Bystričania otočili takmer stratený prvý štvrťfinálový duel s Košicami + HLASY

0 /

Banskobystričania v prvom štvrťfinále Kaufland play-off Tipsport ligy vyhrali na domácom ľade s Košicami 3:2 po samostatných nájazdoch, hoci po dvoch tretinách prehrávali 0:2. S pozmenenou zostavou bez reprezentanta Bubelu v červených dresoch zabrali v tretej tretine, pričom mali aj poriadny kus šťastia.

V úvode zápasu mohli ísť do vedenia ´barani´. Faille sa dobre natlačil pred bránku, ale zblízka do nej puk nepretlačil. Na opačnej strane zaujala v piatej minúte strela Kafku z pravej strany a následná dorážka Klímu, no miesto puku skončil v bránke hosťujúci zakončovateľ. Potom šancí ubudlo, prvá vážnejšia sa naskytla až v košickej presilovke. Šedivý strieľal od modrej a  po možnom teči Pacana zvonila žŕdka. V 16. minúte unikal v oslabení náš Skalický, bol trošku tiesnený a Habala nepokoril. Skóre sa tak menilo na opačnej strane. Ladislav Nagy si ukážkovo obkorčuľoval bránku, poslal puk cez bránkovisko na opačnú žrď, kde číhal nepokrytý David Pacan – 0:1. Do prestávky mohol vyrovnať Asselin, zakončoval z medzikružia tesne vedľa. Posledné slovo mal v prvej tretine košický obranca Kessel, ktorý sa natlačil pred Lukáša, no neprekonal ho.

V strednom dejstve dominovali košickí hokejisti. V 25. minúte si Tomáš Klíma narazil puk v strednom pásme s našim bývalým hráčom Kafkom, korčuľoval následne po ľavej strane a parádne vypálil – 0:2. Banskobystričania potom nevyužili vyše minútovú presilovku piatich proti trom, vystrelili iba raz, no Faille z kruhu poslal puk priamo na Habala. Pri vyrovnanom počte síl na ľade mali viac pozícii na koncovku hostia, konkrétne L. Nagy, Miklík a Šedivý, no Lukáš bol na mieste. Naši hokejisti mohli znížiť iba v samom závere druhej tretiny po vyhratom buly Surového a pohotovej strele Gélinasa, no brankár Košic si stihol pokryť dieru medzi betónmi.

V tretej tretine sa ´barani´ dostali do zápasu využitou presilovkou. Parádnu prihrávku Hohmanna z pravej strany využil z ľavého kruhu strelou do odkrytej bránky Pavol Skalický – 1:2. Mali sme aj ďalšie šance, najmä v oslabení, najprv nám nevyšlo prečíslenie dvoch na jedného v podaní Bartánusa s Faillem a dobrú možnosť mal z medzikružia voľný Surový, Habal bol proti. Ten sa poriadne zapotil aj pri ďalšej presilovke našich hráčov, najmä koncovky Bartánusa zaváňali gólom. Zaujímavú možnosť mal opäť v oslabení voľný Lamper, no ani on skóre nemenil. Pribudlo však nervozity, rozmohli šarvátky (podobne ako v prvej tretine), z čoho však mohli ťažiť hokejisti spod Urpína, nevyužili tentoraz presilovku štyroch proti trom. V závere mal dve obrovské možnosti Suja na zvýšenie vedenia, Lukáš parádne zasahoval, následne opustil bránku, jeho spoluhráči hrali v šestici vabank a zachránila ich žŕdka po strele Pacana. Išlo o kľúčový moment, pretože 25 sekúnd pred koncom po vyhratom buly Surového sa ujala strela Klemena Pretnara od modrej a vysoký puk putoval za Habala – 2:2.

V desaťminútovom predĺžení v štyroch proti štyrom sa naskytla Košiciam presilovka, no nevyužili ju. Na oboch stranách chýbali vyložené šance, sľubné možnosti nevyužili Hrnka na domácej a Šoltés so Šedivým na hosťujúcej strane. Aj preto dospel duel do samostatných nájazdoch, v ktorých sa presadil hneď v prvej sérii náš Éric Faille a práve on rozhodol o triumfe našich ´baranov´, pretože ďalší hokejisti už úspešní neboli.

Druhý štvrťfinálový zápas je na programe v nedeľu 18. marca opäť na našom štadióne o 18.00 hodine.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 0:1, 2:0 – 0:0, 1:0)

Stav série hranej na štyri víťazstvá: 1:0

Góly: 43. Skalický (Hohmann, Pretnar), 60. Pretnar (T. Surový, Skalický), Faille (rozh. sam. nájazd) – 17. Pacan (L. Nagy, Miklík), 25. T. Klíma (Kafka)

Rozhodovali: Baluška, P. Stano – M. Orolín, Gavalier, vylúčení na 2. min: 9:9, vyššie tresty: Delisle 10 minút za nešportové správanie – Šoltés 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Diváci: 2743.

