Skvelé prvé pódium Paulíny Fialkovej, žiaľ Kuzminovej tesne unikol veľký glóbus

1 /

Banskobystrická biatlonistka Anastasia Kuzminová tesne nezískala veľký glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári 2017/2018. V záverečných pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom v ruskom Ťumeni totiž skončila až jedenásta, takže z prvenstva sa napokon raduje Fínka Kaisa Mäkäräinenová, ktorá obsadila šiestu priečku. Veľkú radosť nám urobila Paulína Fialková druhým miestom, vôbec prvým pódiovým v kariére.

Paulínu Fialkovú v nedeľňajších pretekoch delilo od prvej Bielorusky Darji Domračevovej len 1,8 sekundy, tretia skončila Francúzka Anais Chevalierová (+6,6). Na 11. mieste finišovala Kuzminová (+36,4), na šiestom Mäkäräinenová (+17,4).

Mäkäräinenovej napokon stačila na tretí celkový triumf vo SP spomínaná šiesta priečka, pretože po odrátaní dvoch najhorších výsledkov prehrala Nasťa s rivalkou o tri bodíky (822, resp. 819). Vzhľadom na Fínkino uvedené umiestnenie potrebovala Kuzminová v cieli mass-štartu ôsmu pozíciu. V takom prípade by bola pri definitívnom účtovaní prvá o jeden bod. Chýbalo jej na to presne 10 sekúnd.

V Ťumeni to bol boj o každý jeden bod medzi Kuzminovou a Mäkäräinenovou. Aj keď Fínku zdobil pred „mass“ štartom žltý dres najlepšej v poradí, v redukovanom bodovaní, keď sa v konečnom hodnotení SP škrtali dva najhoršie výsledky, odpisovala až 16 bodov, kým Kuzminová len päť. Slovenská biatlonistka žijúca v Banskej Bystrici mala k dobru šesť bodov a na zisk veľkého glóbusu jej stačilo, aby Fínku v „mass“ pretekoch zdolala, alebo s ňou prehrala tesným rozdielom v umiestení.

Anastasia bežecky udávala od začiatku tempo na čele, po prvej streľbe si spolu s Fínkou odkrúžila trestné kolo a išli vedno za sebou na 17. a 18. mieste. Druhá ležka opäť dopadla rovnako, obe pretekárky sa nemýlili a slovensko-fínsky súboj pokračoval na 11. a 12. mieste. Na prvú streľbu stojmo prišla už Kuzminová prvá, netrafila síce druhý terč, ale Mäkäräinenová štvrtý i piaty. Vyplývalo z toho 5. miesto našej biatlonistky a až dvadsiata pozícia Fínky. Záverečnú streľbu Nasťa zvládla s jednou chybou na poslednom terči, bežala na 8. mieste, Mäkäräinenová s čistou položkou na deviatom, ale Fínka extrémne zrýchlila a prepracovala sa na konečnú šiestu priečku. Anastasii Kuzminovej už sily nestačili na lepšie umiestnenie, v cieli bola jedenásta a netajila sklamanie. TASR prinieslo jej nasledovné vyjadrenie:

„Dôležitá bola mentálna pripravenosť, aj fyzická. V sezóne som spolu s Kaisou strieľala podobne, s viacerými výkyvmi. Mám však za sebou najúspešnejšiu sezónu v kariére, s tromi olympijskými medailami, zlatom, s dvoma malými krištáľovými glóbusmi. Naskytla sa aj šanca na veľký, na ňu som musela tuho myslieť, aj keď som sa od nej chcela odbremeniť.“

Vynikajúci výkon predviedla ďalšia Banskobystričanka Paulína Fialková (1-0-0-0). Na prvej ležke síce minula jeden terč, no následne predviedla čisté položky, takže po tretej streľbe sa posunula už na štvrté miesto a siahala za najvýraznejším umiestením v kariére. Po záverečnej stojke bola druhá, len 1,7 sekundy za Chevalierovou, ktorú na poslednom bežeckom okruhu predstihla a ujala sa vedenia. Dobre išla aj Bieloruska Domračevová. Tá najprv zdolala Francúzku a potom aj našu biatlonistku. Paulína Fialková prišla teda do cieľa druhá a prvýkrát v živote sa ocitla na stupňoch víťazov. Jej doterajším maximom boli dve piate priečky. Po pretekoch pre médiá uviedla:

„Je úžasné, čo som zažila a aký výsledok som dosiahla. Som na pódiu a som veľmi šťastná. Dlho som na tento okamih čakala, teraz nastal. Na tieto preteky som sa nachystala s veľkou motiváciou. Boli posledné a túžila som vyniknúť, že to bude až takto, s druhým miestom, je o to príjemnejšie. Mám za sebou vydarenú sezónu a patrilo sa ju zakončiť výborným výsledkom, mojím najlepším v kariére. Celé leto budem trénovať so spomienkou na tieto chvíle.“

V slovenskom tábore prevládali rozdielne pocity, kým Paulína Fialková si druhé miesto užívala, tím Kuzminovej sa absolútnej radosti oddávať nemohol. Trénerka ženskej reprezentácie Anna Murínová pre TASR povedala:

„Paulína si urobila na konci pekný výsledok, na taký sme čakali celú sezónu, áno, na pódiové umiestenie. Aj naň predtým siahala, bola k nemu veľmi blízko, vždy sa však niečo v streľbe udialo. Teraz jej to vyšlo, dokonca bojovala o víťazstvo a aj by ho dosiahla, keby mala inú súperku ako Darju Domračevovú. No a Nasťa, to boli nervy, tam to bolo vidno, no nielen u nej, ale aj u Kaisy Mäkäräinenovej. Na poslednej streľbe sa rozhodlo, Nasťa s kolom, Kaisa čisto, ušetrila sily a vo finiši už letela do cieľa.“