Matej Tóth po verdikte o nevine: Padol mi veľký kameň zo srdca

ŠPORT
2 /

SR Bratislava šport atletika doping oslobodenie SAZ Tóth BAX

Banskobystrický chodec Matej Tóth je definitívne očistený z dopingových podozrení. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) sa stotožnila s verdiktom Disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu (SAZ), ktorá tvrdí, že Tóth neporušil antidopingové pravidlá.

IAAF zastúpená Jednotkou integrity atletiky (Athletics Integrity Unit – AIU) sa neodvolá na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne proti verdiktu disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu (DK SAZ) v prípade Mateja Tótha. Vo svojom štvrtkovom stanovisku uviedla:

„IAAF sa rozhodla neodvolať sa na Športový arbitrážny súd voči rozhodnutiu slovenskej disciplinárnej komisie očistiť Mateja Tótha z dopingového porušenia na základe jeho biologického pasu atléta. Atlét môže súťažiť, ako mohol už od rozhodnutia disciplinárnej komisie v októbri.“

Nášho olympijského víťaza z Ria v chôdzi na 50 km podozrievali pre odchýlku v biologickom pase z užitia dopingu. Tieto podozrenia však slovenský športovec spolu s odborníkmi vyvrátil. V praxi to znamená, že Matej Tóth je zbavený obvinenia, že porušil antidopingové pravidlá. Chodec banskobystrickej Dukly sa tak môže vrátiť opäť do súťažného diania.

V tomto duchu rozhodla DK SAZ už 4. októbra 2017, no až doteraz sa čakalo na postoj IAAF (AIU), ktorá ešte mohla prípad posunúť na CAS. Rozhodnutie malo padnúť do 3. decembra, no IAAF si predĺžila lehotu do 18. decembra a potom ešte o dva dni do 20. decembra do polnoci.

Vo štvrtok 21. decembra krátko pred 19-tou odinou právnik AIU informoval generálnu sekretárku SAZ Annu Kirnovú aj Martina Maisnera, právnika Mateja Tótha, že IAAF sa rozhodla neodvolať sa proti verdiktu DK SAZ na Športový arbitrážny súd. Písomné vyjadrenie by mala AIU poslať SAZ-u v piatok 22. decembra.

Matej Tóth na oficiálne stanovisko IAAF reagoval nasledovne:

„Som nesmierne šťastný, že sa to po takmer ôsmich mesiacoch takto skončilo. Spadol mi veľký kameň zo srdca. Bola to strastiplná cesta. Teraz sa dostavil nielen pocit úľavy, ale aj zadosťučinenia. Budú to jedny z mojich najkrajších Vianoc v živote, pod stromček som dostal krásny darček. Teším sa, že pravda vyšla najavo. Ja to tak vnímam, že 50-ka v chôdzi bolo na olympiáde asi málo na to, aby som dokázal čo vo mne je. Potrebovali ma ešte vyžmýkať. Neviem, ktorý pocit je silnejší, či zisk zlata na olympiáde, alebo očistenie môjho mena. Avšak táto osemmesačná dráha bola oveľa náročnejšia. Čakal som na túto informáciu, aby som dostal krídla a získal opäť obrovskú chuť do športu, ktorý robím s láskou a radosťou. Vďaka tejto informácii si môžem tréning konečne naplno vychutnať.“

Rodák z Nitry žijúci v meste pod Urpínom a reprezentujúci armádny klub Dukla nezabudol poďakovať všetkým, ktorí ho podporovali a verili mu:

 „Ďakujem všetkým, ktorí mi v tomto zložitom období pomáhali, podporovali ma, verili mi a vlievali do mňa dôveru aj vo chvíľach, keď som už neveril, že spravodlivosť zvíťazí. Som rád, že aj antidopingoví experti IAAF uznali, že moja jediná odchýlka v biologickom pase športovca bola len dôsledok prirodzeného fyziologického stavu môjho organizmu. Na našej strane boli fakty. Teraz si hlavne prajem, aby som bol zdravý, prišla pohoda a aby išlo všetko podľa plánu a urobil som ešte radosť Slovensku.“  

Ako je známe, disciplinárna komisia SAZ vedená profesorom Ivanom Čillíkom na zasadnutí 4. októbra 2017 v Bratislave rozhodla, že Matej Tóth neporušil antidopingové pravidlá a zrušila mu dočasný dištanc, ktorý mu v júni udelila IAAF.

Disciplinárka šesť týždňov od svojho prvého zasadnutia skúmala expertízy dodané Tóthom, ktoré vysvetľovali dôvod nízkej hladiny hemoglobínu v antidopingovej vzorke odobratej 4. mája 2016. Bola to jediná z 24 vzoriek, ktoré mu pre potreby sledovania krvného obrazu v biologickom pase športovca odobrali v období rokov 2009 – 2016, s hodnotou mimo vymedzeného rámca. Na základe tejto jedinej odchýlky, navyše len tesnej, experti IAAF obvinili 34-ročného chodca banskobystrickej Dukly z krvného dopingu. Podľa ich názoru Tóth pravdepodobne manipuloval s vlastnou krvou s využitím nedovolených metód (autológna transfúzia).

DK SAZ preskúmala nielen Tóthom dodaný 250-stranový dokument s 25 prílohami od 7 odborníkov v oblasti hematológie a metabolomiky zo 6 krajín, ale nechala si vypracovať vlastné posudky. Expertízy Kevina Hamptona, popredného britského hematológa a odborníka na biologické pasy športovcov, a tiež profesora Tomáša Káru, špičkového českého kardiochirurga s bohatými skúsenosťami v oblasti športovej medicíny na Klinike kardiovaskulárnych chorôb na prestížnej Mayo Clinic v americkom Rochestri, podľa DK SAZ potvrdili zistenia expertov, ktorí vypracovali posudky pre Tótha.

Veľkú radosť mal z definitívneho uzavretia celého prípadu Tóthov tréner Matej Spišiak, ktorý povedal:

“Keď mi Maťo zavolal, že IAAF sa neodvolá, od radosti som z celej sily zahučal do telefónu. Dnes sme akoby znova vyhrali olympiádu, no tento duel bol výrazne ťažší ako v Riu. V príprave a priamo na trati mnohé veci viete ovplyvniť, ale v takejto kauze takmer žiadne. Toto bola akoby hra, v ktorej sme nevedeli, o čo ide, na čom sme. Som rád, že sa potvrdilo, čo som opakoval od začiatku – že Maťovo obvinenie je nezmysel, nič zlé neurobil. Mrzí ma, že stratil osem mesiacov športového života. To, čo sme spolu zažívali, boli strašné situácie, hoci sme vo verejnosti cítili obrovskú podporu. Stále som veril, že sa všetko vysvetlí. Veril som takisto ako vlani pred olympiádou v Riu, že Maťo sa zo zranenia zotaví a stihne sa na hry pripraviť. Obaja máme predčasné Vianoce – už dva dni pred ozajstnými. Veril som, že aj keby sa IAAF odvolala a posunula prípad na CAS, uspeli by sme. Akurát by sme prišli o ďalší cenný čas a pokoj v príprave. Teraz máme pred sebou veľké výzvy. V marci sa na Dudinskej päťdesiatke pokúsi splniť limit na majstrovstvá Európy. Ak pôjde všetko hladko, nemal by byť s tým problém, hoci viem, že ešte nebude v ideálnej forme. No a naša najväčšia výzva sú augustové ME v Berlíne.”

Autor: (job), Foto: ilustračné