Banská Bystrica:Lukáš – Kubka, Ďatelinka, Pretnar, Mihálik, Delisle, Gélinas, J. Brejčák – Lamper, T. Surový, Bortňák – Hohmann, Hrnka, Bartánus – Skalický, Faille, Asselin – Kabáč, Češík, Bortňák

Košice: Habal – Čížek, Šedivý, Kessel, Dudáš, Koch, Pulli, Michalčin – Miklík, Pacan, L. Nagy– Spilar, Suja, Hovorka – Kafka, T, Klíma, Šoltés – Hričina, Š. Petráš, Vrábeľ

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Bol to typický play-off  zápas. Ani jeden tím si nič nedaroval. Dominovali hlavne obrany z oboch strán. My sme dobývali bránku súpera, ale Košice nás umne držali na dištanc a hrali na brejky. Jeden z nich im vyšiel. Som rád, že môj tím ukázal v tretej tretine charakter, nakopol nás gól Skalického a boli sme aktívnejší. Mali sme v závere pri power-play i šťastie v podobe žŕdky, no následne nám to tam padlo. Som rád, že nájazdy sa priklonili na našu stranu, podržal nás brankár Lukáš. Súper ukázal veľkú kvalitu, ale my sme bojovali, takže pochvala patrí pre celé mužstvo. Séria bude vyrovnaná, rozhodovať budú detaily, využívanie malých chýb. My sa môžeme tešiť maximálne hodinu a následne sa už pripraviť na ďalší ťažký nedeľný zápas.“

Roman Šimíček, tréner Košíc: „Diváci mohli vidieť zaujímavý a kvalitný hokej z oboch strán. My sme boli šťastnejší v tom, že sme dali dva góly, ale potom sa nám to nepodarilo udržať. Smola bola v tom, že keď Bystrica hrala v šestici, tak sme dali žŕdku a následne po buly sme inkasovali vyrovnávajúci gól. V predĺžení sa hralo najmä na to, aby nik nedostal gól. Nájazdy sú vabank. Je to i o šťastí ako to sadne danému hráčovi. My sme dali do tohto zápasu všetko, ale nie je všetkému koniec. Do druhého duelu nastúpime s rovnakým odhodlaním, stopercentne pripravení s cieľom vyrovnať sériu na 1:1, môže to byť ešte dlhé štvrťfinále.“

Jan Lukáš, brankár Banskej Bystrice: „Bol to ťažký zápas, prehrávali sme 0:2 a doťahovali sme to. Myslím si však, že sme zaslúžene vyrovnali. Košice do nás vlietli, šliapali, dve tretiny sme to relatívne ustáli, ale v tretej sme to rozbalili a vyplatilo sa hlavne bojovať. Od polovici stretnutia sme išli za víťazstvom, verili sme, že to dotiahneme a podarilo sa to v tretej tretine. Musíme sa teraz pripraviť na druhý domáci zápas a aj ten zvládnuť.“

Pavol Skalický, útočník Banskej Bystrice (1+1 v zápase): „Bol to veľmi náročný prvý zápas play-off, rozhodovali maličkosti. Zo začiatku sa to nevyvíjalo v náš prospech, ale v tretej tretine sme ukázali charakter, tímového ducha a podarilo sa nám to zvrátiť. Som rád, že sme to zvládli a padlo to aj mne tam. Môj gól nič nerieši, zvládli sme to ako tím a je jedno kto bude dávať góly. Musíme hrať hlavne tímovo a toto bol tímový úspech. Čo sa týka množstva nevyužitých presiloviek, trápi nás to celý čas. Musíme na tom popracovať, pretože práve tieto činnosti rozhodujú o výsledkoch v play-off. Čakáme vyrovnanú a náročnú sériu s Košicami, bude to neraz o maličkostiach.“

Tomáš Klíma, autor druhého gólu Košíc: „Odohrali sme dobrý zápas. Veríme, že v nedeľu uspejeme. Škoda dvoch gólov tretej tretine. Vylúčenia nás stáli veľa síl, to sa nám nemôže stávať. Škoda hlavne žŕdky, ktorú sme dali, keď hral súper v šestici. To sa stane azda raz za sezónu takáto žŕdka cez stred ihriska do prázdnej. Nezvládli sme záver tretej tretiny, no mali sme ďalšie šance, presilovku v predĺžení, mohli sme teda vyhrať. Treba teraz hodiť tento zápas za hlavu a vyhrať druhý. Čaká nás náročná séria. Tento duel stál veľa síl tak jedno ako i druhé mužstvo, zajtra sa hrá znovu od 0:0.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský