Nasťa Kuzminová zabojuje o veľký glóbus, Paulína Fialková sa už teší na preteky SP

ŠPORT
3 /

SR Biatlon Kórea ZOH2018 Kuzminová Fialková TK BAX

Biatlonistky banskobystrickej Dukly sa po zimnej olympiáde opäť sústredia na Svetový pohár. Čakajú ich záverečné tri podujatia. Prvé už najbližšie dni v Kontiolahti vo Fínsku, potom v nórskom Osle a na záver v ruskom Ťumeni, kde sa narodila Anastasia Kuzminová.

Po návrate zo zimných olympijských hier v Pjongčangu si Nasťa Kuzminová užívala mnoho stretnutí, vrcholom bolo slávnostné privítanie v Banskej Bystrici, na ktorom sme samozrejme nechýbali. Ku všetkému, čo v posledných dňoch prežila sa vyjadrila pred odchodom do Fínska na tlačovej konferencii v Bratislave:

„Posledný týždeň bol nádherný a plný zážitkov, zároveň aj náročný. Tým, že naša sezóna ešte pokračuje, potrebovala som nájsť priestor aj na tréningy, nech môžem ľudí naďalej potešiť dobrými výkonmi. Zároveň musím zvládať povinnosti nielen ako úspešná športovkyňa, ale aj ako matka. Takže naozaj to bolo pre mňa dosť náročné.“

Naturalizovaná Banskobystričanka je odhodlaná dokončiť sezónu 2017/2018 tak, aby dosiahla na najvyšší vrchol. V hodnotení dvoch biatlonových disciplín je líderkou a v boji o veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v SP stráca na vedúcu Fínku Kaisu Mäkäräinenovú len 15 bodov. Nasťa k tomu uviedla:

„Sezónu som rozbehla celkom dobre a vrcholom bola olympiáda. Ale nechcem sa vzdať možnosti zabojovať o celkový triumf vo Svetovom pohári a ďalšie cenné víťazstvá. Nejdem však do troch kôl Svetového pohára s nejakými veľkými očakávaniami, ani si nedávam nejaký cieľ, pretože neviem zhodnotiť, v akej forme teraz som. Nemohla som po olympiáde trénovať plnohodnotne podľa mojich predstáv. Verím, že aj keď som toho veľa netrénovala, tak emócie a energia so mnou pôjdu do Fínska, Nórska a Ťumeňa, kde chcem zabojovať o pekné výsledky.“

Veľké očakávania vkladáme aj do druhej banskobystrickej biatlonistky Paulíny Fialkovej. Tá pred odchodom na SP do Fínska v Bratislave novinárom povedala:

„Okrem víkendových pretekov na majstrovstvách Slovenska som aj trénovala a užila som si najmä chvíle s rodinou. Na záver sezóny sa teším i napriek tomu, že už máme vrchol za sebou. Do najbližších pretekov môžeme ísť aspoň uvoľnenejšie, bez stresu. Príprava smerovala k Pjongčangu. Je možné si teda na mieste športovca povedať, že sa mu už nechce. Ja som však k tomu pristúpila tak, že som profesionálka a sezóna má ešte tri Svetové poháre. Na Pjongčang budem spomínať pozitívne, pretože som tam bola v individuálnej súťaži piata. Je to pre mňa odrazový mostík do ďalších štyroch rokov. Budem si hovoriť, že som bola piata, no mala reálnu šancu na medailu a nezískala som ju. Je to pre mňa motivácia k tomu, aby som na sebe pracovala ďalšie štyri roky.“

Paulíne Fialkovej patrí v hodnotení SP 35. priečka, doteraz získala 137 bodov. Určite má na to, aby sa posunula do elitnej tridsiatky a pravidelne absolvovala preteky s hromadným štartom.

Autor: (bl), Foto: Zdroj TASR