V Osrblí zabojujú cez víkend svetoví biatlonisti o nomináciu na zimnú olympiádu

ŠPORT
0 /

SR Osrblie SZU Biatlon Muži 20 km BBX

V Osrblí sa tento víkend 6. a 7. januára uskutoční 4. kolo biatlonového IBU Cup-u. Sú to preteky druhej svetovej kategórie a slovenskí organizátori už pomaly skompletizovali účasť. Najväčšou osobnosťou u by mohol byť päťnásobný medailista na MS Francúz Simon Fourcade, starší brat najvýraznejšieho biatlonistu súčasnosti Martina.

V Osrblí sú počas oboch dní naplánované iba rýchlostné preteky, teda šprint. Organizátori reflektovali na požiadavku účastníkov, aby mohli ešte v národných kvalifikáciách zabojovať o nomináciu na ZOH 2018 do Pjongčangu. Do nášho biatlonového strediska neďaleko Banskej Bystrice mieri viac než dvesto pretekárov. Prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) a člen Organizačného výboru (OV) Tomáš Fusko hovorí:

„Naše podujatie je už tradičné, perfektne zabehnuté, so skúseným organizačný výborom. Výnimočné bude v tom, že sa uskutoční na sviatok Troch kráľov, tesne po Silvestri, čo trochu sťažuje logistiku a ubytovanie v tejto vyhľadávanej turistickej lokalite. Vyrobili sme dostatok umelého snehu, zhruba 30-tisíc kubíkov. Niečo sme si uskladnili a tesne pred pretekmi ho na problémové miesta navezieme. Malo by však ešte aj nasnežiť.“

Na IBU Cup-e v Osrblí sa síce nepredstaví Anastasia Kuzminová, ktorá štartuje na pretekoch Svetového pohára v nemeckom Oberhofe, ale uvidíme v domácich podmienkach dvojicu slovenských reprezentantov z mužského áčka – Martin Otčenáša a Matej Kazára, ktorý na tlačovke v Banskej Bystrici uviedol:

„Vo Svetovom pohári som zatiaľ nebodoval, takže dôvod účasti spočíva v tom, že si chcem na tomto podujatí uvoľnene zapretekať. Do zimnej olympiády veľa času nezostáva, ale podstatnú časť som si v tréningoch odrobil. Teraz už len niečo doladím v rýchlych tréningoch, v streleckej koncentrácii, aby mi terče padali. Osrblie je pre nás lákavé domácou atmosférou, budem tu mať veľa známych a fanúšikov, pre ktorých je IBU Cup veľkým lákadlom. Je to v súčasnosti najvýznamnejšie biatlonové podujatie na Slovensku.“

Zo slovenských biatlonistov budú v Národnom biatlonovom centre v Osrblí pretekať Kazár, Otčenáš, Baloga a zo žien Poliaková, Majdišová a V. Machyniaková. Zo známejších mien zo zahraničia spomenieme Francúza Simona Fourcada, ďalej sem prídu Rusi Volkov, Malyško, po šiestich pretekoch momentálne najlepšia žena v seriáli Kaiševová i vedúci muž priebežného poradia IBU Cupu Nór Christiansen. Príde aj jeho krajan Gjesbakk, predstaví sa i Rakúšan D. Mesotitsch, či Talianka Sanfilippová.

Program IBU Cupu:

sobota 6. januára: 10.00 hod. šprint ženy, 13.00 hod. šprint muži
nedeľa 7. januára: 10.00 hod. šprint ženy, 13.00 hod. šprint muži

Autor: (cb), Foto: ilustračné (tasr)