo dosť náročné, posledný výstrel bol veľmi tesný, treba však mať niekedy aj trochu šťastia. Vo finiši som vedela, aké sú odstupy, tréner Bajčičák ma na ne upozorňoval a dopadlo to tak, že v cieli som sa pri pohľade na tabuľu naozaj prekvapila. Za hlavu som hodila aj problémy, ktoré ma pred sezónou sprevádzali. Ja som už raz taká, keď sa nahnevám, o to viac zabojujem.“

Mladšia sestra Paulíny Ivona Fialková (0-1-1-0) začala zo Sloveniek najlepšie, len škoda, že v následnej ‚stojke‘ pribudla trestná minúta na štvrtom terči a v ďalšej ‚ležke‘ na treťom. Je z toho však bodovaná 27. pozícia.

Ďalšia z Duklistiek Terézia Poliaková (0-1-1-1) nestačila popri troch trestných minútach na konkurenciu najmä bežecky.

V piatok pokračuje úvodné kolo nového ročníka SP v biatlone šprintom mužov na 10 km.

Výsledky 1. Kolo SP Pokljuka (Slovin.):

Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Julia Džimová (Ukr.) 43:06,6 min (0), 2. Monika Hojniszová (Poľ.) +5,9 s (1), 3. Markéta Davidová (ČR) +16,5 (1), 4. Paulína Fialková (SR) +19,5 (2), 5. Baiba Bendiková (Lot.) +20,8 (0), 6. Lisa Vittozziová (Tal.) +27,1 (1), … 25. Anastasia Kuzminová +1:48,1 (3), … 27. Ivona Fialková +2:05,4 (2), … 76. Terézia Poliaková (všetky SR) +5:53,1 (3)

Autor: (bl), Foto: Zdroj TASR