Natália Jelenčíková sa po prvýkrát dostala do ženskej reprezentácie Slovenska

ŠPORT
0 /

18193280_1422367587830269_7183085588226187431_o

Trénerské duo Marian Svoboda – Peter Kováčik dodatočne pozvalo do reprezentačného tímu aj banskobystrickú krídelníčku Nátáliu Jelenčíkovu a spolu s ňou i Alexandru Haškovú z ŠBK Šamorín. V nominácii nahradili hráčky Piešťanských Čajok Angeliku Slamovú a Teréziu Páleníkovú.

Vo štvrtok však prišla nečakaná správa, že z pozície hlavného kouča odstupuje Čech Marian Svoboda. Stal sa totiž rukojemníkom sporu medzi ním a hráčkami majstrovského Good Angels Košice. Tie totiž odmietli reprezentovať Slovensko. Podľa našich informácií Slovenská basketbalová asociácia (SBA) poverí vedením reprezentačného družstva Petra Kováčika, ktorý nehodlá nomináciu pred úvodnými dvoma stretnutiami v Bosne a Hercegovine (11. novembra) ako i doma s Islandom (15. novembra) výrazne meniť a Natália Jelenčíková v nej zostane. Pre Bystricoviny naša iba 20-ročná basketbalistka uviedla:

„Táto nominácia znamená pre mňa určite veľa. Bola som prekvapená, keď mi zazvonil telefón a oslovili ma. Je to obrovský krok vpred v mojej basketbalovej kariére. Som veľmi rada, že sa mi naskytla možnosť trénovať a hrať po boku skúsených hráčok. Reprezentovala som už Slovensko na majstrovstvách Európy do 16 i 18 rokov, ale za ženskú reprezentáciu nastúpim po prvýkrát. Chcela by som ukázať to najlepšie čo vo mne je. Teda v čom som silná a zároveň tak využiť možnosť, ktorú mi tréner poskytne.“

Na Slovenky čakajú v rámci nadchádzajúcej kvalifikácie prvé dva zápasy. Najprv sa 11. novembra predstavia v Sarajeve proti domácej Bosne a Hercegovine, o štyri dni neskôr 15. novembra v Ružomberku privítajú Island. Sú to jediné stretnutia, ktoré odohrá naše reprezentácia v tomto kalendárnom roku. Ďalšie sú na programe až vo februári 2018. V našej skupine je ešte Čierna Hora. Jelenčíková k postupovým šanciam Slovenska na ME 2019 dodáva:

„Naše šance na postup sú reálne. Využijeme silu každej hráčky, ktorá bola nominovaná a verím, že spoločnými silami uspejeme.“

V nominácii na stretnutia v Sarajeve a Ružomberku je dvanásť  hráčok. Medzi nimi aj ďalšie dve bývalé hráčky Banskej Bystrice – Nikola Dudášová, ktorá už hrá za Piešťanské Čajky a Miroslava Mištinová obliekajúca dres MBK Ružomberok. Ďalej sú tam legionárky Romana Vyňuchalová (Adana Aski Mersin / Tur.), Sabína Oroszová (A. S. D. San Martino/Tal.), Žofia Hruščáková (Dike Basket Neapol/Tal.) a Mária Felixová (BLK Slavia Praha / ČR). Nateraz v nej nefiguruje ani jedna hráčka najúspešnejšieho slovenského klubu Good Angels Košice.

Nominácia SR na úvodné 2 zápasy kvalifikácie na ME 2019:

Miroslava Mištinová, Petra Bartánusová, Nikola Kováčiková, Beáta Janoščíková (všetky MBK Ružomberok), Ivana Jakubcová, Nikola Dudášová (obe Piešťanské Čajky), Alexandra Hašková (ŠBK Šamorín), Natália Jelenčíková (BK ŠKP 08 Banská Bystrica), Romana Vyňuchalová (Adana Aski Mersin / Turecko), Sabína Oroszová (A. S. D. Fila San Martino / Taliansko), Žofia Hruščáková (Dike Basket Neapol / Taliansko), Mária Felixová (BLK Slavia Praha / ČR)

Program SR v kvalifikačnej A-skupine o postup na ME 2019:

11. novembra 2017: Bosna a Hercegovina – Slovensko

15. novembra 2017: Slovensko – Island

10. februára 2018: Čierna Hora – Slovensko

14. februára 2018: Slovensko – Bosna a Hercegovina

17. novembra 2018: Island – Slovensko

21. novembra 2018: Slovensko – Čierna Hora

Autor: (bl), Foto: archív fb BK ŠKP 08 (Ivan Golembiovský)