Prvé víťazstvo bystrických basketbalistiek v extralige, doma pokorili Slovan + HLASY

ŠPORT
0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica vyhrali v extralige žien prvý duel aktuálnej sezóny. Po dvanástich prehrách v rade zdolali na domácej palubovke bratislavský Slovan o štyri body, hoci po polčase viedli už o 19! Do zostavy sa po dlhej pauze zapríčinenej zranením vrátila slovenská reprezentantka Lucia Striešová.

Už od úvodu stretnutia naše basketbalistky ukázali, že to s prvým víťazstvom v sezóne myslia vážne. Vybehli na súpera a presadzovali sa bodovo. Produktívna bola kapitánka Števulová, pridala sa k nej i skúsená van Dalen. Najmä ich zásluhou sme išli do vedenia 20:7. Prvú štvrtinu sme napokon vyhrali 27:13, keď dvojku zaznamenala po deväťmesačnej pauze Striešová, kôš dala aj Matejčíková a premenili sme i trestné hody. Škoda presného zásahu kapitánky Slovana Talajkovej v poslednej sekunde tohto dejstva.

Začiatok druhej štvrtiny patril hostkám. Tromi košmi v rade znížili stav na 27:19. Bystrický kouč Michálik na to reagoval oddychovým časom a po ňom sa jeho zverenkyne opäť začali presadzovať. Konkrétne Vargová van Dalen, ale dobre sme hrali v obrane, Bratislavčankám sme dovolili zaznamenať už len dva body do polčasu, takže na veľkú prestávku išli naše ´pumy´ s komfortným 19 bodovým náskokom 40:21.

Tretia štvrtina však bola odlišná. Bystričankám nevyšla podľa predstáv. Veľa priestoru pod košom mala pivotka Slovana Talajková a patrične to využila, začala sa presadzovať. Za stavu 47:31 zaznamenala dve trojky v rade Turzáková, takže pred štvrtou desaťminútovkou sme mali už len deväťbodový náskok.

Posledné dejstvo prinieslo drámu. Súper sa začal doťahovať, bolo to už aj o psychike. V našom družstve panovala veľká vôľa po víťazstve, ale niekedy i smola zabránila tomu, aby lopta padla Bystričankám po inak dobrých akciách do koša. Slovan sa tak štyri minúty pred koncom dotiahol na rozdiel troch bodov, dôležité boli následne dvojkové zásahy Vargovej Striešovej, ale znovu sme neustrážili Talajkovú, ktorá znížila na rozdiel štyroch bodov a 37 sekúnd pred koncom to padlo za tri body hosťujúcej Kociánovej. Rozdiel bol už iba  jednobodový 59:58! Bratislavčanky museli hrať v posledných sekundách takticky, aj za cenu faulov, kľúčovým tak bolo premieňanie trestných hodov, čo zvládla v tejto úlohe v našom družstve Ozdincová a tak sme sa napokon mohli tešiť z vytúženého prvého víťazstva v sezóne.

Najbližšie sa naše ´pumy´ predstavia v stredu 16. januára na palubovke súpera v Piešťanoch, kde nás privítajú tamojšie Piešťanské Čajky.

Fakty o zápase:

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BK Slovan Bratislava 62:58 (27:13, 40:21, 51:42)

Štvrtiny: 27:13, 13:8, 11:21, 11:16. TH: 15/18 – 3/7. Fauly: 14 – 18. Trojky: 5 – 5. Rozhodovali: Bara, Sirocký a Mlynarčík. Diváci: 150.

ŠKP 08: Ozdincová 8/1/, Števulová 12/2/, Vargová 14 (+ 11 doskokov), van Dalen 11/1/, Piperková 3/1/ (Matejčíková 6, Striešová 6, Žilinská 2, Háberová 0, Hanková 0)

Najviac bodov Slovan: Talajková 18 (+ 15 doskokov), Oštádalová a Turzákova po 9, Zarevúcka 8.

Hlasy po zápase:

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: „Čakali sme na toto víťazstvo, som rád, že sa nám to podarilo a hráčkam gratulujem. Myslím si, že prvé dve štvrtiny sme hrali hru, ktorú chceme hrať. V tretej a štvrtej štvrtine sme sa akoby zľakli víťazstva, boli sme pod určitým psychickým tlakom. Som však rád, že sme to napokon vydreli a vybojovali toto víťazstvo. Prvá a druhá štvrtina bola z našej strany naozaj veľmi dobrá, v druhom polčase padla nás určitá psychická deka, no podstatné je, že sme to zvládli a môžeme sa tešiť z prvého víťazstva.“

Zuzana Vargová, najviac bodov a doskokov za ŠKP 08: „Do prvej štvrtiny sme vstúpili koncentrovane, padali nám strely z vonku, vytvorili sme si pomerne veľký náskok, ten sme si udržiavali v podstate celý prvý polčas, dokonca ho aj navýšili. V tretej štvrtine na nás Slovanistky vybehli, začali im tam padať strely, a to aj z vonku, náskok sa zmenšil, takže v závere to bolo aj o hlavách. V druhom polčase mal súper veľa úspešných opakovaných doskokov, dostával druhé šance na kôš, nám sa až tak nedarilo, ale zvládli sme to napokon a môžeme sa teda tešiť z prvého víťazstva.“

Lucia Striešová, návrat do nášho družstva po zranení: „Len pred týždňom som sa naplno zapojila do tréningového procesu, takže som mala pred zápasom trochu trému, ale samozrejme som sa veľmi tešila, keďže som sa načakala 9 mesiacov. V šatni bola pred zápasom super atmosféra, takže aj ´baby´ mi pomohli aby som sa nebála. Moje prvé minúty som bola v strese, no postupne to zo mňa opadlo. Zvyšok zápasu som si už užila a som rada, že sme to spolu konečne dotiahli do víťazného konca.“

Danilo Rakoćević, tréner Slovana Bratislava: „Keď to zhrniem, tak hlavne ku koncu zápasu sme podali dobrý výkon. Mali sme dva týždne voľno, trénovali sme, no prístup v prvom polčase bol z našej strany katastrofálny. A to od každej jednej hráčky. Je jedno ako sa trénovalo počas voľna, ale prvý polčas sme mali hrať lepšie. Bystričanky boli namotivované vyhrať prvý zápas v sezóne, ideálne to bolo pre nich práve dnes proti nám. Druhý polčas sme síce hrali veľmi dobre, mali sme príležitosť duel otočiť, no na konci domáce družstvo zaslúžene vyhralo, pretože lepšie pristúpilo k tomuto stretnutiu.“

Lenka Kociánová, mladá hráčka Slovana, 7 bodov v zápase: „Zobudili sme sa až v druhom polčase, kebyže hráme tak ako po veľkej prestávke, teda so srdcom, tak by ten zápas vyzeral určite inak. V tretej a štvrtej štvrtine nám to tam začalo padať, zobudili sme sa, doskakovali sme lepšie a hneď sa to odzrkadlilo aj na výsledku. Mrzí nás ten prvý polčas, ale aspoň nám tento zápas ukázal, že dokážeme zabojovať i keď sa nedarí a vieme nepriaznivý stav obrátiť.“

Autor: (job), Foto: fb BK ŠKP 08 (Ivan Golembiovský)