Kuzminová sa vrátila na pódium, v Anterselve skončila druhá

ŠPORT
0 /

ant1

Banskobystrická biatlonistka Anastasia Kuzminová si vybojovala v pretekoch s hromadným štartom v 6. kole Svetového pohára v talianskej Anterselve druhé miesto. Nestačila iba na Bielorusku Darju Domračevovú. Štartovala aj Duklistka Paulína Fialková a obsadila 13. miesto.

Po sérii nie úplne najvydarenejších vystúpení si Nasťa Kuzminová zdvihla náladu aj sebavedomie pred februárovými zimnými olympijskými hrami v Pjongčangu v Kórejskej republike. Preteky s hromadným štartom na 12,5 km vyhrala s náskokom 11,9 sekundy Bieloruska Domračevová, ktorá nesklopila iba jeden terčík. Naša banskobystrická biatlonistka minula tri terče a tretia Fínka Kaisa Mäkäräinenová dokonca až štyri s mankom 16,2 s na víťazku. Paulína Fialková po jednom zaváhaní na palebnej čiare obsadila 13. miesto, zaostala o 1:11,5 min.

V Anterselve klesla teplota na mínus 4 stupne, čerstvo nasnežilo, sneh sa sypal aj počas pretekov. Kuzminová v prvej ležke nesklopila piaty terčík, Fialková neurobila chybu a obe naše biatlonistky VŠC Dukla Banská Bystrica sa zaradili za seba na 16. a 15. miesto s nie príliš veľkými stratami, hneď za nimi bežala Mäkäräinenová.

V druhej streľbe ležmo sa situácia u oboch našich biatlonistiek zopakovala. Paulína vybielia všetky terče, Kuzminová netrafila tentoraz druhý v poradí, takže bol na 11. mieste s odstupom 35,2 s.

Pred treťou streľbou v polohe stojmo sa prepracovala Nasťa na štvrté miesto a po bezchybnej streľbe poskočila na druhú pozíciu. Strácala 22,9 sekundy na domácu pretekárku Wiererovú. P. Fialková prvýkrát chybila a ocitla sa na 16. mieste. Mäkäräinenová klesla po dvoch chybách na strelnici z prvej až na 13. priečku.

Pred štvrtou streľbou Kuzminová za Wiererovou zaostávala len 17,9 sekundy. Po dvoch omyloch Wiererovej na 3. a 5. terči mala naturalizovaní Banskobystričanka šancu ísť do čela pretekov, no minula posledný piaty terč a na prvé miesto išla Domračevová. Mala len 3,3 sekundy náskok pred našou biatlonistkou. Zabojovala aj P. Fialková, záverečnú streľbu zvládla perfektne a obsadila 13. priečku.

Anastasia Kuzminová v samom závere ešte úspešne odrazila nápor tretej Mäkäräinenovej, ale na víťaznú 31-ročnú Domračevovú jej už sily nezostali. V cieli pre médiá Nasťa povedala:

„Druhé miesto venujem ako malý darček jednému z mojich servismanov. Mala som veľmi dobre pripravené lyže. Preto som začala príliš rýchlo a snažil som sa bojovať so súperkami práve rýchlosťou na lyžiach. Streľba totiž nebola z mojej strany dobrá. Na poslednom okruhu som sa snažila dostihnúť Dariu, ale nebolo to už možné.”

Naša najúspešnejšia biatlonistka pre TASR ďalej uviedla:

“Pre mňa bolo dôležité, aby som sa pred olympiádou dobre nastavila v psychike. Pripravila som sa na súboj s počasím, súperkami i sama so sebou. Snažila som sa uvoľniť, na nástrele to chvíľu trvalo, kým som vycentrovala výstrely, no napokon som z neho mala dobrý pocit. Terče som minula okrajovo, čiže som ich aj mohla trafiť, vedela som však, že veľkú stratu nemám. Lyže mi pracovali super, pri poslednej streľbe som vnímala chyby Wiererovej, žiaľ, netrafila som posledný terč a nemohla si tak užiť na čele víťazný finiš. S generálkou na olympiádu som však veľmi spokojná. Sveťák som nateraz dobojovala a preladím sa na bezprostrednú prípravu pred olympiádou, keďže zostanem v Anterselve na sústredení. Som presvedčená, že strieľať napriek častejším chybám viem, teraz vo vysokej nadmorskej výške bolo treba najmä rovnomerne bežať a príliš sa nezadýchať.”

V Anterselve zostáva Kuzminová celý týždeň. Prídu za ňou aj deti, trochu si chce oddýchnuť a potrénovať. Doma v Banskej Bystrici strávi iba dva až tri dni pred odletom do Pjongčangu na olympiádu.

Duklistka Paulína Fialková si taktiež zlepšila náladu pred ZOH 2018. Konečné 13. miesto v pretekoch vnímala nasledovne:

“Anterselva dosť bežecky pretekára vyčerpáva. Na strelnici to bolo najmä o hlave a aj o vysokých pulzoch. Zvykla som si v záverečných bežeckých okruhoch súperky predbiehať, teraz sa mi to darilo menej, dúfam, že formu pred olympiádou ešte doladím.”

Výsledky:

Preteky s hromadným štartom na 12,5 km:

  1. Darja Domračevová (Biel.) 40:23,9 min (1 tr. okr.), 2. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) +11,9 s (3), 3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +16,2 (4), 4. Marte Olsbuová (Nór.) +22,6 (2), 5. Laura Dahlmeierová (Nem.) +23,9 (2), 6. Maren Hammerschmidtová (Nem.) +25,2 (1), 7. Dorothea Wiererová (Tal.) +29,4 (2), 8. Franziska Preussová +32,3 (1), 9. Vanessa Hinzová (obe Nem.) +47,8 (1), 10. Jekaterina Jurlovová-Perchtová (Rus.) +55,6 (2), …13. Paulína FIALKOVÁ (SR) +1:11,5 min (1)

Priebežné hodnotenie SP (po 15 z 22 pretekov):

  1. Mäkäräinenová 592 bodov, 2. KUZMINOVÁ 577, 3. Wiererová 525, 4. Dahlmeierová 490, 5. Domračevová 436, 6. Vítková 424, …35. P. FIALKOVÁ 137, 86. I. FIALKOVÁ 4

Poradie SP v pretekoch s hromadným štartom (po 3 z 5):

  1. Dahlmeierová 142 bodov, 2. Mäkäräinenová 135, 3. KUZMINOVÁ 113, 4. Krjuková 110, 5. Olsbuová 99, 6. Domračevová 98, … 27. P. FIALKOVÁ 28

Autor: (bl), Foto: Zdroj biathlonworld.com