Pumy zdolali dravé Nitranky a druhýkrát v sezóne zvíťazili + HLASY

1 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica sa dočkali druhého víťazstva v sezóne. V sobotu večer zdolali v ôsmom kole ženskej extraligy BKM Junior UKF Nitru o štyri body 65:61.

V prvej štvrtine sme v úvode iba sťahovali neustále dvojbodové vedenie súpera. Až v polovici tohto dejstva Bystričanky otočili skóre a po trojke van Dalenovej bolo 10:6. Hostky však dokázali vyrovnať, no trojkou sa potom prezentovala i naša Verlíková, navyše van Dalenová premenila trestné hody, takže náskok ´púm´ bol opäť štvorbodový 15:11. Záver úvodnej desaťminútovky patril Nitrankám. Tie ťažili z faulov a chýb dievčat spod Urpína, takže znovu sa dostali do vedenia o dva body – 17:19.

Druhú časť hry sme začali dobre. Dvoma trojkami sa prezentovala Ozdincová, na čo dokázala iba raz rovnakým spôsobom odpovedať Sailerová. Po spornej trojke Lindy Dubeňovej bolo však 25:27. Piperková potom trestnými hodmi zariadila vyrovnanie, ale Linda Dubeňová znova dala kôš za tri body. Až po technickej chybe kouča Nitry nás dostala na koňa van Dalenová. Jej zásluhou sme išli do vedenia, dala i trojku a po úspešnom úniku Jelenčíkovej svietil na tabuli minútu pred koncom polčasu stav 35:32. Veľmi dôležitým bol sekundu pred klaksónom trojbodový zápis Ozdincovej na 38:32.

Ozdincová nás potešila trojkou aj na začiatku tretej desaťminútovky. Pridala sa k nej dvojkou Todorovičová a viedli sme už o deväť bodov. Potom to však obom družstvám nepadalo dlho do koša. Až po oddychovom čase Nitraniek sa začali hráčky viac presadzovať, ale úspešnejšie boli o niečo viac hostky. Tie znížili nepriaznivé skóre na rozdiel šiestich bodov, ale znovu nás podržala Verlíkovávan Dalenovou, takže do záverečnej štvrtiny sa išlo za stavu 52:44.

Štvrté dejstvo lepšie vyšlo basketbalistkám spod Zobora. Ondušková so Škublovou rýchlo skresali náskok ´púm´ na rozdiel troch bodov. Kontrovať dokázala iba faulovaná Verlíková pri pokuse za tri body. Premenila nariadené trestné hody a vďaka nej bolo stále skóre priaznivé – 55:49. Potom sa však presadzoval iba súper. Bystričankám to nepadalo do koša. Prestalo sa dariť najmä Ozdincovej, takže tréner Michálik ju nechal na chvíľu oddýchnuť. Počas tohto času Kováčiková vyrovnala na 55:55. Naše dievčatá nedali kôš z hry dlhých  šesť minút a dvadsať sekúnd! Podarilo sa to až Verlíkovej spoza veľkého oblúka a zariadila tak stav 58:55. Na tejto našej hráčke sa následne vyfaulovala Laura Dubeňová a po trestných hodoch českej legionárky v drese ŠKP 08 sme teda viedli 60:55. Škublová ešte znížila dvojkou, no drámu nechcela pripustiť Ozdincová. Po jej zásahu za tri body bolo 79 sekúnd pred koncom 63:57. Následne sa začala lotéria trestných hodov. Hostky si všimli, že táto činnosť nejde našej Ozdincovej, práve ju faulovali ako na bežiacom páse a dostali sa opäť do hry znížením na 64:61. K pokusu za tri body sa však už Nitranky nedostali. Dve sekundy pred koncom z dvoch trestných hodov aspoň jeden Ozdincová premenila, takže sme sa napokon mohli tešiť z druhej výhry v sezóne.

