FOTO: Kuzminovú vítalo na námestí vyše dve tisíc ľudí, čakali ju tri prekvapenia

ŠPORT
6 /

_MG_9082

Vyše dve tisíc ľudí čakalo vo štvrtok večer na trojnásobnú zlatú medailistku, biatlonistku Anastasiu Kuzminovú na banskobystrickom námestí SNP, aby ju mohli privítať a potešiť sa z jej posledných úspechov, ktoré dosiahla na februárovej zimnej olympiáde v Pjongčangu.

Slovenská reprezentantka žijúca práve v Banskej Bystrici totiž pod piatimi kruhmi vybojovala celkovo šesť medailí, aktuálne si z Južnej Kórey priviezla jednu zlatú a dve strieborné medaily. Hneď po príchode na pódium sa davu ľudí prihovorila týmito slovami:

„Na olympiáde v Južnej Kórei po zisku troch medailí a celkovo tretej zlatej som si ešte neuvedomovala čo sa stalo. Viem, že šport nie je všetko, ale snažila som s veľkým srdcom vybojovať pre vás tieto medaily, lebo som vedela, že by vás to veľmi potešilo. Medaily majú veľkú váhu keď vidím, koľko ľudí sa so mnou teší i plače. Som neskutočne šťastná, že spolu so mnou prežívate tieto okamihy. Keď vidím, čo všetko ste dnes urobili pre mňa, tak až teraz chápem aké výnimočné to je, ďakujem.“

Anastasia Kuzminová potom vyzdvihla zmysel rodiny v spoločnosti, keď dodala:

„Rodina je to najdôležitejšie čo si človek môže priať. Vy ste tiež moja rodina.“

Rodáčka z Ťumeňa, ktorá prijala slovenské občianstvo a usídlila sa v meste pod Urpínom dostala od primátora Banskej Bystrice Jána Noska obraz v nadživotnej veľkosti, na ktorom bola vyobrazená podobizeň Kuzminovej s aktuálnou zlatou medailou z Pjongčangu. Prostredníctvom videa sa jej priamo na námestí prihovoril i jej brat Anton Šipulin. Slovákom v priamej reči odkázal, že majú fantastickú športovkyňu a svojej sestre vyznal súrodeneckú lásku. Tretím prekvapením bol obrovský transparent, ktorý spustili hokejoví fanúšikovia Banskej Bystrice na hodinovej veži oproti pódiu, kde stála 33-ročná najúspešnejšia slovenská biatlonistka.

„Je to neskutočný zážitok, ktorý mi bol dopriaty. Neviem nájsť tie správne slová. Tri olympiády, tri zlaté medaily a tri prekvapenia, no tie sa naozaj očakávať nedali,“

– povedala v živom prenose pre RTVS Kuzminová.

Na pódiu sa okrem primátora Banskej Bystrice Jána Noska objavili aj minister obrany SR Peter Gajdoš, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter, riaditeľ VŠC Dukla Roman Benčík, prezident Slovenského zväzu biatlonu Tomáš Fusko, viceprezident Slovenského olympijského výboru Peter Korčok a viceprezident Medzinárodnej biatlonovej únie Ivor Lehoťan. Všetci poďakovali a vyzdvihli významné úspechy Anastasie Kuzminovej.

Na pódium prišla aj slovenská biatlonistka Paulína Fialková, ktorá vybojovala na olympiáde v Južnej Kórei v individuálnych pretekoch piate miesto a pomohla ženskej štafete rovnako k piatej priečke. Pred davom ľudí vyhlásila:

„Budem sa snažiť o štyri roky, aby som bola znovu na tomto pódiu a niečím vás na olympiáde potešila a možno aj prekvapila. Ďakujem všetkým za podporu, ktorú som cítila až do Pjongčangu. Moje piate miesto síce nie je medailové, ale je to veľký odrazový mostík do ďalších rokov. Ďakujem všetkým, čo ste ma podporovali a budete podporovať.“

K Paulíne Fialkovej a k Anastasii Kuzminovej sa ešte pridali ďalšie dve reprezentantky zo štafety Terézia Poliaková a Ivona Fialková. Všetky štyri biatlonistky dostali kytičku kvetov od banskobystrického primátora Jána Noska.

Atmosféru na námestí SNP pod Urpínom dotvárala hudobná skupina Fragile. Jej členovia Anastasiu Kuzminovú vyobjímali a spolu s ňou si zaspievali obľúbenú skladbu We Are The Champions, ktorú pôvodne naspievala skupina Queen. Po skončení slávnostného podujatia prítomným médiám Anastasia Kuzminová povedala:

„Aj kebyže mám v ruštine rozprávať, tak neopíšem pocity aké mám v tejto chvíli. Búšilo mi srdce. Myslela som si, že som všetky slzy vyplakala na olympiáde, ale dnes to boli ďalšie slzičky. Všetko, čo sa tu udialo bol jeden veľký zážitok. Až teraz som si doopravdy uvedomila, že celá drina stála za to. Verím, že práve toto ma nabije do zostávajúcich troch podujatí Svetového pohára. To, čo som na bystrickom námestí zažila, tak aj keby som nemala formu, tak ma to nabije, aby som musela predviesť svoj najlepší výkon. Toľko energie, čo som dostala na námestí, by bol hriech v týchto pretekov nevyužiť.“

Ešte pred slávnostným podujatím na námestí SNP v Banskej Bystrici ocenil minister obrany SR Peter Gajdoš v priestoroch VŠC Dukla všetky úspešné biatlonistky tohto armádneho strediska, ktoré boli na olympiáde v Pjongčangu. Venoval im špeciálne originálne sklenené plastiky od aténskeho umelca Achillesa a finančné šeky i s týždennými pobytmi v kúpeľoch Piešťany.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a Mirka Chabadová