Biatlonisti z Dukly dosahujú na majstrovstvách sveta slušné výsledky

1 /

Biatlonisti z banskobystrickej Dukly sa v rýchlostných a stíhacích pretekoch na majstrovstvách sveta v rakúskom Hochfilzene doposiaľ nestratili. Podali dobré výkony a dosiahli aj celkom slušné umiestnenia.

V piatkových rýchlostných pretekoch na 7,5 km na úvod individuálneho programu na majstrovstvách sveta v biatlone v rakúskom Hochfilzene nás potešila Anastasia Kuzminová. Na nedávnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici avizovala cieľ umiestniť sa v prvej desiatke na svetovom šampionáte a to sa aj podarilo hneď v prvých jej pretekoch, v najsilnejšej disciplíne v šprinte. Obsadila 8. miesto s jedným nesklopeným terčíkom v stoji a s mankom 44 sekúnd na víťazku Češku Gabriela Koukalovú. Pre RTVS Nasťa k tomuto výkonu a výsledku uviedla:

„Mrzí ma tá chyba v stoji, ktorá trochu vyplynula z toho, že som si dlho vyberala strelecký ´stav´, lebo fúkal mierny vietor. Zvolila som si jeden z posledných a prvú ranu som potom asi neudýchala. Vzhľadom na všetky okolnosti pociťujem určitú spokojnosť s mojím výkonom, bežecký čas nie je zlý, na trati som zabojovala. Samozrejme, sú veci, na ktorých ešte treba popracovať. Teraz ma to buď zlomí, alebo sa budem zlepšovať.“

Paulína Fialková skončila v rýchlostných pretekoch na 31. pozícii vo výsledkovej listine s dvoma výstrelmi vedľa a s odstupom 1:32,8. Jana Gereková skončila na 62. priečke, tesne o 1,8 sekundy sa nezmestila do šesťdesiatky pre stíhacie preteky, pri troch chybách zaostala o 2:20,3.

V šprinte mužov na 10 km nás na majstrovstvách sveta v biatlone v rakúskom Hochfilzene potešil Tomáš Hasilla, ktorý preteky absolvoval bez jedinej streleckej chyby a obsadil 16. priečku, čím dosiahol životný úspech. Po prvý raz sa ocitol v prvej dvadsiatke (doteraz najlepšie umiestnenie bolo 22. miesto v decembri 2015 v Östersunde). Streľbu zvládol za 55 sekúnd, čo sa mu ešte nikdy nepodarilo za taký krátky čas. Prvenstvo si v tejto disciplíne zaknihoval nečakane Nemec Benedikt Doll. Náš slovenský biatlonista z Dukly pre portál biatlon-info.sk uviedol:

Ešte pred štartom som vycítil šancu. Vnímal som, že súperi strieľajú jednotky-dvojky a vedel som, že to môže byť môj deň. Je niečo iné, keď prídete na ležku s tým, že väčšina pretekárov neurobila chybu. Takto som mohol ísť do pretekov pod menším tlakom. Od štartu som teda napálil tempo ako to len šlo, že uvidíme, ako sa to bude vyvíjať a dokedy vydržím. Prišla nula, tak ma to veľmi povzbudilo a šiel som ďalej na hrane síl. Som nesmierne šťastný i spokojný, konečne nemusíme riešiť žiadne „keby“. Ale musíme si priznať, že 16. miesto nie je reálnym zrkadlom toho, kam patrím. Nie sme pretekármi úzkej svetovej špičky, ktorí majú perfektné podmienky a každý deň môžu ísť do top 10. My Slováci musíme využívať naskytnuté šance, ak chceme dosiahnuť výsledok.“

