Mladí atléti výkonmi prizdobili Zemplín, boli pri tom aj mladší žiaci a žiačky spod Urpína!

ŠPORT
1 /

Vyše 270 mladších žiakov a žiačok napísalo svojimi výkonmi v poslednú tohoročnú júnovú sobotu v areáli malebného atletického rodinného štadióna v Michalovciach, kde najviac trénujú atlétky a atléti domáceho ŠK Comenium pri IV. ZŠ Michalovce, históriu majstrovstiev Slovenskej republiky pre rok 2018 celkom v 22 súťažných disciplínach.

Presná polovica z nich patrila mladším žiačkam, ktorých prišlo súťažiť o celoslovenské pocty najvyššie zo 42 atletických oddielov. Necelá stovka mladších žiakov reprezentovala 37 atletických oddielov.

Predsedníčka Východoslovenského atletického zväzu Ing. Silvia Hanusová, mimochodom prvá medzinárodná rozhodkyňa zo Slovenskej republiky s odznakom IAAF v úlohe hlavnej rozhodkyne, ocenila fair – play súťaže a hladký, časovým rozpisom dodržiavaný priebeh jednotlivých súťažných disciplín. Keďže výsledky všetkých sú štatisticky zaznamenané na internetovej stránke www.atletika.sk, skúsme upriamiť pozornosť na tých, ktorí celú súťaž ovplyvňovali pozitívne v úlohe, pretekárov, funkcionárov, trénerov, ale aj zvedavých divákov.

Jeden z nich, MUDr. Peter Potocký, dlhoročný primár Geriatrického oddelenia v Michalovciach, v mladosti futbalista žiackych a dorasteneckých kolektívov tamojšieho Zemplína, dnes aktívny a pracovne fyzicky čulý dôchodca, v prítomnosti bývalej reprezentantky Československa v hode diskom, ale aj bežkyne cez prekážky Evy Polákovej, okrem iného povedal:

„Z celého podujatia dýcha ľudské dobro, ktoré takmer v každej kategórii zdobia zaujímavé výkony našich ratolestí. Ako občana Michaloviec ma teší, že tu prišlo súťažiť 50 atletických oddielov z celého Slovenska, aby priblížili vzácne športové súperenie, tak v technických ako aj bežeckých či chodeckých disciplínach. Zaujímala ma výška dievčat, štafetové behy a najmä výkony mladých adeptov atletickej chôdze, s ktorými prišiel do Michaloviec ich tréner Juraj Benčík. Všeličo som o ňom a jeho pretekároch počul, čítal, ale až dnes som sa dozvedel, že napríklad jeho zverenec, prvý slovenský atlét, ktorý získal zlatú medailu v atletickej chôdzi v Soule pred 30 rokmi, bol dvakrát strieborný na MS vo svojej disciplíne, a získal aj tituly majstrov Európy tak na otvorenej dráhe ako aj v hale, zároveň bol a zostal aj skvelým maliarom. Pán Benčík tu úžasnou starostlivosťou, dôslednosťou a pokojom maľoval pravdepodobne pre svoju dušu krásne obrázky svojmu vnútru prostredníctvom starostlivosti o pretekárov s logom BCF Dukla na tričkách tak počas rozcvičky, ako aj pretekov či po nich. Môjmu oku úžasne lahodila technika viacerých chlapcov a dievčat v tejto disciplíne i keď ich mená nepoznám. Dozvedel som sa tiež, že pani Poláková, ktorá ma zaujala v úlohe rozhodkyne pokojom a dôslednosťou pri sledovaní odovzdávok v štafetových behoch, je majsterkou sveta veterániek v hode diskom žien. V kategórii nad 70 rokov hodila disk za hranicu 40 metrov… Také podujatie núti človeka pohľadmi na mladých, začínajúcich, rozmýšľať o ich ďalšej ceste k športovým výšinám. Málo sa takým pohľadom, práci s takými talentami akých som tu videl množstvo, zaoberáme verejne.“

Predseda ŠK Comenius Michalovce, zástupca riaditeľa IV. ZŠ v srdci Zemplína, Jaroslav Semko počul na výsledky organizačnej prípravy, ktorú so štábom dobrovoľných funkcionárov zabezpečoval, veľa pozitívnych slov. Nám napríklad predseda AK Bojničky, atletického klubu z dedinky s 1445 obyvateľmi neďaleko Hlohovca, Ján Šiška povedal i toto:

„Naši pretekári sa pánovi Semkovi a jeho pomocníkom  odvďačili skvelými výkonmi. Potešili ma víťazstvá našej Andrei Vargovej v skoku do výšky a Lukáša Pasternáka v skoku ďalekom. Ten preukázal svoju všestrannosť aj tretím miestom vo vrhu guľou. Boli tu skvelí šprintéri z Trenčína, výborne pripravené deti z Nových Zámkov, už tradične z Banskej Bystrice, ale i Lučenca, Košíc, Bardejova, dokonca i dedinky Bacúch, Považskej Bystrice, Žiaru nad Hronom, Banskej Štiavnice , Martina a ten výpočet by mohol byť ešte väčší. Je dobré, že tu prišli i médiá, profesionálni fotografi, že tu bola televízna kamera. Slovenská atletika sa posunula do kvalitnejších polôh i keď náš klub už roky činnosťou vďaka kvalitným tréningom a spolupráci so ZŠ Bojničky, kde je riaditeľom Ing. Ivan Král vozí z každých majstrovstiev tie najcennejšie medaily. Máme ich v tejto chvíli z majstrovstiev SR už 97 a verím, pribudnú aj ďalšie.“

Kvalitu podujatia si pochvaľoval aj profesor PaedDr. Ivan Čillík, CSc. Do Michaloviec prišiel s mladými adeptmi atletickej chôdze z UMB Banská Bystrica. Povedal, že slovenská atletika začala krútiť aj v súťažiach žiakov vďaka mnohým dobrovoľným funkcionárom a trénerom koleso kvality smerom nahor v motivácii detí, v komunikácii s rodičmi, a zavádzaním progresívnejších foriem tréningovej praxe.

