Naši biatlonisti sa veľmi tešia zo štvrtého miesta zmiešanej štafety vo Svetovom pohári

ŠPORT
2 /

sw0

Prenikavý výsledok dosiahla v 1. kole Svetového pohára vo švédskom Östersunde miešaná štafeta slovenských biatlonistov.  V zložení Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Tomáš Hasilla a Matej Kazár (všetci VŠC Dukla Banská Bystrica) skončila štvrtá, keď za víťazným Nórskom zaostala len o 7,7 sekundy. Druhé finišovalo Taliansko (+5,3), tretie Nemecko (+6,4).

Ako prvá išla na trať Paulína Fialková. V streľbe ležmo dvakrát dobíjala, v stojke iba raz. Na druhý úsek poslala Kuzminovú na 4. mieste s odstupom len 7,5 s za vedúcim Švédskom. Pozoruhodný bol jej bežecký čas, zo všetkých súperiek na prvom úseku najrýchlejší.

Anastasia Kuzminová predviedla presnú streľbu v ležke a vyrazila na trať prvá, bravúrne zvládla aj stojku a po prvej ženskej polovici pretekov figurovalo Slovensko na druhej pozícii, 3,6 sekundy za Fínskom a 10,2 pred Nemeckom.

Na treťom úseku Tomáš Hasilla iba v ležke dvakrát dobíjal, stovku mal čistú a udržiaval nádej na prenikavý výsledok,. Na odovzdávke sme boli stále druhí o 23,4 s za Talianskom.

Matej Kazár na štvrtom úseku najprv trikrát dobíjal na ležke a tesne sa tak vyhol trestnému okruhu. Zostal však na druhej priečke. V stojke dobíjal iba raz. A aj keď vyrazil na záverečný úsek opäť druhý, bežecky niečo stratil. V samom závere so silami nestačil a finišoval napokon štvrtý. Po skončení pretekov náš finišman hovoril:

„Vo finiši to bolo nesmierne ťažké, mal som v ňom silných súperov. Ďakujem však kolegom za perfektnú východiskovú pozíciu, bolo úžasné vybiehať na druhom mieste vedľa Svendsena. Veľmi ma potešilo, že som sa ho dokázal držať a zviesť s ďalšími rýchlymi chlapmi takmer rovnocennú partiu. K dokonalosti chýbal ten záver. Žiaľ, vo finiši som stuhol. Veľmi veľa energie ma stála tá stíhacia jazda za Svendsenom, keď sme ho dobehli. Lyže máme perfektné. Bol to úžasný zážitok i fantastické pocity na úvod sezóny. Tešíme sa. Hlavný rozhodca za nami prišiel a pýtal sa, kto nám mazal lyže, lebo smelo môžem povedať, že sme ich mali najlepšie z celého štartového poľa. Chlapi v bunke sa opäť zaskveli.“

Pre Slovensko je to druhé najcennejšie umiestenie v mix štafetách vo Svetovom pohári, keď sa priblížilo historickému stropu 3. miestu v Kontiolahti v sezóne 2011/2012. Radosť neskrývala ani Paulína Fialková, ktorá štafetu rozbiehala:

„Tento výsledok je pre nás trochu prekvapením. Samozrejme, cítime sa skvele. Napokon sme skončili kúsok od medailových pozícií a o to viac dúfame, že nabudúce nám to vyjde. Na ´ležke´ zaúradovala hrozná smola. Zaľahla som v bezvetrí, zaujímala som polohu v bezvetrí a v momente prvej rany fúklo. Všetky šli ´na štyri hodiny´ s tým, že prvé dva tesne nepadli. Mala som teda veľký odstup a snažila som sa manko znížiť, bojovať so súperkami. Som šťastná, že to vyšlo a posúvala som sa postupne dopredu. ´Stojku´ za jedno dobíjanie neriešim, to je okej. Bežecky som sa cítila dobre. Na takomto hlbšom snehu mi to sedí. Keď sa k tomu pridali bezkonkurenčné lyže, bolo to výborné. Niektoré súperky sa na mňa iba pozerali, ako som ich predbehla. Dnes to naozaj vyšlo. Bodaj by to takto pokračovalo ďalej.“

Pre web Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) sa krátko vyjadrila aj Banskobystričanka Nasťa Kuzminová:

„Je to veru dobrý vstup do sezóny a azda si to v takto pozitívnom duchu viackrát zopakujeme.“

Na svojom facebooku pridala naša najúspešnejšia biatlonistka aj fotku a aktuálne ešte napísala:

“Ďakujeme všetkým za pozitívnu energiu a podporu. Takto šťastne sa tešíme zo štvrtého miesta.”

Po Anastasii išiel na trať ako prvý z našej dvojice mužov Tomáš Hasilla. Ten pre pre portál biatlon-info.sk povedal:

„Pravdupovediac, keď som videl, ako Nasťa s veľkým náskokom vybieha do posledného kola, nebolo mi všetko jedno. Hneď som začal premýšľať nad tým, že som nikdy nebol v takejto situácii. Škoda, že mi to na ´ležke´ nevyšlo. Vôbec neviem, prečo som tie dve rany nedal, neuvedomoval som si žiadnu chybu. A tá čistá stojka? Tú si absolútne nepamätám. Hlava úplne vypla a robil som len to, čo viem. Bodaj by som to takto dokázal zvládnuť vždy. Bola to dnes pre nás vysoká škola biatlonu a som veľmi rád, že sme v tejto skúške obstáli. Pretekali sme sa s najlepšími, lyže sme mali perfektné. Bö mi kričal, nech nás potiahnem, šiel som aj cez neho. To boli pocity, ktoré som nikdy nezažil. Nemohol by som to zažiť, nebyť vynikajúcich výkonov dievčat i Maťa, klobúk dole! Snažím sa to celé brať pragmaticky. Nemali by sme z toho robiť závery. Vyšlo nám to, tešme sa. Je to však nevyspytateľný šport. Verím, že v tejto sezóne porastieme a prídu výsledky, ale radšej ešte nejasám. Nemôžeme robiť zo dňa na deň zázraky. Všetci špičkovo pracujú a napredujú.“

K vynikajúcemu štvrtému miestu v zmiešanej štafete na úvod olympijskej sezóny sa vyjadril pre TASR aj tréner našej mužskej reprezentácie, Banskobystričan Milan Gašperčík:

„Vstup do sezóny sme si predstavovali dobrý, ale takýto, že budeme mútiť priebeh na špici je naozaj nečakané. Sme veľmi spokojní, baby boli parádne, muži sa nestratili. Zemiaková medaila, no čo už, čo by sme za ňu pred štartom dali, keby nám niekto povedal, že takto dopadneme. Keby bolo o jedno dobitie u Maťa Kazára menej, no ale nebuďme neskromní, súperi Matejovi veľmi neodišli a držal sa ich statočne. Pre nás je to druhé najcennejšie umiestenie, v Kotiolahti pred pár rokmi sme boli tretí, s Jankou Gerekovou, Kuzminovou, Kazárom a Mirom Matiaškom. Teraz sme opäť hore, veľmi sa z toho tešíme.“

Vo švédskom Östersunde teraz nasledujú individuálne súperenia. Začnú sa v stredu 29. novembra a potrvajú do nedele 3. decembra.

Autor: (job), Foto: TASR + facebook