Matej Tóth sa opätovne stal vicemajstrom Európy v chôdzi na 50 km

1 /

Chodec banskobystrickej Dukly Matej Tóth skončil na 24. ME v Berlíne na 50 km trati strieborný. Zlato vybojoval Ukrajinec Marjan Zakalnyckyj. Na medzičasoch bol Tóth neustále prvý až do 32-hého kilometra. Potom postupne klesal až na štvrté miesto, no v závere zrýchlil a vyhupol sa napokon na obdivuhodnú striebornú pozíciu.

Slovenský reprezentant žijúci v Banskej Bystrici a reprezentujúci Vojenské športové centrum Dukla Matej Tóth sa nestal majstrom Európy v chôdzi mužov na 50 km na kontinentálnom šampionáte v nemeckom Berlíne. Tridsaťpäťročný rodák z Nitry absolvoval vytýčenú trať za 3:47:27 h a získal striebornú medailu. Najcennejší kov si vybojoval Marian Zakalnickyj z Ukrajiny, bronz Dmitrij Dziubin z Bieloruska.

Maťo Tóth vstupoval do pretekov v pozícii úradujúceho olympijského šampióna, ktorý na 50 km trati získal najcennejší kov i na majstrovstvách sveta v Pekingu 2015. Štart bol o 8.35 hodine mimo štadióna na námestí Breitscheidplat v uliciach Berlína. Tam bol pripravený dvojkilometrový okruh a najväčším nepriateľom mužov i žien na tejto trati bolo slnko a veľké teplo.

Od úvodu náš reprezentant ako hlavný favorit berlínskej súťaže diktoval sprvu bez šiltovky tempo a figuroval na čele pretekov. V polovici trate na 25. km sa náskok Tótha pred piatimi prenasledovateľmi zvýraznil, na 26. km (1:59:13) už na 15-sekundový, za ním sa snažili Poliak Augustyn, Ír Boyce, Nór Haukenes, Fín Partanen a Talian De Luca.

Stíhaciu jazdu však odštartoval Ukrajinec Marian Zakalnickyj. Na 28. km bol už druhý a na 30. km zaostával za Tóthom (2:17:17) len 11 sekúnd. Ukrajinec potom Tótha predstihol na 32. km a vzďaľoval sa mu. Neskôr sa pred neho dostali aj Haukenes z Nórska a Dmitrij Dziubin z Bieloruska. Na bronz nášmu reprezentantovi chýbalo 22 sekúnd.

Záver pretekov bol však z pozície nášho banskobystrického chodca famózny. Neustále sťahoval straty na Dziubina a Haukenesa. Do záverečného okruhu išiel už tretí, vzápätí predstihol aj Dziubina, odpútal sa od neho a vybojoval pre Slovensko rovnako striebornú medailu ako pred štyrmi rokmi na ME v Zürichu. Len 23-ročný Ukrajinec Zakalnyckyj zvládol finiš lepšie a radoval sa zo zlatej medaily.

Matej Tóth mal šancu sa na ME 2018 v Berlíne zapísať do atletických dejín ako prvý chodec, ktorý vyhral OH, MS, ME, Svetový pohár aj Európsky pohár. Chýbalo mu k tomu vo veľkej horúčave 55 sekúnd. V cieli pre prítomné médiá povedal:

„Toto striebro má pre mňa cenu zlata. Prežíval som porovnateľné emócie ako na olympiáde v Riu. Síce som tvrdil, že po minulom roku zo mňa emócie opadli a už sa idem koncentrovať ako na každé iné vrcholné podujatie, ale zase to so mnou zalomcovalo. Na takom štyridsiatom kilometri by som nepovedal, že ma zaujíma, koľký dôjdem do cieľa. Bol to boj o život, no na 46. km prišla vlna eufórie a úžasná energia. Každá bunka môjho tela chcela nechať na trati všetko, nech to stojí, čo to stojí. A to sa mi podarilo. Sú to neskutočne silné emócie. Stoja za všetku námahu a bolesť. Mám slzy v očiach, no nehanbím sa za to. Dôležité bolo, aby som spôsobil u ľudí i sám sebe radosť, a to sa mi aj podarilo.  Bol to čistý boj o život. Keď si predstavím, že takto pred rokom som sa chystal na disciplinárku, tak je to neskutočné. Prišiel impulz, možno z neba, zo Slovenska, tu od divákov. Nedalo mi, aby som videl len tak niekoho pred sebou a nenechal na trati všetko. Ja som nechal na nej ešte o kúsok viac.“

Ďalší reprezentant banskobystrickej Dukly Dušan Majdan obsadil pätnástu priečku časom 3:59:21 hod. Po pretekoch bol spokojný:

„Bolo to ťažké, mal som problémy s nohou už počas sústredenia v talianskom stredisku Livigno. Od 10. km ma to obmedzovalo, bolelo a na dvadsiatke s tuhým pohybom som si myslel, že to nedám. Ku koncu som si prikladal ľad a dopadlo to s 15. miestom super. Na štarte som bol na chvoste a výrazne som sa posunul vpred, to je veľmi cenné.“

V ženskej súťaži si na 50 km trati výborne počínala Banskobystričanka Mária Katerinka Czaková, ktorá skončila šiesta časom 4:24:58 h. Pre TASR uviedla:

„Nechala som na trati všetko, čo som mohla, bolo to veľmi ťažké. Podmienky neboli na osobák, kontrolovala som si tempo, teplo ma trochu otočilo, no bojovala som až do konca. Na druhej osviežovačke už pomaly špongie ani nenamočili do vody, bolo to veľmi zlé a ja som sa len chcela čo najrýchlejšia dostať do tieňa a napiť sa. Išla som svoje tempo až do 30-ky s odhodlaním, že ak mi sily zostanú, tak zrýchlim, no v teple všetky spomaľovali. Som rada, že som druhú päťdesiatku v živote napriek kríze na trati dobojovala a som strašne šťastná.“