Pumy si doma v prvom zápase nadstavby poradili s bratislavským Slovanom + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica sa v 1. kole ženskej extraligy druhej skupiny nadstavby poradili na domácej palubovke s bratislavským Slovanom. Duel vyhrali až o dvadsaťdva bodov.

V prvej štvrtine hostky išli do dvojbodového vedenia. Presadili sa Talajková, Dulová a Ošťadálová, Bystričanky sa iba doťahovali. Až v závere prvej štvrtiny sa ujali po koši Števulovej vedenia 12:10. Pridali sa k nej aj Jelenčíková, Matejčíková a Piperková, takže do druhej časti hry išli ´pumy´ spokojnejšie – 18:12. V nej najprv znížila Zarevúcka, no Bystričanky kontrovali Kozákovou a najmä Ozdincovou. Tej to padalo do koša, po dvojke dala dve trojky a viedli sme už o desať bodov. Za tri body to padlo neskôr i Striešovej a po ďalšej úspešnej streľbe spoza veľkého oblúka v podaní Matejčíkovej bol znovu stav o desať bodov v náš prospech. Dvojku dala pred polčasom ešte van Dalen, takže na veľkú prestávku sa išlo za stavu 38:26.

Ani v tretej štvrtine sa žiadny obrat nekonal. Darilo sa najmä Striešovej, pridala sa k nej kvalitnou hrou Jelenčíková, Slovanistky boli neustále o krok pozadu. Dostali sa dokonca do trojminútovej hluchšej fázy, čo sme patrične využili a išli do vedenia 54:35. O zápase tak bolo prakticky rozhodnuté. Do štvrtého dejstva išli ´pumy´ s dvadsať bodovým náskokom. V záverečnej desaťminútovke dostali po tretej trojke Ozdincovej (61:38) priestor viaceré mladé hráčky, čo sa odzrkadlilo na výkone, ale Bratislavčanky sa dotiahli iba na rozdiel 16 bodov. Posledné slovo mala aktívna Matejčíková, ktorá si pripísala ďalších päť bodov a stala sa tak najproduktívnejšou hráčkou zápasu.

Najbližší extraligový zápas odohrajú  Banskobystričanky taktiež na domácej palubovke, konkrétne v sobotu 3. februára o 18.00 hodine, kedy v hale na Štiavničkách privítajú družstvo Šamorína.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BK Slovan Bratislava 69:47 (18:12, 38:26, 56:36)

Štvrtiny: 18:12, 20:14, 18:10, 13:11. TH: 18/13 – 13/7. Fauly: 11 – 21. Trojky: 8 – 4. Rozhodovali: Bartoš, Turček a Izák. Diváci: 200.

ŠKP 08: Ozdincová 13 /3/, Jelenčíková 8 (+ 9 doskokov), Jassová 8, Striešová 11 /3/, van Dalen 2 (Matejčíková 14 /2/, Števulová 2, Piperková 4, Kozáková 6, Lukačiková 1, Háberová 0).

Najviac bodov Slovan: Vaiglová 11, Tarkovičová 9, Talajková a Zarevúcka po 6.

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: „Odohrali sme dobrý zápas, jeden z tých lepších. Týka sa to obrany aj útoku. Som rád, že do tohto duelu zasiahla každá jedna hráčka zo súpisky. Chcel by som vyzdvihnúť najmä kolektívny výkon a umnú hru. Prvý zápas nadstavby sme teda zvládli. Dúfam, že s takýmto herným prejavom budeme pokračovať aj v ďalších stretnutiach. Nečakal som takýto veľký bodový rozdiel. Dá sa povedať, že v tretej štvrtine už bolo rozhodnuté o osude zápasu. Pre nás to bolo lepšie, pretože sme mohli dať priestor viacerým mladým hráčkam a vyskúšali sme si aj niektoré nové veci, ktoré si potrebujeme vyskúšať práve v zápasových podmienkach.“

Jana Matejčíková, najviac bodov za ŠKP 08: „Z môjho pohľadu to nebol z našej strany optimálny výkon, ale snažili sme sa plniť dané veci v obrane, čo sa nám darilo. Podarilo sa nám eliminovať najlepšie hráčky Slovana. Ani v útoku sme nemali nejaký veľký problém. Hrali sme rýchlo a snažili sme sa to hnať všetko dopredu, čo si myslím, že nám pomohlo k víťazstvu. Som rada za tento výsledok. Nečakali sme, že môže vzniknúť až takýto rozdiel po tom, čo sa hostkám vrátili do zostavy kľúčové hráčky. Zápas sme však zvládli najlepšie ako sme mohli.“

Danilo Rakočevič, tréner Slovana: „Bystrica bola v tomto zápase oveľa lepšia. My máme určité vlastné problémy. Moje hráčky sa však snažia, bojujú a veria, že sa zlepšia. Nie je ešte koniec sezóny. Čaká nás veľa zápasov v nadstavbe i v play-off. Naša šanca ešte príde. Chceme vyhrávať zápasy a určite odovzdáme v ďalších dueloch maximum čo v nás je tak, aby sa sezóna skončila pre nás pozitívne.“

Autor: (bl), Foto: archív fb BK ŠKP 08 (I. Golembiovský)