Nasťa Kuzminová získala v rodnom Ťumeni malý krištáľový glóbus v šprinte SP

1 /

Aj napriek tomu, že vo finálovom 9. kole Svetového pohára v biatlone v sibírskom Ťumeni na 7,5 km trati šprintu skončila Duklistka Nasťa Kuzminová na 12. mieste  a za víťaznou Bieloruskou Darjou Domračevovou zaostala o 1:05,2 min, stačilo to našej biatlonovej hviezde na  premiérový zisk malého krištáľového glóbusu v šprinte.

Šprint žien v Ťumeni

Za Domračevovou skončila druhá Fínka Kaisa Mäkäräinenová (+1,2 sek.) a tretia bola Nórka Tiril Eckhoffová (+33,3 sek.). Z ďalších slovenských biatlonistiek Paulína Fialková obsadila 15. miesto (+1:19,6 sek.) a Ivona Fialková 46. miesto (+2:12,0 min.). V celkovom hodnotení Svetového pohára zostala Nasťa Kuzminová na čele o 16 bodov pred Mäkäräinenovou.

Pred štartom piatkového šprintu mala Nasťa náskok 41 bodov pred Domračevovou a stačilo jej, aby skončila lepšie ako na 22. mieste, aby vo svojom rodisku získala celkové víťazstvo v šprinte. To sa jej napokon aj podarilo.

„Bolo skvelé zistiť, koľko ľudí pricestovalo z rozličných končín matičky, aby nás povzbudili a podporili. Atmosféra bola nádherná. Už pred pretekmi bolo jasné, že fanúšikovia sú pripravení. Dnes ma zviazal pocit zodpovednosti. Veľmi som túžila splniť očakávania,“

povedala Nasťa po pretekoch.

V mraze -7 stupňov sa v ležke najskôr čistou streľbou vyznamenala Fínka Mäkäräinenová, najväčšia súperka Kuzminovej v boji o celkové prvenstvo vo SP, rovnako odstrieľala aj stojku a vzhľadom na rýchly beh nasadila výkonnostnú latku poriadne vysoko.

Nasťa Kuzminová so streleckou bilanciou 1 + 2 urobila chybu v ležke na druhom terči, v stoji na prvom a piatom a musela poriadne vystupňovať tempo svojho behu, aby skončila aspoň v druhej desiatke výsledkovej listiny. Bieloruska Domračevová podala bezchybný výkon s čistou streľbou v ležke  i stoji a dosiahla 5. triumf v sezóne a  33. v kariére.

V sobotu sa idú v Ťumeni stíhacie preteky žien na 10 km a v nedeľu sú na programe preteky s hromadným štartom na 12,5 km. My budeme Nasti držať palce, aby sa jej podarilo získať veľký krištáľový glóbus za celkové víťazstvo vo SP, ale šancu má aj na malé glóbusy v zostávajúcich dvoch disciplínach.

Výsledky

Rýchlostné preteky žien na 7,5 km: 1. Daria Domračevová (Biel.) 21:42,8 min (0), 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +1,2 s (0), 3. Tiril Eckhoffová (Nór.) +33,3 (1), 4. Anais Bescondová (Fr.) +43,7 (1), 5. Lisa Vittozziová (Tal.) +49,7 (0), 6. Laura Dahlmeierová (Nem.) +50,0 (1), 8. Lena Häckiová (Švaj.) +1:01,0 min (0), 9. Anais Chevalierová (Fr.) +1:01,1 (1), 10. Marte Olsbuová (Nór.) +1:02,3 (2),… 12. Anastasia Kuzminová +1:05,2 (3), 15. Paulína Fialková +1:19,6 (2), 46. Ivona Fialková (všetky SR) +2:12,0 (2).

Konečné poradie vo SP v hodnotení rýchlostných pretekov: 1. Anastasia Kuzminová (SR) 323 bodov – malý glóbus, 2. Daria Domračevová (Biel.) 313, 3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 258, 4. Laura Dahlmeierová (Nem.) 252, 5. Veronika Vítková (ČR) 245, 6. Franziska Hildebrandová (Nem.) 244, 7. Lisa Vittozziová (Tal.) 230, 8. Dorothea Wiererová (Tal.) 228, 9. Anais Bescondová (Fr.) 219, 10. Vita Semerenková (Ukr.) 185,… 39. Paulína Fialková 72, 44. Ivona Fialková (obe SR) 63

Priebežné celkové poradie vo Svetovom pohári: 1. Anastasia Kuzminová (SR) 756 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 740, 3. Daria Domračevová (Biel.) 701, 4. Laura Dahlmeierová (Nem.) 653, 5. Dorothea Wiererová (Tal.) 636, 6. Lisa Vittozziová (Tal.) 549, 7. Veronika Vítková (ČR) 545, 8. Anais Bescondová (Fr.) 527, 9. Franziska Hildebrandová (Nem.) 506, 10. Julia Džimová (Ukr.) 483,… 36. Paulína Fialková 165, 57. Ivona Fialková (obe SR) 65.