Biatlonisti bystrickej Dukly v akcii už v nedeľu, v Östersunde štartuje Svetový pohár

ŠPORT
0 /

V nedeľu sa štafetami začína vo švédskom Östersunde biatlonový Svetový pohár 2017/2018. Na úvodnom podujatí sezóny nebudú chýbať ani slovenskí reprezentanti, ktorí sú členmi armádneho klubu Dukla Banská Bystrica.

V nedeľu sú na programe miešané štafety dvojíc o 14.15 hodine a štafety štvorčlenných družstiev o 17.10 hodine. V Östersunde sa potom bude pokračovať od stredy 29. novembra do nedele 3. decembra individuálnymi súbojmi.  Zo Slovákov sa na prológu vo Švédsku predstavia Duklisti Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková, Ivona Fialková, Terézia Poliaková, Martin Otčenáš, Matej Kazár, Tomáš Hasilla a jeden pretekár, ktorého stanovia po tohtotýždňovom „druholigovom“ IBU Cupe v nórskom Sjusjöene. Referuje web Slovenského zväzu biatlonu (SZB).

Kariéru ukončila Liptáčka a dlhoročná členka bystrickej Dukly Jana Gereková. K jej odchodu do športového ´dôchodku´ sa pre portál Biatlon-Info.sk vyjadrila reprezentačná trénerka žien SR Anna Murínová:

„Je to obrovská škoda. Najmä je mi veľmi ľúto, že skončila pred olympiádou. Rešpektujeme to, snažili sme sa ju všelijako presviedčať. Razantne povedala, že nie. Nechceli sme od nej ani žiadny štart vo Svetovom pohári. Iba dva mesiace tréningu, nejaký IBU Cup, kde by splnila kvótu, a ZOH, hoci iba štart v štafete. Vzhľadom na tie roky by sa určite dokázala pripraviť na konkrétny deň.“

Čo sa týka ambícií našich súčasných biatlonistiek v reprezentačnom družstve Murínová dodala:

„Určite chcem, aby sa Paulína Fialková viackrát dostala do Top 6. Verím, že sa prvý raz postaví aj na ozajstné pódium. Ivona Fialková má určite na najlepšiu desiatku. S Anastasiou Kuzminovou nie som v takom pravidelnom kontakte, že by som ovládala podrobnosti, ale bola som ich navštíviť v Ramsau a je veľmi dobre naladená. Jej tím je profesionálny, určite jej pomohol aj ten kolektív, ktorý pri sebe mala v príprave. Nepochybujem teda, že bude ďalej patriť do svetovej špičky.“

Najväčšie nádeje vkladáme pred začínajúcou sezónou práve do naturalizovanej Banskobystričanky Anastasii Kuzminovej. Absolvovať chce všetky súťaže Svetového pohára, avšak v Östersunde zrejme vynechá vytrvalostné preteky na 15 kilometrov. Minulá sezóna jej nevyšla podľa predstáv. O to väčšie očakávania má od tejto aktuálne sa začínajúcej. Oči našej Nasti samozrejme smerujú na vrchol sezóny, ktorými budú zimné olympijské hry vo februári v juhokórejskom Pjongčangu. Pre denník Šport uviedla:

„Pôjde najmä o olympijské hry, ale aby som sa nenaháňala iba za výsledkom v Pjongčangu, a keďže je to možno moja posledná sezóna v kariére a napokon by takou aj naozaj bola, s manželom Danielom sme povedali, prečo by sme sa nepokúsili o niečo viac ako predtým. Takže úplne od začiatku sa nastaviť tak, že idem všetko – pokiaľ zdravie dovolí a nebudú nejaké veľké prekážky. Jasný cieľ je olympiáda, lenže rada by som išla aj do väčšej kvality na každom jednom ,sveťáku´, aj čo sa týka streľby. Veľa sme pre to urobili. Mám novú pažbu, zmeny na nej, s ktorými som celkom spokojná. Už nebudem mať výhovorky, že mi niečo nesedí. Keď nebudú nuly v terčoch, tak to bude v niečom inom. V príprave mi je dobrou podporou Natália Prekopová a takisto mi prospieva tréning s kolegyňami Teréziou Poliakovou a Alžbetou Majdišovou. Pjongčang vzbudzuje vo mne príjemné športové pocity z minulosti, vybojovala som tam prvú medailu z majstrovstiev sveta v slovenských farbách v roku 2009. Vnútorne u mňa panuje aj trochu napätia a nepokoja z toho, že sú tam nedoriešené záležitosti. Samozrejme, trochu sú aj obavy ako to celé dopadne. Ale Kórea ako taká vo mne zanechala príjemné pocity.“