V nedeľňajších stíhačkách žien na 10 km sme s napätím čakali, či sa Anastasii Kuzminovej podarí dobrou streľbou a bežeckou časťou prepracovať dopredu a zaútočiť na medailu. Žiaľ nestalo sa tak. Po prvej streľbe s jedným zlyhaním bola siedma o 32,2 s, po čistej druhej dokonca figurovala na piatej pozícii iba o 2,5 sekundy od medaily a s celkovým odstupom 22,8 sekundy na priebežnú líderku. O šancu na prenikavý výsledok však Kuzminová prišla na tretej položke: zaváhala dvakrát a po absolvovaní trestných kôl bola jedenásta, zaostávala o 59,3 sekundy. Na jedenástej pozícii sa nachádzala aj po zvládnutej záverečnej streľbe (+1:05,7), no napokon ešte klesla až na trináste miesto. Na facebooku v pondelok napísala:

„Po stíhacích pretekoch mám zmiešané pocity… Na jednej strane som nespokojná s celkovým výsledkom (pokles o 5 pozícií), najviac kvôli chybnej 1 stojke a nezvládnutých bežecky posledných dvoch kolách. Na druhej strane som veľmi rada, že predsa len 3 kolá som dokázala držať krok s najlepšími a podarili sa mi dve rýchle nuly. No realita je taká, že momentálne moja kondička stačí na 6 km a keď‘ sily odchádzajú, tak potom sa robia chyby aj na strelnici v stoji.“

O to viac nás prekvapila ďalšia z bystrických Duklistiek Paulína Fialková. Tá sa predierala dopredu z 31. pozície už od samého začiatku. Po bezchybnej úvodnej streľbe bola 21. (+57,5), čo hneď znamenalo posun o desať miest. Keď vyčistila aj ďalších päť terčíkov, už bola trinásta (+43,0), s dvoma ranami mimo na tretej položke klesla na 19. post (+1:18,7), ale následne znova ani raz nezaváhala, do záverečnej bežeckej časti išla ako štrnásta (+1:08,5) o 2,8 sekundy za Kuzminovou a stúpla napokon o dve pozície. V cieli bola nadšená, čo vyjadrila aj pre spomínaný portál biatlon-info.sk:

„Ležky boli dôležité a veľmi ma povzbudili. Nielen tým, že mi už stopercentne vyšli, ale aj práve tým, čím je stíhačka charakteristická, že nesmiete zaváhať na ležkách, lebo sa neposuniete a ostanete vzadu. Mne sa podarilo ísť pekne dopredu a mohla som tak zabojovať o vyššie priečky. Škoda tých dvoch chýb na prvej stojke, poriadne zamrzeli, lebo ma stáli umiestnenie v desiatke. Ale to nechcem zbytočne riešiť, ideme ďalej. Dôležité bolo, že som to ešte vykopla vyššie na poslednej položke. Súhlasím so tým, že to bol môj najlepší bežecký výkon kariéry, minimálne ak nerátame štafety. To je jasný dôkaz, že sme formu na šampionát s trénerom dobre vyladili aj načasovali.“

Stíhacie preteky žien vyhrala nemecká biatlonistka Laura Dahlmeierová s jednou chybou na palebnej čiare a náskokom 11,6 sekundy. V mužskej súťaži sa našim Duklistom príliš nedarilo. Martin Otčenáš obsadil 24. miesto s mankom 1:57,6 min (1) na víťaza a výrazne si polepšil, keďže štartoval až zo 47. miesta. Tomáš Hasilla dobehol na 43. priečke (+3:37,2 min), keď mu strelecky nevyšla druhá časť pretekov a celkovo päťkrát netrafil. Titul majstra sveta na 12,5 km si vybojoval Francúz Martin Fourcade a úspešne tak obhájil prvenstvo z Osla 2016.

Program biatlonových majstrovstiev sveta v rakúskom Hochfilzene pokračuje v stredu vytrvalostnými pretekmi žien na 15km trati, kde sa za chybný výstrel pripočíta pretekárovi jedna trestná minúta. Rovnako sa tak udeje vo štvrtok aj v súťaži mužov na 20 km. Obe vytrvalostné disciplíny sa začnú o 14.30 hodine.

Autor: (bl), Foto: Zdroj facebook + tasr