Fantastická Nasťa Kuzminová po striebornej stíhačke už vedie Svetový pohár

1 /

Najlepšia slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová z Banskej Bystrice si v sobotňajšom 3. kole Svetového pohára vybojovala vo francúzskom Le Grand  – Bornand už štvrté umiestenie na stupni víťazov v rade. Po víťazstiev šprinte na 10 km trati skončila  14 sekúnd za Nemkou Laurou Dahlmeierovou, tretia bola Talianka Lisa Vittozziová.

Ďalšia Bystričanka Paulína Fialková obsadila 43. miesto so stratou +3:36,8 minúty na víťazku. Nasťa Kuzminová sa po siedmich pretekoch dostala na čelo Svetového pohára s náskokom piatich bodov pred Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou.

Nasťa Kuzminová na štarte stíhačky náskok 34 sekúnd od Dahlmeierovej a 41 sekúnd od Ukrajinky Vity Semerenkovej. Do jednej minúty sa zmestilo prvých šesť žien z piatkového šprintu. Druhá slovenská biatlonistka Paulína Fialková vyštartovala 23. so stratou 1:47 minúty na Nasťu.

Kuzminovej náskok sa po rýchlom behu pred úvodnou streľbou ležmo zväčšil až na 37,5 sekundy, ale za netrafené terče musela absolvovať tri trestné okruhy. Na medzičase jej po prvej streľbe patrilo 5. miesto, so stratou na Dahlmeierovú 33,5 sekundy. Chybe sa nevyhla ani Paulína Fialková na treťom terči.

Na druhej „ležke“ si Kuzminová dala väčší pozor a po nej sa posunula na 3. miesto a za prvou Dahlmeierovou zaostávala o 24,2 sekundy. Menej sa darilo Fialkovej, ktorá išla tri trestné okruhy.

Pred prvou „stojkou“ už bola Kuzminová druhá a po bezchybnej streľbe zaostávala na čelo pretekov mala stratu už len 12,5 sekundy. Fialková musela ísť na jeden trestný okruh.

Záverečná streľba na „stojke“ bola v znamení súboja Dahlmeierovej s Kuzminovou. Obe zhodne netrafili posledný  terč. Kuzminová naň dlhšie mierila dlho mierila a na medzičase po ju od Nemky delilo 19,1 sekundy.  24 – ročná Dahlmeierová si bežala za svojím 18. víťazstvom v kariére a prvým v sezóne.

Nasťa Kuzminová si bez problémov vybojovala druhú priečku a pripísala si už 24. umiestenie na stupňoch víťazov na vrcholných svetových podujatiach. So šiestimi chybami na strelnici napokon nebodovala Paulína Fialková.

„Na prvej streľbe som to zrejme prehnala s emóciami, nebolo to pre mňa ľahké odstrieľať a koncentrovať sa. Som tiež len človek a dopustila som sa veľkej chyby. Na druhej strane, ponúkla som šancu Laure… Ona mi to potom na poslednej streľbe opätovala a výsledok ste mohli vidieť,“

uviedla po pretekoch Anastasia Kuzminová.

K svojim dobrým výkonom Nasťa dodala:

„Ukazuje sa, že moja streľba ešte potrebuje čas a kvalitný tréning, teší ma však, že bežecký čas som mala výborný. A že som sa stala líderkou Svetového pohára? Je to pre mňa najkrajší darček pred blížiacimi sa Vianocami. Z červeného a žltého čísla sa teším vôbec po prvý raz v kariére.“

Výsledky stíhacích  pretekov žien na 10 km:

1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 30:09,9 min (1), 2. Anastasia Kuzminová (SR) +14,0 s (4), 3. Lisa Vittozziová (Tal.) +31,8 (1), 4. Selina Gasparinová (Švaj.) +52,8 (2), 5. Denise Herrmannová (Nem.) +55,2 (2), 6. Susan Dunkleeová (USA) +1:12,1 min (2), 7. Justine Braisazová (Fr.) +1:23,6, 8. Vita Semerenková (Ukr.) +1:24,0 (3), 9. Vaľ Semerenková (Ukr.) +1:24,9 (1), 10. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +1:25,8 (3),… 43. Paulína Fialková (SR) +3:36,8 (6).