Prítomných zaujali všetky kategórie v ktorých zvíťazili: 60 m – Miroslav Fuksa  Slávia športové gymnázium Trenčín, Lucia Palanská Atletika ŠK Skalica. V disciplíne 60 m prekážok: Samuel Šimo ŠŠ J.A. Komenského Bardejov 1, Tereza Čorejová AO TJ Slávia STU Bratislava. V behu na 150 metrov: Martin Filip Hrubala AK AŠK Slávia Trnava, Na 600 metrovej trati: Daniel Jančík Atletický klub Moldava nad Bodvou, Michaela Salayová Atletický club Malacky V behu na 1500 metrov: Šimon Ribidáš Atletický klub ZTS Martin, Alžbeta Garguláková Atletický klub mesta Zvolen Štafeta 4 x 60 metrov: Dániel, Peregrin, Andi, Kucman Atletický klub Nové Zámky,  Brezanová, Ďurišková, Čudaiová, Demitrová Slávia športové gymnázium Trenčín. Kriket: Matúš Jurina TJ Nižná nad Oravou, Michaela Marcinová ŠK Comenius pri IV. ZŠ Michalovce, Guľa: Michal Bruňo CVČ Liptovský Mikuláš, Zuzana Kiselová ZŠ Revúca, Skok do diaľky:  Lukáš Pasternák Atletický klub Bojničky, Rebeka Zibrinová Atletický klub Nové Zámky . Skok vysoký: Pavol  Jurina TJ Nižná nad Oravou, Andrea Vargová Atletický klub Bojničky.

O zhodnotenie kvality atletickej chôdze sme požiadali na podujatí prítomného bývalého reprezentanta Československa a Dukly Banská Bystrica JUDr. Jozefa Saba, ktorý uviedol:

„Z môjho pohľadu oproti rokom, keď som sa aktívne venoval atletickej chôdzi máme v kategórii dospelých veľmi úzku špičku – Mateja Tótha s Dušanom Majdánom na 50 km trati, Miroslava Úradníka, Dominika Černého a Milana Rízeka na 20 km trati. Medzi ženami si razí cestu na 50 km do absolútnej svetovej špičky Mária Katerinka Czáková. Chýba kvalita i kvantita medzi juniormi, nemáme juniorky, v blízkej dobe , dúfajme prídu kvalitnejší dorastenci a dorastenky a žiaci so žiačkami nám robia v rámci Európy radosť. Priaznivca atletickej chôdze na jednej strane hrejú dve olympijské víťazstvá, cenné kovy zásluhou Jožka Pribilinca a Mateja Tótha aj z MS a ME, ale na strane druhej máme len pár zanietencov, ktorí dlhodobo pracujú s mládežou. V Michalovciach ma potešila skutočnosť, že medzi mladšími žiačkami je silná konkurencia zásluhou Ivany Dudovej, ktorá vyhrala presvedčivo svoju kategóriu v drese Atletického klubu ZŤS Martin, pekne za ňou išli Ema Černayová z MŠK Žiar nad Hronom a Bibiána Jančová z Atletického klubu Bacúch, dedinky pri Brezne. To však neznamená, že v tejto kategórii nie je na čom pracovať. Techniku treba vylepšovať u všetkých, ktorých sa na štart postavilo rovných dvadsaťpäť. Zdalo sa mi, že trošku chýbali sily talentovanej Kristíne Zámečníkovej z BCF Dukla. Medzi chlapcami prekvapil víťazstvom osobným rekordom Filip Krestianko, ktorého spočiatku naháňali Lukáš Rosenbauer a Jakub Bátovský. Prví dvaja išli v tričkách BCF Dukla, tretí Jakub reprezentuje v tričku ŠK Duklu Banská Bystrica. Všetci sú na začiatku svojej kariéry na na výkonoch staršieho žiaka Patrika Nemčoka z BCF Dukla i na štýle jeho práce môžu odčítavať svoje smerovanie. Možno, že hodnotím trochu s väčšou náročnosťou, ale ak nebudeme nároční, vavríny v úspešnej atletickej chúdzi medzi svetovou špičkou budeme udržiavať len ťažko. Pochváliť chcem organizátorov tohoročných majstrovstiev Slovenska, ktoré sa konali v Michalovciach. Na Zemplíne presvedčili všetkých, že aj tu vedia pripraviť podujatie po všetkých stránkach kvalitné.“

Titulné foto Jána Harajdiča

Takto bojovali na kvalitnom tartane v Michalovciach počas súboja na 2000 metrovej trati Lukáš Rosenbaum (č. 31), Filip Krestianko (č. 29) a Jakub Batovský (č. 45). Škoda, že v druhom kole sa zranil práve tento pretekár, ktorý nakoniec súťaž dokončil na tretej pozícii s veľkým sebazaprením. Aj na Lukášovi Rosenbaumovi bola vidieť únava z 15 – hodinovej cesty vlakom z nemeckého Stendaltu do Banskej Bystrice, odkiaľ pokračoval na preteky do Michaloviec. Napriek tomu odborníkov upútal technikou i chcením čo najlepšie sa presadiť v konečnom poradí. Prítomným novinárom po podujatí povedal, že so svojim výkonom nebol spokojný.

 

Autor: Jozef Mazár, Foto: Ján Harajdič a ilustračné