Ďalšia naša nádej z bystrickej Dukly Paulína Fialková na prahu sezóny povedala:

„Môžeme veci plánovať a dávať si ciele, ale konečné slovo má vždy zdravie. Ak budem zdravá a bude sa mi dariť, určite sa budem snažiť byť vysoko aj v poradí Svetového pohára. Ak by došlo k nejakým komplikáciám, presmerujeme ešte viac pozornosti na ZOH a ostatné preteky pôjdu do úzadia. Telo rozhodne, uvidíme. Odtrénovali sme všetko, čo sme mali v pláne. Myslím si, že sa to iba málo líšilo od ideálu. Obišli ma akékoľvek problémy a vo výkonnostných testoch som zlomila rekordy. Som veľmi pozitívne naladená a teším sa na preteky.“

Trénerka našich biatlonistiek Anna Murínová ocenila zabezpečenie počas prípravy na túto sezónu:

„Môžem povedať, že všetky sústredenia a tréningové bloky, ktoré sme si s Martinom Bajčičákom naplánovali, sme bo bodky splnili. Musím poďakovať VŠC Dukla aj zväzu za výbornú podporu. Mali sme zvýšený objem finančných prostriedkov a nemuseli sme z ničoho uberať. Bol to dôležitý signál, že v olympijskej sezóne nás kompetentní chcú podporiť. My sa im chceme poďakovať výsledkami.“

Natália Prekopová z Kuzminovej zázemia pre Biatlon-Info.sk uviedla:

„Keď sa Nasťa rozhodla, že potiahne ešte do ZOH, celý tréningový plán a program bol postavený na olympiádu. Predchádzajúca sezóna mala byť rozbehová – taká skúška či ideme dobrým smerom. Hneď prvý šprint v Pokljuke (6. miesto – pozn.) nám ukázal, že áno, potom však prišlo obdobie zdravotných problémov, výrazne obmedzených tréningových dní. Napriek deficitom dokázala vybojovať 8. miesto na MS, kde ju nedelilo veľa od medaily, v podstate len jeden výstrel. Takže sme optimisti, nemáme prečo nebyť.“

Menšie očakávania vkladáme do mužov. Tiež sú všetci členmi banskobystrickej Dukly. Tomáš Hasilla sa v porovnaní s ročníkom 2015/2016 posunul vlani vo Svetovom pohári  zo 78. iba na 64. pozíciu, Martin Otčenáš klesol zo 64. na 75. priečku a Matej Kazár spadol zo 41. na 77. miesto. Zábleskom mimo hlavnej seniorskej scény boli niektoré výkony mladíka Šimona Bartka. V širšom kádri sú aj Michalovia Šima a Kubaliak. Tréner mužskej biatlonovej reprezentácie Milan Gašperčík pre Biatlon-Info.sk prezradil:

„Máme v Dukle i na zväze určené ciele. V štafete by sme sa chceli umiestniť do desiateho miesta tak na zimných olympijských hrách ako aj minimálne raz vo Svetovom pohári. Na olympiáde v Južnej Kórei majú chalani cieľ do 20. miesta. Ja však nehľadím iba na ZOH. Prial by som si, aby sme pravidelnejšie bodovali, v každom stredisku. Aby to nebolo ako na veľkej hojdačke, že pretekár získa nejaké body a potom sa dvakrát nedostane ani do stíhačky. Už veľmi dávno sme neboli všetci štyria v stíhačke, dokonca sme mávali problém dostať sa tam v trojici. To chceme zmeniť. Nie je nič horšie, ako keď cestujete do strediska a potom v atraktívnej disciplíne stojíte. To veľmi ubíja. Všetci si želáme, aby sa nám darilo, lebo sme celý rok tvrdo pracovali, boli sme preč od rodín, ale to je náš údel. Navyše, šport je často nevyspytateľný.“

Po švédskom Östersunde biatlonový Svetový pohár 2017/2018 zamieri do rakúskeho Hochfilzenu (8. – 10. decembra), ďalej sa bude pretekať vo francúzskom Annecy-Le Grand Bornand (14. – 17. decembra), nemeckých strediskách Oberhof (4. – 7. januára) a Ruhpolding (10. – 14. januára), talianskej Anterselve (18. – 21. januára), fínskom Kontiolahti (8. – 11. marca), nórskom Osle-Holmenkollene (15. – 18. marca) a ruskom Ťumeni (22. – 25. marca). Samozrejme, absolútnym vrcholom budú 10. – 23. februára olympijské súperenia v kórejskom Pjongčangu.

Autor: (bl), Foto: ilustračné, archívne