Pumy vstúpili do extraligy, vzdorovali Ružomberku i keď prehrali + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica vstúpili do ženskej extraligovej sezóny 2017/2018 prehrou na domácej palubovke so silným Ružomberkom. S favoritom vyhrali druhú štvrtinu a mali lepšiu úspešnosť trojkových pokusov.

Naše ´pumy´ v úvodných šiestich minútach zaznamenali iba dva koše, ťahali za kratší koniec, na 3:2 otáčala trojkou nepriaznivé skóre v druhej minúte kapitánka Števulová, z trestného hodu sa presadila v štvrtej minúte Piperková, znižovala však na 4:13. Súper jasne dominoval aj vďaka produktívnej Jackovecovej. V siedmej minúte sme zásluhou štyroch bodov Ozdincovej znížili na 8:13, ale potom sa do koša triafala hosťujúca Belušová, ktorej kontrovala iba domáca Jelenčíková. Do druhej štvrtiny sa išlo za stavu 13:20 a nič nebolo stratené. Držali sme totiž s Ružomberčankami krok, tie nám nevedeli utiecť na vyšší bodový rozdiel. Presadzovala sa v tejto časti hry najmä van Dalen a vyšli nám záverečné okamihy pred veľkou prestávkou. Jassová znížila na 27:32, takže všetko bolo pred druhým polčasom otvorené.

Úvodné minúty tretej štvrtiny Bystričankám nevyšli. Ruža bodovala trikrát v rade zásluhou Jackovecovej, Mištinovej a Brownovej. KozákováŠtevulová síce znížili, ale Janoštinová v 24. minúte dvojkou navýšila náskok na 31:41. Po zásahu novej hráčky v kolektíve pod Urpínom Lukačikovej a trestnom hode Jassovej ´pumy´ vykresali malú nádej na dotiahnutie (37:43), ale hosťujúca Bartánusová bola proti, zaznamenala totiž sedem bodov v rade a pred štvrtou štvrtinou svietil na tabuli stav 43:52. V záverečnom dejstve sa naše hráčky nevedeli tri a pol minúty trafiť do koša. To využili Liptáčky a išli do výraznejšieho až dvadsaťbodového vedenia – 43:6346:66. Až v posledných minútach obetavým výkonom basketbalistky ŠKP 08 znížili náskok súpera, darilo sa Jelenčíkovej, trojku dala mladá Háberová a 68 sekúnd pred koncom premenila i trestné hody – 58:68. Posledné slovo však mala Brownová.

Druhý zápas sezóny čaká Banskobystričanky v sobotu 7. októbra opäť na domácej palubovke, teda v hale na Štiavničkách. O 18.00 hodine privítame BAM Poprad.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – MBK Ružomberok 58:70 (13:20, 27:32, 43:52)

Štvrtiny: 13:20, 14:12, 16:20, 15:18. TH:19/11 – 10/8. Fauly: 15 – 21. Trojky: 9 – 4. Rozhodovali: Lukáš, Životský a Holländer. Diváci: 80.

ŠKP 08: Ozdincová 7/1/, Števulová 5/1/, Piperková 7, Jelenčíková 10/1/, Jassová 3 (5 dosk.) (Kozáková 5/1/, van Dalen 5/1/, Lukačiková 9/3/, Kovalčíková 2, Hanková 0, Háberová 5/1/) Vyfaulovaná Piperková v 37. min.

Najviac bodov Ružomberok: Brownová 21, Jackovecová 14 (7 dosk.), Bartánusová 10, Mištinová 7 (9dosk.)

