Matej Tóth má za sebou dopingovú kontrolu a pred sebou prvé preteky v roku 2018

ŠPORT
0 /

matej toth6

Olympijský víťaz v chôdzi na 50 km  Matej Tóth sa po dlhej prestávke zapríčinenej kauzou nezrovnalostí v biologickom pase, za čo ho na dlhé mesiace suspendovala IAAF a musel dokázať svoju pravdu, už naplno pripravuje na novú atletickú sezónu. Jej vrcholom budú augustové majstrovstvá Európy v Berlíne.

Disciplinárna komisia Slovenského atletického zväzu (DK SAZ) ho oslobodila ešte začiatkom októbra, ale definitívne si mohol vydýchnuť až krátko pred Vianocami. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) zastúpená Jednotkou integrity atletiky (AIU) až vtedy vyhlásila, že sa neodvolá na Športový arbitrážny súd  v Lausanne proti verdiktu. To, že náš najlepší chodec nemohol obhajovať titul majstra sveta na minuloročnom svetovom šampionáte v Londýne, mu už nikto nevráti…

Matej  Tóth najskôr uvažoval, že by si ujmu, ktorá mu bola spôsobená, vymáhal na súde, ale napokon sa rozhodol zamerať na to, aby sa podobné prípady už v budúcnosti neopakovali:

„Je veľmi náročné žiadať prostriedky späť, keďže bolo na nás, ako sa budeme obhajovať. Oni išli podľa pravidiel. To, že tie pravidlá nie sú ideálne, vieme a skôr sa sústreďujem na to. Aj v spolupráci s Dankou Bartekovou, ktorá je ako členka komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru vo výkonnom výbore Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).”

Premiérový štart po vyše deviatich mesiacoch absolvuje člen VŠC Dukla Banská Bystrica už túto nedeľu na atletickom halovom mítingu Elán v Bratislave. Na štvrtkovej tlačovej besede povedal:

„Už sa mi podarilo vytesniť z hlavy túto záležitosť. Ani v závere prípadu som nebol skeptický a už ma nezaťažovali negatívne myšlienky. Stretol som sa s pozitívnymi reakciami. Ozvali sa mi zo Švédska, Kanady, JAR či chodci z okolitých krajín. Neobjavilo sa nič negatívne, že by niekto na mňa ukazoval prstom. Vrátila sa mi chuť, pripravujem sa s radosťou a mám hlad po tréningu.”

Po dlhých peripetiách a vynaložených duševných i finančných prostriedkoch sa tak Matej Tóth  konečne vrátil k tomu, čo ho napĺňa. Za sebou má už prvú časť prípravy, ktorú hodnotí pozitívne:

„Cítim sa dobre, zdravotne v poriadku a nič ma neobmedzuje. Ide to ešte trošku lepšie, ako sme si mysleli. Čaká ma dôležité sústredenie, takže je pre mňa dôležité, aby som ostal zdravý a v Juhoafrickej republike odviedol kvalitnú robotu, ktorú potom využijem v priebehu ďalšej sezóny. Ostrý štart by mal nastať 24. marca v Dudinciach, kde by som mal absolvovať 50 km. Všetko následne budeme riešiť operatívne.“

Vo štvrtok ráno sa u nášho olympijského víťaza objavili  dopingoví komisári, čo Matej Tóth komentoval slovami:

„Mám za sebou prvú vzorku na biologický pas. Veľká novinka, že už nechodia s papierom, ale s tabletom. No tesne pred koncom im to zamrzlo, takže sme to museli urobiť aj tak na papier. Ale vzorka prebehla úplne štandardne. Tým, že som v hypoxickom stane, som sám zvedavý, aké budú výsledky. Samozrejme som uviedol všetko do dotazníka, aby počítali s tým, že spávam v nadmorskej výške 3.200 metrov.”

Tóth chce všetku energiu venovať úspešnému štartu na augustovom európskom šampionáte v Berlíne. Viac sa sústredí na 50 km trať, na 20 km už nemá v pláne atakovať osobné rekordy.

Plán štartov Mateja Tótha v roku 2018

28. januára: Elán míting, Bratislava, MSR hala 5 km

24.  marca: Dudince, MSR 50 km

26. mája: Borský Mikuláš, MSR 20 km

07. augusta: Berlín, ME v atletike, 50 km

Sústredenia

od 15. februára – 11. marca: Juhoafrická republika, Johannesburg
od 4. – 17. júna: Štrbské Pleso, Vysoké Tatry
od 2. – 22. júla: Livigno/Trepalle, Taliansko

 

 

Zdroj: TASR, Foto: ilustračné