Trojskokan Veszelka vytvoril slovenský rekord na ME 23, päť centimetrov od medaily

0 /

Banskobystrický atlét Tomáš Veszelka skončil na štvrtom mieste v súťaži trojskokanov na XI. majstrovstvách Európy do 23 rokov v atletike v poľskom meste Bydgoszcz. Náš Duklista Veszelka už prvým pokusom zaletel na 16,63 m, čím o 30 cm zlepšil svoj osobný rekord pod holým nebom a zároveň vytvoril slovenský rekord v tejto vekovej kategórii.

Veszelka uzavrel účinkovanie 15-člennej slovenskej výpravy na 11. ME atlétov do 23 rokov pekným 4. Miestom. Zvíťazil Azerbajdžanec Nazim Babajev so 17,18, druhý Fín Simo Lipsanen zaostal za ním so 17,14 len štyri cm. Tretia priečka patrila Nemcovi Maxovi Hessovi so 16,68.

Náš trojskokan na základe papierových predpokladov mal nádej na jednu z medailí, aj keď podľa sezónnych maxím i kvalifikácie boli od neho výrazne lepší Nemec Hess, Azerbajdžan Babajev a Fín Lipsanen. Veszelkov kvalifikačný pokus 16,21 ho pred finále dobre naladil, takže mohol pomýšľať na zlepšenie spred dvoch rokov, keď v estónskom Tallinne skončil na ME do 23 rokov najlepšie zo všetkých Slovákov na 5. mieste. Vtedy dopadol na vzdialenosť 16,31 a zlepšil slovenský rekord tejto kategórie. Teraz na štadióne Zdzislawa Krzyszkowiaka v Bydgoszczi však prekonal aj túto métu.

Dvadsaťdvaročný Veszelka z Dukly Banská Bystrica si za minimálny cieľ určil finále s 5. miestom,. Medailová výzva bola na dosah, len sa poriadne trafiť do pokusu. Hneď na prvý raz sa mu to aj podarilo, jeho 16,63 v 1. sérii znamenalo nielen osobný rekord, ale aj zlepšenie národného rekordu do 23 rokov, s minimálnou podporou vetra +0,9. Veszelkova séria bola napokon 16,63 – x – x – x – 16,56 – 0

Banskobystrický atlét si neustále udržiaval nádej na medailu. Hess však napokon v 4. pokuse dosiahol 16,68m, takže v konečnom dôsledku slovenského trojskokana delilo od vzácneho kovu len päť cm.