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: Páčilo sa mi na mojich zverenkyniach, že hrali s veľkou energiou, že im chutil basketbal. Mali ľahké nohy, chýbal im basketbal a nestrácali túžbu po víťazstve, či túžbu zabojovať o lepší výsledok. To je to najpozitívnejšie, čo môžem po prvom zápase hodnotiť. Nemôžeme sa ešte baviť o určitom koncepte, lebo na ňom musíme robiť. S nasadením i s tvárou, akú sme ukázali, môžem byť spokojný.“

Bystrický tréner koučoval duel s barlami, čo vysvetlil nasledovne: „Ide o roztrhnutú achilovku z reprezentačného družstva. Dievčatá si na konci vymysleli súťaž, takže som si 28. júna roztrhol achilovku. Nemôžeme však poľaviť, aj s barlami trénujem v normálnom režime, hoci to bolo náročné, lebo som sa dlho nemohol hýbať, prakticky len posledné dva týždne je to ako tak dobré.“

Banskobystrické basketbalistky mali problémy vybaviť si tréningy v hale na Štiavničkách. Pôvodne tam mali hrať iba zápasy, Michálik však predostrel priaznivejšie správy: „Trénujeme na Štiavničkách, vďaka Bohu sa to podarilo vybaviť. Príprava bola v skromných podmienkach, 28-meho sme sa dostali do telocvične, urobili sme oproti vlaňajšku krok dozadu. Káder sa úplne pozmenil, celé sme to omladili, znovu sme dali šancu hráčkam z juniorky, takže ambície túto sezónu nemáme vysoké. Treba etablovať mladé basketbalistky, vychovať ich, nech vyrastú a sú po hráčskej stránke rozumné. Nechcem nič preceňovať, ale neviem či je v sile družstva obhájiť piate miesto, to asi nie, no možno vystrelíme ani nevieme ako a môžeme sa aj o piatu priečku znovu uchádzať. Robíme s novým tímom, pokroky na tréningoch vidno, chceme dať hre nejakú tvár a charakter, ale uvidíme do akej miery sa nám to podarí.“

Natália Jelenčíková, najviac bodov v našom tíme: „Keďže to bol náš prvý zápas v sezóne, snažili sme sa hrať rýchlo a agresívne. Hrali sme uvoľnene tak ako sa chceme počas celej sezóny prezentovať. Teda rýchlou, agresívnou a dynamickou hrou. Som rada, že zabodovali aj nové hráčky, ktoré prišli k nám do družstva, ročníky 1999/2000. O tom je celý basketbal, že aj mladé sa chytajú na tempo extraligového basketbalu, neboja sa presadzovať a predvádzať to, čo sa doposiaľ naučili. V obrane sme mali deficit vo výške, hostky nás porážali hlavne z podkošového zakončenia, ale myslím si, že náš výkon môžeme hodnotiť pozitívne.“

Klaudia Háberová, premiéra v extralige, 18 ročná hráčka B. Bystrice: „Zo začiatku som mala určitý stres, ale po chvíle to už zo mňa na palubovke opadlo. Chytila som sa úspešnou trojkou a potom som sa už cítila dobre. Pomohli mi v tom aj spoluhráčky. Od pôsobenia v extraligovom tíme si sľubujem hlavne zlepšenie mojej hry. Mám na to pri sebe dostatočne kvalitné basketbalistky, takže chcem sa pri nich posunúť kvalitatívne nahor.“

Juraj Suja, tréner Ružomberka: „Zápas bol ako na hojdačke. Dokázali sme mať v každej štvrtine tri až štyri minútky dobré, ale potom akoby nám odišla hlava, takže hrať dvanásť minút počas celého stretnutia koncentrovane, to je veľmi málo. Preto nemôžem pozitívne hodnotiť absolútne nič. Ak chceme uspieť v ďalších stretnutiach, táto hra je veľmi vzdialená od toho, kde chceme byť. Musíme robiť ďalej, sme teraz v určitej kríze po príprave, stále sme sa nedostali výkonnostne nahor. Hrali sme lepšie na začiatku prípravy ako teraz. Začal sa určitý tlak na družstvo, ktorý predtým nebol, takže možno je to normálne, každopádne to nie je ospravedlnenie za dvanásť minút koncentrovaného basketbalu počas štyridsiatich minút.“

Autor: (job), Foto: autor