Anastasia Kuzminová strávi Vianoce so žltým tričkom najlepšej biatlonistky SP

ŠPORT
0 /

nasta

Hoci banskobystrická biatlonistka Anastasia Kuzminová v nedeľných pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km vo francúzskom stredisku Annecy-Le Grand Bornand nevystúpila na pódiové umiestnenie, môže byť so svojim vystúpením v rámci 3. kola SP spokojná. Po prvom, druhom a štvrtom mieste sa totiž usadila na čele priebežného poradia celého Svetového pohára.

Piate pódiové umiestnenie v tejto sezóne ušlo v nedeľu Anastasii Kuzminovej (2-0-1-1) o 5,6 s. Presne o toľko zaostala za celkovo treťou Nemkou Laurou Dahlmeierovou. Víťazkou sa stala iba 21-ročná domáca pretekárka z Francúzska Justine Braisazová. Bol to jej prvý individuálny triumf v pretekoch SP v kariére. Po druhé miesto si s odstupom 11,2 s dobehla Bieloruska Irina Krivková. V tomto prípade išlo o najlepší životný výsledok tejto pretekárky.

Kuzminová v “mass starte” po prvý raz v kariére štartovala so žltým číslom na hrudi ako líderka priebežného poradia Svetového pohára.  Bežala najlepšie z celého štartového poľa. Na prvú streľbu v ležke priviedla všetky pretekárky na čele, avšak dve rany vedľa ju odsunuli na dva trestné okruhy a stratu pred druhou streľbou musela doháňať z 23. miesta s odstupom 42,3 s na francúzsku líderku Braisazovú.

Na druhom bežeckom okruhu Nasťa trošku uviazla v ´hustej premávke´, napriek tomu sa predierala dopredu a čo je podstatné, druhú ležku zvládla výborne bez chyby. Posunula sa tak na 12. miesto s mankom 34,4 s na vtedy najlepšiu Ukrajinku Vaľ Semerenkovú.

Na treťom okruhu Kuzminová doslova letela vpred a na prvú streľbu v stoji prišla už ako siedma v celkovom poradí. Nasledovala rýchlopaľba len za 22 sekúnd, no so smoliarskou chybou na piatom terči. Napriek trestnému okruhu bola deviata so stratou na vedúcu Nemku Herrmannovú 38,9 s.

Aj v štvrtom bežeckom okruhu predvádzala Nasťa skvelý výkon. Na strelnicu prišla ako piata v poradí s minimálnou stratou na druhú priečku. Navyše líderka pretekov, bývalá špecialistka na beh na lyžiach Herrmannová totálna pokazila poslednú streľbu, trikrát chybila, a uvoľnila tak cestu k víťazstvu ďalším biatlonoistkám. Najviac mladučkej Francúzke Brasazovej, pretože vybielila všetky terče, rovnako tak Bieloruska Krivková. Kuzminová chcela zaútočiť na stupeň víťazov. Netrafila však tretí terč, absolvovala trestný okruh a po ňom putovala na štvrté miesto len 8,1 sekundy za treťou Dahlmeierovou. Napriek veľkému úsiliu sa jej už vpred nepodarilo posunúť a finišovala štvrtá.

Biatlonistka žijúca v Banskej Bystrici a členka našej armádnej Dukly sa ocitla na čele priebežného poradia Svetového pohára vôbec po prvýkrát v kariére. Jej tréner a manžel Daniel Kuzmin teda netají spokojnosť:

„Je to pre nás neskutočné, o tom sme nesnívali. Ak budem ešte párkrát prežívať také momenty ako vo Francúzsku, tak sa ocitnem blízko infarktu, je to naozaj o zdraví. Prežívame neskutočné dva týždne, pripomína mi to predvianočnú rozprávku.“

Nasťa Kuzminová si malé horské francúzske stredisko Le Grand-Bornand nevedela vynachváliť:

„Cítila som sa tu výborne, vnímala naplno krásu prírody, prírodné scenérie, podporu divákov, ktorí mi dodali veľkú energiu. Aj preto som dosiahla v predvianočnom čase v pretekoch Svetového pohára zatiaľ najlepšie výsledky v kariére. Pre mňa je najdôležitejšie, že na sklonku roka pred vianočnými sviatkami som na tom veľmi dobre. Dosahujem rýchle bežecké časy a aj v streľbe sa cítim fajn, až na tie moje zaváhania v stíhačke a hlavne v mass-starte. Ukazuje sa, že moja streľba ešte potrebuje čas a kvalitný tréning. A že som sa stala líderkou Svetového pohára? Je to pre mňa najkrajší darček pred blížiacimi sa Vianocami. Z červeného a žltého čísla sa teším vôbec po prvý raz v kariére. Sezóna sa začala nad očakávania a nabíja ma to pocitom vnútornej istoty.“

Kuzminová je aktuálne líderkou celého svetového pohára (žlté tričko) a je i líderkou v rýchlostných pretekoch – teda v šprinte (červené tričko). V stíhačke jej patrí druhá priečka a v ´massáku´ štvrtá pozícia. Najbližšie sa uskutoční 4. kolo Svetového pohára v nemeckom Oberhofe. Nasťa by sa mala predstaviť na úvod tohto podujatia v šprinte 4. januára o 12.30 hodine.

VÝSLEDKY:

Preteky s hromadným štartom na 12,5 km Annecy-Le Grand Bornand:

  1. Justine Braisazová (Fr.) 37:19,4 min (1 tr. okr.), 2. Iryna Kriuková (Biel.) +11,2 s (0), 3. Laura Dahlmeierová (Nem.) +19,9 (2), 4. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) +25,5 (4), 5. Vanessa Hinzová (Nem.) +28,4 (1), 6. Anais Chevalierová (Fr.) +30,1 (1),

Priebežné hodnotenie SP (po 8 z 22 pretekov):

  1. Anastasia KUZMINOVÁ 302 bodov, 2. Braisazová 296, 3. Mäkäräinenová 281, 4. Herrmannová 276, 5. Vittozziová 245, 6. Wiererová 239, …38. P. FIALKOVÁ 58

Poradie vo SP v hodnotení rýchlostných pretekov (po 3 z 8 pretekov):

  1. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 140 b., 2. Denise Herrmannová (Nem.) 113, 3. Vita Semerenková (Ukr.) 111, 4. Lisa Vittozziová (Tal.) 110, 5. Justine Braisazová (Fr.) 106, 6. Dorothea Wiererová (Tal.) 106, 7. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 103, 8. Julia Džimová (Ukr.) 83, 9. Veronika Vítková (ČR) 81, 10. Laura Dahlmeierová (Nem.) 79,… 42. Paulína Fialková (SR) 18

Poradie vo SP v hodnotení stíhacích pretekov (po 3 zo 7 pretekov):

  1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 121 bodov, 2. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 119, 3. Denise Herrmannová (Nem.) 116, 4. Lisa Vittozziová 111, 5. Dorothea Wiererová (Tal.) 101, 6. Justine Braisazová (Fr.) 96.

Poradie vo Svetovom pohári v pretekoch s hromadným štartom (po 1 z 5 pretekov):

  1. Justine Braisazová (Fr.) 60 bodov, 2. Irina Krivková (Biel.) 54, 3. Laura Dahlmeierová (Nem.) 48, 4. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 43, 5. Vanessa Hinzová (Nem.) 40, 6. Anais Chevalierová (Fr.) 38

Autor: (job), Foto: Zdoj biathlonword, AP