Pumy viedli nad Šamorínom o 17 bodov, nezvládli záver a prehrali o tri + HLASY

3 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v stredu večer na Štiavničkách dohrávali zápas prvého kola aktuálnej extraligovej sezóny 2017/2018. Nad favorizovaným Šamorínom dlho viedli, ale napokon nezvládli záver a tesne prehrali o tri body.

V prvej minúte išli do vedenia Šamorínčanky, stav bol 0:5, neskôr 2:7 či 4:10, keď sa presadzovali najmä MarcováBeronjaová. My sme kontrovali produktívnou Jelenčíkovou, ku ktorej sa pridala aj van Dalen. Po jej trojke v závere úvodnej desaťminútovky sa stav menil na 15:14 v náš prospech. V druhej štvrtine ´pumy´ dominovali, padalo im to do koša, hostky dali za päť minút iba jeden kôš, takže naše vedenie sa navýšilo až na osem bodov. Na polčas sme išli za priaznivého stavu 31:24.

Po veľkej prestávke sme pokračovali v dobrej hre. Darilo sa hlavne van Dalen, súper sa viac než tri minúty nedokázal presadiť. V 24. minúte sme teda viedli o sedemnásť bodov 41:24! Zlom nastal o dve minúty neskôr. Aktívna Kozáková v tom čase totiž dala posledný náš kôš tretieho dejstva, menila skóre na 46:31, no potom sa ´pumy´ strelecky odmlčali a súper stiahol náš náskok na 46:38. V poslednej desaťminútovke si bystrické basketbalistky dlho držali päť až osembodové vedenie, ale v závere začal hrať Šamorín zónovú obranu, na ktorú domáce družstvo nedokázalo účinne zareagovať. Na palubovke boli najskúsenejšie hráčky hostí a to sa napokon odzrkadlilo. Posledné tri minúty od stavu 59:51 nedali Bystričanky žiadny kôš. Na opačnej strane znížila trojkou Beronjaová a následne to padalo do koša ako na bežiacom páse Slezárikovej. Dala dve dvojky – vyrovnala na 59:59 a tridsať sekúnd pred koncom po trojkovom zásahu otočila výsledok na 59:62. Ten už zostal v platnosti, hoci sa sekundu pred koncom pokúšala ešte van Dalen vyrovnať, ale lopta si z väčšej vzdialenosti cestu do koša nenašla.

Aj štvrtý zápas sezóny odohrajú Banskobystričanky na domácej palubovke. V sobotu 14. októbra privítajú v hale na Štiavničkách o 18.00 hodine majstrovské družstvo Good Angels Košice.

BK ŠKP 08 Banská BystricaŠBK Šamorín 59:62 (15:14, 31:24, 46:38)

Štvrtiny: 15:14, 16:10, 15:14, 13:24. TH: 4/4 – 10/7. Fauly: 11 – 10. Trojky: 7 – 7. Rozhodovali: Tomašovič, Turček a Čurila. Diváci: 150.

ŠKP 08: Ozdincová 9/3/, Števulová 0, Jassová 6, Jelenčíková 19/1/, Piperková 4, (Kozáková 4 (9 dosk.), van Dalen 13/3/, Lukačiková 4).

Najviac bodov Šamorín: Slezáriková a Marcová po 14, Beronjaová a Hašková po 13.

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Miloslav Michálik, asistent trénera Banskej Bystrice: „Pod našou prehrou sa podpísala zmena obrany súpera. Zmenil ju na zónovú 2-3 a tým pádom sme mali veľký problém s kombináciou. I keď už na to trénujeme určité veci, akoby sme sa toho zľakli. Prechádzali sme voľné strely za tri body a toto družstvo potrebuje aj také strely. To bol jeden moment a druhý, že to čo sme bránili do 35. minúty, tak zrazu sa ten koncept obrany úplne rozpadol a nevedeli sme pokryť silné stránky súpera, hoci sme o nich vedeli. Hostky sa dotiahli otvorenými zásahmi aj za tri body a už to bolo i v hlavách dievčat, že to pôjde ťažko. Tri štvrtiny boli z našej strany dobré, bol tam pohyb, obrana fungovala ako mala, ale v štvrtej štvrtine urobili dievčatá individuálne chyby, tak v obrane ako i v útoku. Na konci sme spravili viac chýb a preto sme prehrali.“

Vanda Kozáková, hráčka Banskej Bystrice, najviac doskokov v zápase: „Keď začal hrať súper zónovú obranu, tak v tej chvíli sme sa prispôsobili ich hre, začali sme produkovať pomalý basketbal a prestali sme určovať tempo hry. Dovtedy sme ho určovali my, mali sme navrch takmer celý zápas. Bohužiaľ v závere chýbalo aj šťastie a plus sme začali chybovať v obrane, to všetko nás stálo víťazstvo. Musíme sa z tohto zápasu poučiť.“

Timea Sujová, asistentka trénera Šamorína: „Už tretí zápas máme za sebou v úzkej rotácii hráčok  Je nás päť plus štyri mladé, ktoré nie sú na toľko použiteľné ako by sme chceli. Prvý polčas sme sa trošku trápili. V obrane nám to nefungovalo a domácim padli aj šťastné strely. A to nielen v prvom, ale potom i v druhom polčase. Videli sme v závere, že domáce hráčky už nevládzu, mali tam aj fauly, tak sme skúsili postaviť zónu a vďaka nej sme stiahli náskok Bystričaniek a napokon zvíťazili. Máme skúsené družstvo, zbadali sme, že dievčatá z Bystrice majú so zónou problém, čo sme náležite využili.“

Autor: (bl), Foto: archívne fb BK ŠKP 08 (Ivan Golembiovský)