Famózna Kuzminová vo ´sveťáku´ znovu prvá, tentoraz v obľúbenom šprinte

4 /

Banskobystrická biatlonistka Anastasia Kuzminová zvíťazila vo štvrtok vo francúzskom stredisku Annecy-Le Grand Bornand v šprinte na 7,5 km na úvod 3. kola Svetového pohára. Sklopila všetkých desať terčíkov a triumfovala s veľkým náskokom 33,9 sekundy.

Kuzminová nedelila viac než pol minútu nemeckej obhajkyni veľkého glóbusu Laure Dahlmeierovej, ktorá takisto predviedla bezchybnú streľbu. Tretia bola Ukrajinka Vita Semerenková a ani táto biatlonistka neabsolvovala žiadny trestný okruh. Napriek tomu zaostala za Nasťou o 41,4 s. V priebežnom hodnotení Svetového pohára je naša naturalizovaná Banskobystričanka po šiestich pretekoch už tretia. Na prvú Fínku Mäkäräinenovú stráca iba 18 bodov

Anastasia Kuzminová (0-0) bežala s nízkym štartovným číslom 23 v tričku najlepšej v priebežnom poradí šprintu Svetového pohára. Predviedla najrýchlejší beh spomedzi všetkých pretekárok, takže po čistej streľbe ju len ťažko mohol niekto ohroziť.

V tejto sezóne 33-ročná biatlonistka banskobystrickej Dukly zvíťazila po druhý raz. Minulý týždeň nenašla premožiteľku v rakúskom Hochfilzene v stíhacích pretekoch. Kuzminová v šprinte po treťom z naplánovaných ôsmich súperení so 140 bodmi vedie o 27 bodov pred Nemkou Denise Herrmannovou.

Kuzminová v cieli dlho čakala, kto ju ešte ohrozí. Nemka Dahlmeierová so štartovným číslom 86, vlaňajšia hviezda sezóny, bola k nej veľmi blízko, po streľbe ležmo len 6,7 sekundy, ale po bezchybnej stojke už strácala 25,8 s. Bežecky teda na rodáčku z Ťumeňa reprezentujúcu Slovensko ani zďaleka nemala. Pre TASR sa vyjadril k výkonu Kuzminovej jej manžel a tréner Daniel Kuzmin:

„Všetko je tak, ako má byť. Nasťu však netreba naháňať, ideme od pretekov k pretekom. V tomto šprinte vyzerala naozaj perfektne. Nemalo to chybu, navyše trať nebola príliš dobre vypreparovaná, preto som sa aj sám prekvapil, že to takto vyšlo s najlepším bežeckým časom, s perfektnou streľbou. Prišli sme sem v pondelok, v utorok trénovali a trať nebola vôbec urobená, bola bez podkladu, navyše nasnežilo. Preto je obdivuhodné, že Nasťa v tak hlbokom snehu podala taký stopercentný výkon. Ukázalo sa, že štartovať s nižším číslom bola výhoda. Sezóna však iba začala, netreba sa zamýšľať ako bude ďalej. Úvod nám vo sveťáku vyšiel, je nad očakávanie, a to je dobre.“

Anastasia Kuzminová na tlačovej konferencii po úspešných štvrtkových pretekoch povedala:

„Byť víťazkou je vždy krásny pocit. Špeciálne, ak preteky vyjdú od začiatku až do konca. Veľmi dôležité bolo, že som dnes strieľala veľmi dobre a dosiahla na strelnici dve nuly. Počasie ani sneh mi až tak nevyhovovali, no chcem sa poďakovať svojmu tímu, že všetko pripravili výborne. Vyhrala som, cítim sa výborne, no nebolo to jednoduché. Sneh bol pomerne ťažký, boril sa, o to viac síl bolo treba vydať. Môj servis však odviedlo stopercentnú robotu a veľmi mi pomohol. Dnešok som si užila.“

Športovkyňa roka 2010 a 2014 v Slovenskej republike po takmer kompletne vynechaných sezónach 2014/2015 a 2015/2016 (výnimkou bolo akurát jedno skúšobné vystúpenie v „druholigovom“ IBU Cupe 10. marca 2016 v talianskom Val Martelle) v predchádzajúcom súťažnom ročníku začala veľmi sľubne šiestym miestom v decembri 2016 v slovinskej Pokljuke, skončila – akoby symbolicky pre zostupný trend – 78. priečkou v rýchlostných pretekoch v Osle-Holmenkollene. Z dramaturgických a neskôr opakovane aj zdravotných dôvodov štartovala iba na polovici z desiatich vrcholných podujatí a na sklonku sezóny 2016/2017 sa extrémne trápila so streľbou. Vo Svetovom pohári celkovo obsadila 40. priečku. V tejto sezóne sa na prelome novembra a decembra na ouvertúre vo švédskom Östersunde podieľala na výbornej štvrtej priečke mixu štvorčlenných družstiev, bola 15. v šprinte a 36. v stíhačke („individuál“ cielene vynechala). Progres priniesol práve minulotýždňový Hochfilzen a Annecy-Le Grand Bornand zatiaľ dokonale vypovedá o pretrvávajúcej forme.

V teplejšom počasí s dvoma stupňami sa vo štvrtok vo francúzskom biatlonovom areáli z dvojice ďalších slovenských biatlonistiek z Dukly Banská Bystrica lepšie darilo Paulíne Fialkovej. Na trati sa cítila dobre a dosahovala veľmi dobré medzičasy. Na strelnici nevybielila štvrtý terč v ležke a v stoji druhý, takže musela dosť bežecky  pridať, aby stratu aspoň čiastočne zmazala a obsadila tak bodované 23. miesto. Ivona Fialková (1-3) si na treťom terči pridala 150 m navyše, v stoji nevybielila druhý, štvrtý a piaty terč, čo ju zosunulo až na záver výsledkovej listiny.

Výsledky:

Šprint na 7,5 km v Annecy-Le Grand Bornand: 1. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 20:59,6 (0 tr. okr.), 2. Laura Dahlmeierová (Nem.) 33,9 (0), 3. Vita Semerenková (Tal.) +41,4 (0), 4. Lisa Vittozziová (Tal.) 50,0 (0), 5. Denise Herrmannová (Nem.) 50,6 (1), 6. Selina Gasparinová (Švajč.) 53,4 (1), 7. Valj Semerenková (Ukr.) 1:06,8 (0), 8. Justine Braisazová (Fr.) 1:13,0 (1), 9. Maren Hammerschmidtová (Nem.) 1:15,1 (1), 10. Susan Dunkleeová (USA) 1:16,8 (0), …23. Paulína FIALKOVÁ 1:46,9 (2), 76. Ivona FIALKOVÁ (obe SR) 3:31,4 (4)

Priebežné hodnotenie SP (6 z 22 pretekov: 1. Mäkäräinenová 223, 2. Herrmannová 207, 3. KUZMINOVÁ 205, 4. Braisazová 200, 5. Vittozziová 193, 6. Džimová 189, … 36. P. FIALKOVÁ 58

Priebežné hodnotenie SP v šprinte (3 z 8): 1. KUZMINOVÁ 140, 2. Herrmannová 113, 3. Vita Semerenková 111, … 42. P. FIALKOVÁ 18

Autor: (job), Foto: Zdroj tasr (archív)