Najbližšie hrajú Bystričanky až o tri týždne! V sobotu 26. novembra sa predstavia na palubovke majstra Good Angels Košice.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BKM Junior UKF Nitra 65:61 (17:19, 38:32, 52:44)

Štvrtiny: 17:19, 21:13, 14:12, 13:17. TH: 32/21 – 13/9. Trojky: 10 – 4. Fauly: 13 – 25. Rozhodovali: Holländer, Matejčík a Kurpaš. Diváci: 200.

ŠKP 08: Števulová 4, Verlíková 19 /2/, Ozdincová 19 /5/, Jelenčíková 5, Todorovič 2, (van Dalen 14 /3/, Piperková 2, Matejčíková 0, Horecká 0).

Najviac bodov Nitra: N. Kováčiková 14, Linda Dubeňová 13, Laura Dubeňová 9.

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Miloslav Michálik, tréner ŠKP 08 B. Bystrica: „Je badať nárast výkonnosti u dievčat. Nezamerali sme sa dôslednejšie ešte na útok do zónovej obrany, bolo vidno, že sme s tým mali problémy. Robili sme hlúpe až naivné chyby pri riešení situácií do zóny, takže to držalo súpera v hre o dobrý výsledok. Potom samozrejme nepremenené trestné hody v závere zápasu, to bola katastrofálna bilancia. Myslím si však, že progres je badateľný. Je to dôležité víťazstvo. Gratulujem aj súperovi za dobrý výkon. V Nitre sú mladé baby a sú možno na takej ceste, na akej sme boli my pred tromi rokmi. Držím im teda palce a ak budú takto napredovať, Nitra bude mať tiež jedno kvalitné družstvo.“

Monika Verlíková, najviac bodov za ŠKP 08: „Bol to tvrdý zápas. O našom víťazstve rozhodlo to, že sme zvládli druhú polovicu stretnutia, pretože máme výpadky v tretej štvrtine a teraz sme to udržali. Padli nám tam nejaké strely v dôležitých momentoch, boli sme viac koncentrované a to bolo tiež kľúčové. Som rada, že som mohla v tretej štvrtine dvoma trojbodovými zápismi podržať tím.“

Michaela Ozdincová, najviac bodov za ŠKP 08: „Prvý polčas sme hrali zo začiatku koncentrovane, potom sme však mali problémy s odstavením a doskakovaním. Dokázali sme to napokon zlepšiť. Snažili sme sa hrať rýchlo, čo sa nám aj celkom darilo. V druhom polčase sme mali aj hluché chvíle, keď sme nevedeli hrať do zóny a v obrane sme robili hlúpe chyby. Napokon sme to však svojimi skúsenosťami dotiahli do úspešného konca. Niektorí by mohli ešte strieľať šestky (trestné hody) normálne (smiech). Napríklad ja.“

Michaela poslednou vetou narážala na seba, keďže trestné hody boli jej slabou stránkou a ak by ich premieňala, nemusela sa konať dráma na konci stretnutia. K tomu, či ich teda bude cibriť na tréningoch, nám vtipne povedala: „Dohodla som sa so správcom haly, že už teraz do rána tu môžem zostať (úsmev).“

Peter Kováčik, tréner Nitry: „Zápas bol veľmi vyrovnaný. Družstvá počas celých štyridsiatich minút ukazovali svoju kvalitu, z čoho som príjemne prekvapený. O výsledku rozhodovali maličkosti. Tie lepšie zvládli Bystričanky. Musím vysoko hodnotiť aj výkon mojich hráčok, ktoré týmto zápasom nazbierali cenné skúsenosti. Chceme stavať na tom, aby hrali mladé basketbalistky a určite sa nám to vráti.“

1. Good Angels Košice 15b, 2. Piešťany 14b, 3, Ružomberok 13b, 4. Šamorín 11b, 5. Poprad 10b, 6. B. Bystrica 10b, 7. Slovan Bratislava 10b, 8. Nitra 8b, 9. Cassovia Košice 8b..

Autor: (job), Foto: autor