Sedem statočných ´púm´ bojovalo na Slovane, ale smolne o kôš prehrali + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v 4. kole ženskej extraligy B skupiny nadstavby smolne prehrali na palubovke Slovana Bratislava. Zranenie a choroby trápia náš tím a to sa odzrkadlilo, pretože na duel mohlo nastúpiť len sedem zdravých hráčok.

Zranené sú Jelenčíková a pivotka Kozáková, pre chorobu stále nemôžu hrať Striešová, Kovalčíková a Hanková. Navyše Lukačiková sa rozhodla ukončiť svoje pôsobenie v bystrickom tíme, takže tréner Michálik mal k dispozícii len sedem zdravých basketbalistiek, ktoré odviedli v Bratislave obdivuhodný výkon. Celých 40 minút nezišli z palubovky pivotka Jassová a kapitánka Števulová.

V prvej štvrtine sa hral vyrovnaný basketbal. Oba tímy sa striedali vo vedení, my sme priklonili misku váh na svoju stranu dvoma košmi Jassovej (4:6), súper išiel do vedenia 9:6 po trojke Tarkovičovej, no rovnakou mincou odpovedala Ozdincová na 9:9. Škoda, že nám unikol záver tohto dejstva. Po koši Števulovej na 11:11 sme sa už nepresadili, čo využila Talajková a smolný bol pre nás kôš v poslednej sekunde od Vaiglovej. Slovan teda viedol 17:11.

Bystričanky však doslova paralyzovali domáci tím v druhej štvrtine. Predviedli sme impozantnú šnúru 17:0. Bratislavčankám to absolútne nepadalo do koša, nevedeli si poradiť s našou výbornou obranou, ktorú sme neustále menili. Nepriaznivý stav sme najprv znížili Jassovou a trojkou Števulovej. Presadzovali sme sa i z trestných hodov. Slovanistky mali mierny problém s faulami, využívali to najmä Matejčíkovávan Dalen. Razom sme teda viedli až o 11 bodov – 17:28! Tréner ´belasých´ si zobral oddychový čas a po takmer siedmich minútach to predsa len padlo do koša Bílikovej (19:28), no ´pumy´ kontrovali Števulovou a náskok si do prestávky udržali. Polčas sa skončil 19:30, druhé dejstvo 2:19!.

Na začiatku tretej štvrtiny naštartovala domáce družstvo trojkou Ošťádalová, my sme odpovedali dvojkou Števulovej, ale Ošťádalová sa opäť presadila a znížila na 24:32. Padalo však veľmi málo košov, hlavne naše basketbalistky sa nedokázali presadzovať, bodovo sa odmlčali na takmer päť minút. Talajková teda znížila na rozdiel dvoch bodov a všetko bolo razom otvorené. Našťastie sa v závere tohto dejstva strelecky chytili ŠtevulováJassovou a súper už nedokázal vyrovnať.

Do štvrtej štvrtiny sa išlo za stavu 36:40. V jej úvode Bystričanky vedenie mierne navýšili, mali sme sedembodový náskok, ale opäť sme oň prišli. Neubránili sme totiž skúsenú Talajkovú a za tri body znovu skórovala Ošťádalová. Zo strany ´púm´ prišla hluchšia takmer štvorminútová pasáž bez bodu a stav sa menil v prospech Slovana – 47:45. Záver bol teda poriadne dramatický. Matejčíková trestnými hodmi vyrovnala, no Ošťádalová odpovedala dvojkou na 49:47. Žiaľ vyrovnať sa nám už nepodarilo, skúšali sme to pokusmi za dva i za tri body, no ani Ozdincovej, dvakrát Šteulovej a ani Jassovej to do koša nepadlo. Výsledkom je tak smolná prehra o dva body.

Najbližší extraligový zápas odohrajú  Banskobystričanky znovu na palubovke súpera, konkrétne už o dva dni v sobotu 24. februára v Šamoríne o 18.00 hodine proti tamojšiemu družstvu ŠBK.

BK Slovan Bratislava – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 49:47 (17:11, 19:30, 36:40)

Štvrtiny: 17:11, 2:19, 17:10, 13:7. TH: 7/4 – 14/12. Fauly: 19 – 14. Trojky: 5 – 3. Rozhodovali: Turčín, Hudec a Fontányi. Diváci: 60.

Najviac bodov Slovan: Ošťádalová 17 /3/, Talajková 14, Turzáková a Tarkovičová po 5.

ŠKP 08: Ozdincová 4 /1/, Jassová 11 (+ 12 doskokov), Števulová 18 /2/, van Dalen 4, Piperková 2 (Matejčíková 8, Háberová 0).

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: „Odohrali sme heroický zápas a podali rovnako tak heroický výkon. Oproti minulému stretnutiu sa znovu počet hráčok v našom družstve znížil. Na Slovane nastúpilo len sedem stopercentne pripravených basketbalistiek a z toho jedna juniorka Háberová. Moje zverenkyne však zabojovali, mali snahu pobiť sa o víťazstvo, bolo to z ich strany obdivuhodné. Hlavne v obrane sme podali veľmi dobrý výkon, inkasovali sme iba 49 bodov od Slovanu, čo je super. Doplatili sme na dve – tri taktické chyby v úplnom závere, čo nás stálo víťazstvo. Možno už pramenili i z únavy. Ak by sa nestali, mohli sme zápas i v tejto oklieštenej zostave vyhrať.“

Petra Števulová, kapitánka ŠKP 08, najviac bodov v zápase – 18: „Na Slovan sme išli s cieľom zvíťaziť i napriek oklieštenej zostave. Podali sme dobrý výkon. Polčas sme vyhrali vysokým rozdielom, no nezvládli sme ho udržať. Vlastnými chybami sme si pokazili zápas a prehrali Mali sme tento zápas vo svojich rukách, mali sme ho vyhrať. Boli tam dva herné výpadky, jeden v tretej a druhý v štvrtej štvrtine. Nemohli sme sa dostať na určitú hranicu bodov, nevedeli sme dať kôš, dobré protiútoky sme nezakončili a dostali sme ľahké trojky. Súpera sme už potom nedokázali zastaviť. Škoda tejto prehry.“

Bea Jassová, pivotka ŠKP 08, najviac doskokov v zápase + 11 bodov: Do zápasu sme vstúpili s vysokým nasadením, vďaka čomu sme držali krok so súperom a držali aj tempo zápasu. V druhej polovici duelu nám klesla koncentrácia a súper nám dal ľahké koše z rýchlych protiútokov. Naopak my sme nepremenili koše spod koša, čo nás stálo víťazstvo.

Autor: (bl), Foto: archív fb BK ŠKP 08 (I. Golembiovský)